Pécs

  • 2011. szeptember 15.
  • szerk

Helyszín: Pécs

Lélekszám: 160 ezer lakos; ebből a kertes házban élők száma 90 ezer, azaz kb. 50 ezer háztartás

Kezdeményezők: Civil szervezetek (Környezetünkért Közalapítvány és Pécsi Zöld Kör)

Partnerek: Helyi önkormányzat, kommunális szolgáltató

Keret tipusa: Egyedi készítés (helyi alapanyag, helyi gyártó); keményfa, 1 köbméteres, alul 1 ajtó az ürítéshez, lapraszerelt (a szállíthatóság miatt).

Támogatás: A helyi önkormányzat és a kommunális szolgáltató az első két évben 250 - 250 ezer Ft/év összeggel támogatta a programot, ami a komposztkeretek készítését fedezte. A kommunális szolgáltató a komposztkeretek kiosztását is felvállalta, a telephelyén adta át azokat a résztvevőknek. A harmadik évben a kiadásokat pályázati forrásból fizették (az önkormányzat pályázta meg az összeget a számukra kiírt területfejlesztési alapból).

Előzmény: A pécsi szelektív hulladékgyűjtés elindításával egy időben megemelkedett a szemétdíj összege. Ez jó alkalom volt arra, hogy a kiadásokat visszaszorítani szándékozók számára felajánlják a házi komposztálás lehetőségét, mivel így min. 20%-kal kevesebb hulladék termelődik, s ennek megfelelő mértékben csökkenthető a szemétdíj is. Így tehát az érdeklődő lakosok kisebb szemeteseket vásároltak, és jelezték a kommunális szolgáltatónak, hogy a kisebb űrméret után kívánnak fizetni.

A program: A program 2004 óta működik. A kereteket ingyen osztják szét a jelentkezők között - minden tavasszal 80 darabot, háztartásonként egyet - akik a helyi lapban megjelenő hirdetmény útján értesülnek a lehetőségről. A túljelentkezés miatt a keretre pályázókat az alábbi szempontok alapján rangsorolják: pécsi lakcím, kert mérete, család létszáma (csak pécsi illetőségű kap keretet; általában a 200-3000 m2-es kertek kerülnek be a programba; a család létszáma pedig arra utal, mennyi konyhai hulladék keletkezhet, így pl. kis telek, de nagy család biztosan kap keretet). A programgazda letéti szerződést köt a résztvevőkkel, ami 3 év bérleti díjat határoz meg (1 ezer Ft letéti díj összegben). Ezidő alatt visszaadható a komposztkeret, ha az nem válik be; a programgazda pedig visszatéríti az összeget. Ellenkező esetben 3 év elteltével a keret a lakos tulajdonába megy át.

Tájékoztatás: Előzetes lakossági „felkészítésként" minden láda mellé kiadványt kapnak a program résztevői (a komposztálás gyakorlati ismereteiről); folyamatos tanácsadást biztosítanak számukra a programgazdák a helyi környezetvédelmi irodában; illetve egy nyugdíjas kertészmérnököt alkalmaztak, aki igény szerint a háztartásokhoz kiszállva ad tanácsot. (Általában az új belépők fele igényli a személyes tanácsadást, negyede a helyszíni segítséget.)

A program eredményeiről a helyi TV készített folyamatosan riportokat a komposztáló lakosokkal.

Eredmények: A program igen népszerű, sokan csak a várólistára kerülhettek fel. A lehetőség már leginkább szájhagyomány útján terjed (pl. látták, hogy valaki kapott, stb.) Mostanára már nem is a szemétdíj csökkentése, hanem inkább a praktikus kertkezelés, ill. a környezettudatos gondolkodás és a pozitív példa („Ha szomszéd csinálja, én is!") motiválja az embereket. Igen nagy lakossági igény mutatkozik a program kiterjesztésére; ennek egyelőre anyagi akadálya van, aminek áthidalásához pályázati forrásra lenne szükség.