Lombkomposztálás az ELTE-n
A Vezér Hallgatói Egyesület az ELTE EKSZ intézményi fenntarthatósági program gesztorszervezeteként 2008 őszén vezette be a kollégiumi komposztálást az ELTE Vezér úti Kollégiumában. Azóta a program folyamatosan fejlődik, és az idei Nulla Hulladék Hét keretében újabb lelkes egyetemisták csatlakoztak a programhoz.
Az ELTE-n kísérleti jelleggel 2008-ban a Vezér úti Kollégiumban indult meg a konyhai hulladék komposztálása. Itt azóta több, mint két tonna komposzt keletkezett, amelyet a kollégium hallgatói helyben hasznosítanak. A konyhai komposztálás azóta több más kollégiumban is beindult (ELTE Nándorfejérvári úti Kollégium) és a szervezők reményei szerint hamarosan az összes kollégiumban lehetőség nyílik a konyhai zöldjavak komposztálással történő hasznosítására.
A komposztálás egy másik fontos szektora a lombkomposztálás. Az ELTE kertjei jelentős kertterületekkel rendelkeznek, ahol évről évre nagy mennyiségű falevél hullik le, és egyre nagyobb igény mutatkozik ennek szakszerű komposztálására. Az ELTE EKSZ aktivistái több helyszínen kezdték meg a program kiépítését (ELTE Vezér úti Kollégium, Nagytétényi úti Kollégium, Ajtósi Dürer sori Kollégium, Eötvös Collegium, Nándorfejérvári úti Kollégium), de folyamatos kapacitáshiánnyal kellett szembesülniük. A Humusz Szövetség Zöld Forrás pályázatának köszönhetően idén a Nulla Hulladék Hét programsorozat keretében a szelektív hulladékgyűjtő bemutatókon kívül kertrendezési, komposztálási akciókat, bemutatókat is szerveztek (aprítás, darálás) és több új komposztkeret is felállításra került. A komposztkapacitás bővítésén és a szemléletformáláson túl az akció nem titkolt célja volt az önkéntesek bevonása, aktivizálása, a komposztálási ismeretek átadása az újonnan csatlakozóknak.
A program időpontja, helyszínei
ELTE
Vezér úti Kollégium: 2012. november 24.
ELTE
Nagytétényi úti Kollégium: 2012. november 24.
ELTE
Eötvös Collegium: 2012. november 28.
ELTE
Bárczi István Gyógypedagógiai Kar: 2012. november 28.
ELTE
ELTE Nándorfejérvári úti Kollégium: 2012. december 1.
A falevél összegyűjtése közben tapasztalatot cseréltünk, beszélgettünk a komposztálás alapjairól és szakszerűen elhelyeztük az anyagokat a gyűjtőkben. Több helyszín egyben komposztálási kísérleti telep is, ennek alapjait is ismertettük a jelentkezett önkéntesekkel. Mivel a keletkező humuszt nem az intézmény kertészei kezelik hanem a hallgatók, így a teljes folyamatra kitekintésük lesz és látják a munkájuk eredményét is.
A program folytatása
A komposztálás a már megkezdett helyszíneken folyamatos, a továbbiakban cél a keretek számának növelése és az erre igényt tartó karokon és kollégiumokban új helyszínek bevonása.
Mudra Viktória
ELTE EKSZ intézményi fenntarthatósági program
programvezető
A program a Vidékfejlesztési Minisztérium Zöld Forrás programjának támogatásával valósulhatott meg.