Törökbálint

  • 2011. szeptember 13.
  • szerk

Helyszín: Törökbálint

Lélekszám: Kb. 14 ezer lakos, kb. 4 ezer háztartás

Kezdeményezők: A helyi civil szervezet (Kerekdomb Egyesület)

Partnerek: Helyi önkormányzat (A kezdeményezés illeszkedett a helyi környezetvédelmi program terveibe.)

Keret tipusa: Műanyag, gyári, 1 m3-es Az önkormányzat referense, az egyesület képviselője és a falugazda választotta a három lehetséges modell közül két szempont alapján: ár és felhasználhatóság.

Támogatás: A program anyagi hátterét minisztériumi (KvVM) pályázat, önkormányzati önrész és az egyesület 1%-ból adódó bevétele fedezte. Arányait tekintve: pályázat - önkormányzat - egyesület = 3:1:1

Előzmény: Törökbálinton a szelektív gyűjtés a ma különgyűjthető hulladékok teljes spektrumát lefedi, kivéve a zöld hulladékot. A szerves frakció hasznosításának megoldása kiemelt célja volt mind az önkormányzatnak, mind az egyesületnek.

A program: A házi komposztálási program 2006-ban indult. Ekkor 400 db keretet osztottak szét ingyenesen a jelentkezők között, 2007-ben pedig további kb. 100 db-ot. A kereteket tehát az önkormányzat és az egyesület közösen biztosította pályázati forrásból. A keretek kiosztását megelőzően beharangozó cikkek jelentek meg a helyi lapban a téma iránti érdeklődés felkeltése végett. A keretekhez való hozzájutás lehetőségét meghirdették a helyi TV-ben és újságban, illetve honlapon. Az önkormányzat ingyenes telefonszámán lehetett jelentkezni a komposztálókat, ahol sorrendben rögzítették az érdeklődőket. Minden jelentkező egy keretet kaphatott; az egyetlen kikötés a helyi lakcím igazolása volt. Kertekben képződő ágak, gallyak aprítása csak a közösségi komposztáló helyen megoldott, ahol egy kölcsönzött eszközzel rendszeresen aprítják a beszállított zöld hulladékot. Az idős - vagy más, mozgásukban korlátozott - résztvevők számára a segítségnyújtás (pl. keverés, aprítás) jelenleg nem megoldott.

Tájékoztatás: A település minden háztartása kapott egy részletes kiadványt a házi komposztálásról. Ezen kívül cikkek jelentek meg a helyi lapokban ugyanerről a témáról és létrehoztak egy információs forródrótot az érdeklődőknek, tehát biztosított a folyamatos tanácsadás.

Eredmények: A program sikeresnek mondható. A Kerekdomb Egyesület az elmúlt 10 évben leginkább a helyi szelektív hulladékgyűjtés elfogadtatásán dolgozott, így a mára már szelektáló lakosság körében jó fogadtatásra talált a házi komposztálás elindítása - azaz a szerves frakció hulladékból történő kivonása. A program sikerének másik valószínűsíthető oka a jobb anyagi körülmények között élő, iskolázottabb lakosság. Eredményként könyvelhető el, hogy csökkent az elszállítandó zöld hulladék mennyisége (pontos arányra csak becslések vannak, eddig kb. 20%) és összességében véve javult a helyi lakosság környezettudatossága.

A program folytatása: Igen nagy lakossági igény mutatkozik a program kiterjesztésére, ennek jelenleg anyagi akadálya van. Forrásokra nem a már komposztáló háztartások miatt van szükség, hanem hogy lehetőséget teremtsenek további háztartások bevonására. Amennyiben a jövőben lesz rá pályázati lehetőség, az önkormányzat - egy már meglévő önkormányzati határozat alapján - újra pályázik, hogy további kereteket vásárolhasson és oszthasson ki.