Figyelmeztető üzenet

Ez a cikk kb. 12 éve íródott.
A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Miért hasznos a komposztálás?

  • 2012. november 10.
  • Pauló Gergő

A Csepeli Városgazda Közhasznú Nonprofit Zrt. a csepeli önkormányzat támogatásával, még ez év szeptemberében elindította  a komposztálási mintaprogramot a kerület kertes, családi házas övezeteiben.

Kérdőíveken lehetett jelentkezni és ezáltal díjmentesen igényelni egy 640 literes műanyag ládát, amelyet személyesen október 29-én, a Rákóczi Kertben tartott előadás után vehettek át a kerttulajdonosok és amely három év rendeltetésszerű használat után kerülhet saját tulajdonukba. Addig Csepeli Városgazdával szükséges együttműködni, aki évente egy alkalommal ellenőrzi a felhasználást és ha szabálytalanságot tapasztal, vagy nem valósul meg a komposztálás, akkor vissza kell szolgáltatni a ládát. Sérülés esetén a kedvezményezettek kötelessége a kijavítás vagy a kár megtérítése.

Gombik Imre, a Csepeli Kertbarát Kör Egyesület vezetőjének előadásából továbbá azt is megtudhattuk, hogy 2014 december elsejétől tilos lesz az avar és a kerti hulladék égetése. „Ezért is megnő a komposztálás szerepe, arról nem beszélve, hogy egy nagyon értékes mesterséges humuszt kapunk, ami pótolja a műtrágyát. A szabályszerű használatra rátérve elmondta: a szellőzés érdekében be kell helyezni egy 10 centméter átmérőjű csövet és szárazság esetén ezen keresztül is locsolni kell. Többnapos esőzés esetén pedig rá kell tenni a ládára a tetejét, mert a sok víz sem jó. Jó komposztálással csökkentjük a hulladékot, ugyanakkor javítjuk a talaj minőségét, segítjük annak felmelegedését. Jó minőségű termőföld kialakulásához szerintem minimum nyolc, de inkább tizenkét hónapra van szükség. Szándékainkat illetően a szomszédokkal mindenképpen érdemes beszélnünk.

A láda elhelyezése lehetőleg árnyékban történjen, de ne túl mélyen és a láda aljára úgy öt centiméter mélyen tegyünk faágakat. Egyáltalán ne kerüljön bele hús, csont, festék, olaj, cserép és nehézfém. Még egy jótanács: kéthavonta „át kell keverni” - fejezte be az előadását a CSKK Egyesület vezetője.

Több körülöttem ülő lakost megkérdezve elmondták, hogy nagyon helyeslik és dicsérik ezt a lehetőséget, mert még mindig sokan nem ismerik a kedvező hatásokat, viszolyognak az esetlegesen várható „mellékhatásoktól” amik - mint az előadásból megtudtuk - megfelelő kezelés esetén nem következhetnek be. Ezt azok tanúsíthatják, akik kertjükben már régóta rendszeresen komposztálnak, míg a többi „felhasználó” a következő hónapokban, de legkésőbb három év múlva tapasztalja meg.

Forrás: onkormanyzat.mti.hu