Kampányt indít a miskolci önkormányzat a komposztálásért
Miskolcon kampányt indítanak a komposztálás minél szélesebb körû megismertetéséért és használatáért. Az önkormányzat és az Ökológiai Intézet a Fenntartható Fejlõdésért Alapítvány támogatásával többszintû komposztálási rendszer bevezetése kezdõdik el a városban.
Ennek keretében a miskolciak többféle segítséget kapnak a házi és közösségi komposztáláshoz.
Keddtől komposztkeretek igényelhetők, aprítékoló berendezések kölcsönözhetők Miskolcon, és mintaprogram készül a közösségi komposztálás bemutatására. A kampány része, hogy ismeretterjesztő előadásokon ismertetik meg a városlakókat a komposztálás fontosságával, valamint nyomtatott kiadványokat juttatnak el a lakossághoz. A programba aktívabban bekapcsolódni szándékozók komposztálási képzésre jelentkezhetnek. A városban komposztálási tanácsadók segítik a szervesanyaggal kapcsolatos ismeretek elsajátítását. Elkezdődik egy bemutató komposztkert tervezése, kialakítása is.
A komposztálás a legősibb hulladék-újrahasznosító eljárás. Magyarországon egy átlagos állampolgár évente kb. 300 kg hulladékot termel. Ennek a háztartási hulladéknak jelentős hányada, kb. 30%-a olyan szerves anyag, amely komposztálható, ezáltal ennyivel csökkenhető a kezelendő hulladék mennyisége.
A komposztálással a szerves anyagok visszajutnak a természetes körforgásba. Ha nem a szemétbe keverednek, akkor kevesebb hulladék szállításáról, lerakásáról, ártalmatlanításáról kell gondoskodni.
A szerves anyagok hasznosíthatóvá válnak, hozzájárulva ezzel a zöldfelületek tápanyagjavításához. A kerti hulladékok hasznosításával mérséklődhet az égetéssel járó levegőszennyezés.
Forrás: www.miskolcinapilap.hu