Komposztálj!
Szerves hulladék nem csak a természetben, de otthonunkban is keletkezik, átlagosan a háztartási hulladék harmadát teszi ki. Ennek legkörnyezetbarátabb kezelési módja a komposztálás, ami tulajdonképpen a természet saját módja az újrahasznosításra.
Mit szabad és mit nem?
Minden természetes anyag előbb vagy utóbb komposztálódik, de nem árt odafigyelni arra, hogy pontosan mit is teszünk a komposztálónkba.
A komposztálható és nem komposztálható hulladékokról bővebben...
Miben komposztáljunk?
Sokféle komposztládával lehet találkozni a piacon, és mindegyiknek megvannak az előnyei és hátrányai.
Közösségi komposztálás
Komposztálni közösségben is lehet, ha társasházban élsz vagy nincs saját kerted.
Komposztálás Ünnepnapja
Minden évben október 10-én ünnepeljük a Komposztálás Napját. Célunk, hogy az oktatásba beemeljük a komposztálás témáját, amihez óvodai és iskolai csoportok jelentkezését várjuk.
Pályázati felhívás
Ti hogyan ünnepliket a Komposztálás Napját? Óvodai és iskolai csoportok jelentkezését várjuk.
Háttér
A Komposztálás Ünnepnapja egy civil kezdeményezés eredménye, hogy egy olyan fontos téma, mint a komposztálás, is kapjon megfelelő figyelmet.
Komposztos ötletek
Hogyan lehet kicsiket és nagyokat egyaránt aktívan bevonni a komposztálásba? Ehhez gyűjtöttük össze néhány jó gyakorlatot korcsoport és tantárgy szerint.
Beszámolók
A korábbi évek felhívásai során beérkező óvodai és iskolai programokról gyűjtöttünk össze ötleteket.
Galériák
Képes beszámolók a korábbi felhívások során beérkező óvodai és iskolai programokról.
Gyakran Ismételt Kérdések
-
Igen elterjedt "legenda", hogy a diófa levelét nem lehet komposztálni. Az igazság az, hogy a friss diólevélben valóban vannak növekedésgátló anyagok, de ezek a komposztálás során lebomlanak....
Komposztálós hírek
Az egyik legjobb tápanyag lehet a kertben, de csak akkor, ha ésszel csinálod. Különben többet árthat, mint használ!
Az, hogy a fémet, műanyagot és papírt szelektíven kell gyűjteni lassan már mindenki számára evidencia és lehetőség is, akár házhoz menő rendszerben is. De mi a helyzet a biohulladékkal? Bár a komposztálás szerencsére egyre népszerűbb, a szerves hulladék nagy része továbbra is a vegyes hulladék közé kerül, így kikerülve a természet körforgásából. 2024-től viszont uniós kötelezettség a biohulladék elkülönített gyűjtése, így ezentúl nem választás kérdése, hogy komposztálunk-e vagy sem. Kérdés az, hogyan lehet ezt megoldani ott, ahol nincs lehetőség helyben komposztálásra.
A Humusz Szövetség a Greenpeace Magyarországgal közösen a hazai élelmiszer-üzletláncokból beszerzett, lebomlóként kínált műanyag zacskókat ásott el a Humusz komposztálójában, hogy megvizsgálják, a zacskók lebomlanak-e, és ha igen, akkor mennyi idő alatt. A komposztba négy élelmiszerlánc „komposztálható” jelöléssel ellátott zacskói kerültek. A felmérés 12 hónapon át tart, ám a kísérlet során a két szervezet időről időre kommunikálni fogja az eredményeket.