I. Országos Helyi Komposztálás Konferencia

komposzt_konferencia_120 "Levélfüst-mentes települések, a szemétdíj jelentõs csökkentése, munkahely-teremtés, a közterületek, magánkertek talajának, növényzetének újraélesztése, mindez megvalósítható a zöldjavak helyben történõ komposztálásával." A SZIKE budapesti konferenciája.
Szervezõ:
SZIKE Környezet- és Egészségvédelmi Egyesület
Helyszín:
Klebelsberg Kuno Mûvelõdési Központ színházterme, télikertje és nagyszalonja (Budapest II. Templom utca 2-10.)
Idõpont:
2009. május 27. szerda 9.00 - 17.00

 

Komposztálás helyben

 

Az előadások közérthetőek, gyakorlatiasak és kb. 20 percesek. Minden előadást követően egyenként 2 perces hozzászólásokra, az előadásban elhangzottak megvitatására nyílik lehetőség összesen 25 perc időtartamban.

A konferencia célja: Európai uniós pályázatok (KEOP) segítségével vagy önerőből induló települési komposztálási programok elindításának ösztönzése, sikeres, költséghatékony végrehajtása.

A sikeres programok hatása: Komposztált zöldjavak, füstmentes települések, kevesebb hulladék, kisebb szemétdíj, tápanyagforrás a háztartásokban, a közintézményekben és a közterületeken.

 

 Regisztrációs díj: 2.000,- Ft/fő

További információ:
Szentirmai-Zöld Máté (30/630-6488)
[email protected]; www.szike.zpok.hu

 

 

 PROGRAM:


9.00 Köszöntő: Dr. Láng Zsolt, polgármester, Budapest II. kerület
Megnyitó: Dióssy László, környezetgazdasági szakállamtitkár, KvVM

9.15 Mi fán teremnek a zöldjavak? Gellért Miklós, SZIKE elnöke
A helyi komposztálás a mindennapokban: célok, eszközök, lehetőségek és eredmények

10.00 Magyarországi helyzetkép: Horváth Szabolcs, vezető tanácsos, KvVM
A szerves hulladékok magyarországi helyzete, a hulladékgazdálkodásban betöltött szerepük, kezelésük jogi szabályozása

10.45 Szünet - Tea, kávé és gabonakávé, Fair Trade sarok

11.00 A komposztáló kerület: Eleőd-Faludy Gabriella, programvezető, SZIKE
A II. kerületi program tapasztalatai. Komposztálás családi házban, lakóközösségben, intézményben

11.45 Ahol előttünk járnak... Corinne Gubler, Kompostforum Schweiz elnöke
A helyi komposztálás svájci módszerei és tapasztalatai

12.30 Ebédszünet - Bio-büfé a Nagyszalonban és a Télikertben

13.15 Pályázati útmutató: Kunfalvi Gábor, osztályvezető és Szabó Gábor Dávid, pályázatkezelő, KvVM Fejlesztési igazgatóság
Pályázati lehetőségek, feltételek, értékelési szempontok, a korábban benyújtott pályázatok tapasztalatai (KEOP)

14.00 Civil kurázsi: Nagy Zsuzsa, Zöld Kapcsolat Egyesület elnöke (Miskolc)
Miskolc város komposztálási programja, az önkormányzat és a civil szféra együttműködésének jó példája

14.45 Szünet - Tea, kávé és gabonakávé, Fair Trade sarok

15.00 Komposzttelep vagy kiskert?Hartman Mátyás, Szent István Egyetem MKK KTI, Környezetvédelmi és Környezetbiztonsági Tanszék
Komposztálás helyben vagy nagyüzemben: gazdasági és környezeti hatások

15.45 Farm-komposztálás: Matthew Hayes, Szent István Egyetem tangazdaságának vezetője (Gödöllő)
A komposzt szerepe az ökológiai gazdálkodásban, a komposztálás gazdasági jelentősége

16.30 Zárszó

 

A konferencia megvalósítását a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KvVM) Zöld Forrás Pályázati Alap és a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) támogatja.

