Pesthidegkút

  • 2011. szeptember 14.
  • szerk

Helyszín: Pesthidegkúti Városrészi Önkormányzat területén

Lélekszám: A kerületnek kb. 85.000, a programban résztvevő városrészi önkormányzatnak kb. 18.000 lakosa van.

Kezdeményezők: A részönkormányzat. Mint általában, ebben az esetben is személyes kezdeményezésre indult a program. A részönkormányzat egyik elöljárója rábírta a részönkormányzati képviselő-testületet, hogy az addig „zöldhulladék-gyűjtésre" az FKF Rt-től megvásárolt műanyag zsákokra szánt összeg feléből vásároljanak komposztálókat és osszák ki a lakosságnak. A jövőben a SZIKE koncepciójának - amit már elfogadott az illetékes bizottság - alapján folytatódik a program.

Partnerek: SZIKE (www.szike.zpok.hu) A civil szervezet 2006 őszén kezdett tárgyalásokba az önkormányzattal a program kiterjesztésére és szakmai felügyeletére, utógondozására vonatkozóan. Várhatóan a SZIKE fogja ellátni a szakmai feladatokat, a II. kerületben lesz egy programvezető.

Keret tipusa: Először fa keret, később műanyag

Támogatás: A kereteket az önkormányzat által a részönkormányzatnak biztosított, annak költségvetésében szereplő „zöldhulladék-kezelési„ keretből finanszírozták. Az első támogatás után (2003) a folytatást úgy oldották meg, hogy minden évben egy meghatározott összeget - 1 millió Ft - biztosítottak a programra.

Előzmény: Az önkormányzat 2003-óta évente egyszer kiosztott kb. 150-200 keretet az érdeklődő lakosoknak. Folyamatos tájékoztatás illetve a program eredményeinek nyomonkövetése és továbbsegítése (utógondozás) nem történt.

A program: A részönkormányzat elöljárója, aki lelkes környezetvédő, a valódi motorja a programnak. Ő végezte az összes feladatot. Minden évben a kerületi önkormányzat lapjában jelent meg egy rövid információ, amely alapján jelentkezni lehetett a komposztálókeretekre. Az elöljáró a részönkormányzat költségkeretének terhére megrendelte a fa komposztálókereteket, majd a Könczey - S. Nagy: „Zöldköznapi Kalauz" című könyvből kifénymásolta és sokszorosította a komposztálásról szóló oldalakat. Ezeket kapták a jelentkezők, akik személyesen vehették át a kereteket. Szerződés nem volt, csupán az átvételt regisztrálták. Ezen kívül semmiféle más eszközt nem használt a szervező a program sikeressége érdekében. Arról sincs információja, hogy felmerültek-e problémák a használat során, egyáltalán, hogy használják-e azóta a komposztálókat. A komposztáló típusának kiválasztása is esetlegesen, különösebb szakmai kritériumok meghatározása nélkül történt.

Amikor 2007-ben a SZIKE belépett a programba, kiderült, hogy irreálisan magas áron szerezték be ezeket a fa kereteket. A SZIKE kezdeményezésére kerül összeállításra továbbá azoknak a névsora is, akik az elmúlt években egyáltalán komposztálókhoz jutottak. A program legújabb szakaszában (a SZIKE tervei alapján) szeretnék végigjárni az összes résztvevőt, és egy előre összeállított szempontrendszer szerint felmérni az egyéni tapasztalatokat. A szervezők szándéka szerint felajánlanák, hogy 1 vagy 2 darab - a konyhai zöldjavak komposztálására szolgáló - zártabb felépítésű komposztálót adnak a meglévő fa komposztáló mellé, amelyet ezután kizárólag a kerti zöld javakhoz használhatnának. Az új program során a SZIKE javaslatára szerződés is készül, melyben mindkét fél (önkormányzat, lakos) kötelezettségei szerepelnének.

Szintén a SZIKE javaslatára 2006-ban már a konyhai zöld javak komposztására alkalmasabb műanyag komposztálók kerültek kiosztásra. A program kb. 500-600 családot érint. A SZIKE által biztosított utógondozásra azért van szükség, hogy a már komposztálók később se hagyjanak fel a komposztálással. A program legfőbb hibája az utógondozás teljes hiánya volt. Ennek következtében jelenleg semmiféle információ nem áll rendelkezésre a komposztálók használatáról, a kukába kerülő szervesanyagok csökkenéséről.

Tájékoztatás: A tervek szerint folyamatosan bemutatásra kerülnek az eredmények önkormányzat lapjában.

Eredmények: A komposztálási tevékenység bevonult a köztudatba, s ehhez az önkormányzat segítséget nyújtott. A program iránt meglehetősen nagy az érdeklődés a lakosság részéről.

A program folytatása: A kerület más részein lakók is jelezték, hogy szeretnének komposztálóhoz jutni. A polgármesteri hivatal illetékes osztályvezetőjének javaslatára a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Bizottság támogatta a program kiterjesztést. A programot utógondozás, monitorozás, szerződéses kapcsolat beépítésével lehetne fejleszteni, javítani.