Ismét nőtt az élelmiszer-pazarlás
A Nébih a hazai élelmiszerhulladék-keletkezés hátterét, nagyságát kutatta. A legfrissebb eredményeikről frissen megjelent kiadványukban számoltak be.
A Nébih a hazai élelmiszerhulladék-keletkezés hátterét, nagyságát kutatta. A legfrissebb eredményeikről frissen megjelent kiadványukban számoltak be.
A hulladékhierarchiáról és a Nulla Hulladék Hierarchiáról korábban is írtunk, ám azóta jópár év eltelt, és megérett rá az idő, hogy ismét elővegyük a témát. Az alábbiakban bemutatjuk a Nulla Hulladék Hierarchia legújabb, 8.0-ás verzióját.
Sokakhoz jutott el a kérésünk, és töltötték ki kérdőíveinket – mind a lakosság oldaláról, mind a vállalati, önkormányzati szektor és az oktatási intézmények képviselői. Habár reprezentatívnak nem nevezhető a kutatásunk, az eredmények számunkra rendkívül hasznosak. Köszönet minden kitöltőnek – az eredményeket pedig az alábbiakban összegezzük.
Érkezett hozzánk egy megkeresés, hogy szeretnének kollégiumban beltéren komposztálni. Azonban az intézmény vezetősége bizonytalan volt azt illetően, hogy vajon milyen szabályozások vonatkoznak rá és felmerülhet-e bármilyen közegészségügyi vagy egyéb típusú probléma. Ennek kapcsán írtunk egy szakmai állásfoglalást, amit most megosztunk, hátha máshol is felmerülnek hasonló kérdések.
Az Európai Parlament idén áprilisban fogadta el a csomagolásról és csomagolási hulladékról szóló rendelet angol nyelvű szövegét. Miután átültették a tagállamok hivatalos nyelveire, az ősz folyamán kerül újra az Parlament elé végső szavazásra. Tekintve, hogy a májusi választások nyomán a testület összetétele változott, az nem köteles a tavasszal elfogadott szöveget egy az egyben jóváhagyni, előfordulhat tehát, hogy a képviselők még újabb módosító indítványokat nyújtanak be. A szentesítés után 18 hónappal válik hatályossá a rendelet. Mindazokra a cégekre vonatkozik majd, amelyek az EU területén működnek, vagy amelyek az EU-ba csomagolóanyagokat, illetve csomagolt termékeket hoznak be.
A „Hosszúlétra” igazából több mint egy projekt: egyfajta nonprofit önkormányzati szemlélet, amely szerint a közösségi megoldások nagyon fontosak a településen élők számára, hiszen a városi szolgáltatások távolisága miatt ezekkel a költséghatékony szolgáltatásokkal megkönnyíthetik az életüket, valamint a fenntarthatóságot és a lakosság megtartását is szolgálja, mindez pedig a kistelepülési önkormányzatiság jövőjét is jelentheti.
Sikeres közösségi adományozási kampányunknak köszönhetően a tavalyi évben elindult a Humusz 2 éves szervezetfejlesztési projektje. Ennek része a társadalmi vállalkozásunk fejlesztése, amit a Social Business program keretein belül végezünk jelenleg. A program célja, hogy bevételteremtő szolgáltatások fejlesztésével tudjuk szervezetünk hosszú távú fenntartását biztosítani és közhasznú tevékenységeinket megfinanszírozni. A fejlesztés része egy társadalmi kutatás, hogy felmérhessük, célcsoportjainknak (pl. kedves Olvasó) mik az igényeik, hogyan állnak a környezetvédelem témájához, és hogy látják a Humusz működését, tevékenységeit. Kérlek, szánj 10-15 percet a lenti kérdőív(ek) őszinte kitöltésére, és járulj hozzá a munkánk fejlesztéséhez!
Szeptember 12-én 19 órától ingyenes webinárt tart a Humusz a Mohu szakmai támogatásával. Az élő, online előadás célja, hogy az idéntől több helyen, pilot jelleggel bevezetésre kerülő biohulladék elkülönített gyűjtési rendszerről a lakosság egy gyorstalpalót kapjon. A webinárt szeptember 12-én 19 órától a Humusz Facebook oldalán közvetítjük élőben, így kérdéseket feltenni is lesz lehetősége az érdeklődőknek.
A Humusz Szövetséget hosszú évek óta szakmai tanácsokkal segítő szakértő, Hartay Mihály – aki nem mellesleg a Humusz rendes tagja is – elolvasta Greta Thunberg Klímakönyvét, sőt, ki is jegyzetelte azt. Az általa írt összefoglalót közöljük több részben, hétről hétre blogunkon. Íme a negyedik rész.
NEGYEDIK RÉSZ / Mit tettünk már ellene?
Read more about Greta Thunberg: Klímakönyv összefoglalása (4. rész)
2024. július 1. óta élesedett a visszaváltási díjas rendszer: a jogszabály által meghatározott italcsomagolások közül a régi típusúak immár csak a készletek erejéig értékesíthetőek a boltokban, a gyártók pedig már csak új típusú logóval és vonalkóddal ellátott csomagolásokat szállíthatnak a kiskereskedőknek. Szakértőnk segítségével megvizsgáltuk, az újratölthető italcsomagolások terén milyen változásokat idézett elő az új helyzet.