 

 

 

Háttér:


Zöldjavak a háztartásban és a közterületeken

A háztartási szilárd hulladék 30-50%-át kitevő, biológiailag lebomló szerves anyagok, vagyis a zöldjavak keletkezésük helyén különösebb beavatkozás nélkül komposztálhatóak. Ilyenek a konyhában keletkező zöldség, gyümölcs maradékok vagy a nyaranta rendszeresen levágott fű is. Az őszi hónapokban lehulló lomb, a nyesedékek és más növényi maradványok is értékes tápanyagok. Levegőszennyező, tömeges égetésük vagy elszállításuk súlyos és felesleges környezetterhelést okoz.


Nem a szemétben a helye

Miért bánunk szemétként az értékes tápanyagokkal, miközben a kommunális hulladék mennyisége évente 3-5%-kal növekszik?! Változtassuk meg az elmúlt évtizedek rossz gyakorlatát! A zöldjavak – ellentétben a műanyag, üveg, vagy fém alapú hulladékkal – nem illeszkednek a hulladékgazdálkodási rendszerekbe. Ha a komposztálható szerves anyagok a többi hulladékkal összekeveredve hulladéklerakóba vagy hulladékégetőbe kerülnek, akkor elszennyeződnek, megsemmisülnek.

 

Teljesíthetetlen uniós elvárás?

A döntéshozók a komposztálás jelentőségét felismerve több jogforrásban is meghatározták a komposztálható anyagok hulladéklerakótól való eltérítésének kötelezettségét (Hulladékgazdálkodási Törvény, Országos Hulladékgazdálkodási Terv). Az Európai Unió 1999/31/EK hulladéklerakásról szóló irányelvének következő céldátuma 2009. július 1., amikorra a lerakóra kerülő „biohulladék” mennyiségét az 1995-ben mért mennyiség 50%-ára kellene csökkenteni.

 

Komposztálni jó!

A helyi komposztálás térnyerése óriási jelentőségű a környezettudatos szemlélet formálásában, a természetes erőfor- rások takarékosabb használatában, a hulladéktermelés megelőzésében, a talajminőség javításában, és – nem utolsó- sorban – a helyi lehetőségekre épülő, tudatos és öntevékeny életforma ösztönzésében. Svájci, belgiumi példák bizonyítják, hogy országos szinten a „biohulladékok” 30%-ának házilagos komposztálása sem elérhetetlen cél.

 

Több tápanyag – kevesebb szemétdíj

A centralizált komposztálási rendszerek sem környezetileg, sem pénzügyileg nem fenntarthatóak. A helyi komposztálás újszerűsége éppen abban rejlik, hogy a lakosság öntevékenységére épít. Ebből a személyes érintettségből származik egyik legnagyobb előnyük: a nagy rendszerekkel szemben fenntartásuk jóval kevesebb ráfordítást igényel. Komposz- tálni lehet családi- és társasházban, közintézményekben, közparkokban és még a lakótelepeken is. Komposztálással csökkenthetjük a hulladék mennyiségét, és a kukák méretét vagy számát, vagyis a szemétdíjat, miközben kitűnő tápanyagforráshoz jutunk a kertekben és udvarokon, a köz- és magánterületeken.


Komposztált zöldjavak – füstmentes települések

A SZIKE Környezet- és Egészségvédelmi Egyesület eddigi tevékenységével és az országos konferencia szervezésével is a szerves anyagok hulladékká válását szeretné megelőzni. Segítséget kívánunk adni az önkormányzatoknak az európai uniós pályázati támogatásból (KEOP) vagy önerőből induló települési komposztálási programok sikeres, költség- hatékony lebonyolításához. A konferenciát ezért elsődlegesen a települési önkormányzatok és a magasabb szintű közigazgatási egységek vezetői, döntéshozói részére szervezzük, és több szektor – minisztérium, önkormány- zatok, tudomány, civil szféra – képviselőinek biztosítunk megszólalási lehetőséget.