Kuka blues

Nem illene itt egyéni problémával előállni, de naponta
kapunk leveleket hasonló esetekről. Július 22-e óta
az utcán álldogál a 60 literes kukánk, 6(!) heti hulladék
várakozik benne. A szolgáltató azóta nem üríti ki, mert
nincs rajta matrica. Azért nincs rajta matrica, mert nem
írtuk alá a kiküldött szerződést. Nagy fennakadást eddig
nem okozott a dolog, mert mindössze 130 liter hulladékot
termeltünk azóta, amit zsákba tettünk. A zsákot
a szolgáltató elvitte, a kukát otthagyta. Kikötöttem a
villanyoszlophoz, hogy a kutyák ne borítsák fel, közben
meg szépen komposztálunk és szelektálunk.

Akkor kezdjük az ismétléssel. A hulladékgazdálkodási törvény értelmében új települési hulladéklerakó kizárólag térségi célokra építhető. Nem egy nagy ötlet, de ezt most hagyjuk. A térségi hulladéklerakók telepítési feltételeit az OTrT.* szabályozza. Eredetileg úgy rendelkezett, hogy ezek a (nagykapacitású) lerakók nem jelölhetők ki a települések belterületének 1000 méteres körzetében, valamint a repülőterek 15 km-es övezetén belül. Alig fél év múlva, 2004-ben két nagy tudású parlamenti képviselő kezdeményezte, hogy a „szükségtelenül szigorú” védő övezeteket 500 méterre illetve 13 kilométerre csökkentsék le (ld. KukaBúvár, 2004. nyár). A HuMuSz kezdeményezésére az Alkotmánybíróság (AB) megszüntette a módosítást (ld. KukaBúvár, 2004. ősz). Mivel az AB határozata mindenkire nézve kötelező– itt akár be is fejeződhetett volna. De nem.
Május végén közel száz érdeklődő szakember, meghívott előadó, komposztálási eszközöket előállító vagy forgalmazó cég jelent meg Budapesten, hogy megismerkedjen a házi komposztálás magyarországi lehetőségeivel.