Figyelmeztető üzenet

Ez a cikk kb. 14 éve íródott.
A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Gyakran Ismételt Kérdések

TANÁCSADÓ IRODÁNK VÁLASZAIBÓL
Év: 
2010
Szám: 
Tavasz

HOL JELENTHETEM BE, HA KÖRNYEZETI KÁROKOZÁST, VAGY VESZÉLYEZTETÉST ÉSZLELEK? ÉSZLELEK?

   Környezeti kár, vagy veszélyeztetés észlelése esetén bejelentés tehető a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium Környezetbiztonsági Ügyeletére (KBÜ), melyet a Vízügyi és Környezetvédelmi Központi Igazgatóság (VKKI) működtet a nap 24 órájában az alábbi telefonszámon: (1) 201-49-82, vagy faxszámon: (1) 201-24-82. A bejelentés megtehető a területileg illetékes alábbi szerveknél is:

- Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság

- Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség

- Nemzeti Park Igazgatóság

LEHET-E KOMPOSZTÁLNI AZ ERKÉLYEN?

   Komposztálás során alapvetően a természetben lejátszódó folyamatokat használjuk fel, alakítjuk kissé igényeinkhez. E miatt legalább néhány négyzetméter szabad földterületre, élő talajra mindenképpen szükség van a folyamathoz, az erkélyen sajnos nem megoldható a komposztálás. Ennek fő oka, hogy a zöldjavak lebontását, majd ezekből az „alapanyagokból” a bonyolultabb humuszanyagok felépítését talajlakó élőlények (gombák, baktériumok, ászkák, százlábúak, földigiliszták, stb.) végzik, s ezek betelepüléséhez nélkülözhetetlen a közvetlen kapcsolat a talajfelszínnel. Más jellegű problémák is jelentkeznek, pl. egy bizonyos méret alatt a komposzthalmunk nem tud annyira felmelegedni, hogy biztosítva legyen a szükséges 40-50-60 celziusz fokos hőmérséklet.

   Természetesen mi is hallottunk már azokról az időről időre felbukkanó „csodakomposztálókról”, amelyek drága berendezések és különleges adalékanyagok révén tökéletes lebomlást ígérnek teljesen zárt rendszerben (lásd pl. effektív mikroorganizmusok, EM), ezek a megoldások azonban a természetes korhadási folyamatoktól eltérően oxigén kizásárásval megvalósuló rothadási folyamatok, és semmi esetre sem tekinthetőek komposztálásnak.

MEGJELENT

Annie Leonard környezetvédő, (Tárgyaink története, A kvótakereskedelem története) új filmje “A palackozott víz története”. Már magyar felirattal is élvezhető a film, mely bemutatja, hogyan tukmálnak ránk olyan felesleges dolgokat, mint a palackozott víz, és gyártják közben a műanyag szeméthegyeket.

http://www.diverziti.hu/fokuszban/viz/a-palackozott-viz-tortenete/