Hírek téma szerint
Csatlakozz a csapatunkhoz!
Helló! Igen, téged keresünk! Ha szeretnél egy olyan helyen dolgozni, ahol a zöld ügyekért való cselekvés a mindennapok része, akkor ez a lehetőség neked szól!
Te lehetsz az idén 30 éves Humusz Szövetség új Kommunikációs és adományszervező munkatársa, heti 40 órás, határozatlan idejű szerződésben.
Budapesten 2027. január 1-jétől új lomtalanítási rendszert vezetnek be, amelyben a háztartások évente egyszer ingyenesen elszállíthatják lomjaikat egy regisztráció után. Az átmeneti időszakban, 2025-től 2027-ig, a kerületek dönthetnek arról, hogy megtartják-e a jelenlegi gyakorlatot, amelyben az utcára helyezik ki a hulladékokat, vagy áttérnek az új rendszerre, amely kijelölt gyűjtőpontok használatát írja elő, közölte az MTI Lantos Csaba energiaügyi miniszter szerdai sajtótájékoztatója alapján.
Négy európai ország – köztük Magyarország – fiataljai indítottak petíciót az európai politikusok figyelmének felkeltésére a Polgárok az Éghajlatért program keretében.
Thaiföldön január 1-jén hatályba lépett a használt műanyagok behozatali tilalma, amelyet már két évvel ezelőtt bejelentett az ország.
Amerikai Egyesült Államokbeli és ausztrál kutatók tanulmánya szerint a műanyagokban általánosan megtalálható három mérgező vegyi anyaggal kapcsolatos egészségkárosító hatások költségei egyetlen év alatt elérik az 1,5 billió dollárt, korai halálozás, krónikus betegségek és alacsonyabb IQ formájában. A Proceedings of the National Academy of Sciences című folyóiratban december 16-án közzétett tanulmány 38 ország adatait elemezte, amelyek a világ népességének egyharmadát képviselik.
Vajon érdemes-e még a kémiai (újra)hasznosítást mint alternatívát hajszolni a műanyagkrízis megoldására? A témában több szakmai cikket is közöltünk korábban, ezúttal egy szakmai anyag magyar nyelven is elérhető vezetői összefoglalójának kivonatát közöljük cikkünkben.
Drasztikusan megnőtt a gyerekeknél a fejlődési rendellenességek, az asztma és az elhízás gyakorisága
Egy friss tanulmány szerint a vegyi anyagok használata miatt a gyerekek körében drasztikusan megnőtt a rákos megbetegedések, a különböző születési és fejlődési rendellenességek, az asztma és az elhízás gyakorisága az elmúlt ötven évben, írja a Guardian. A New England Journal of Medicine (NEJM) című orvosi folyóiratban szerdán publikált tanulmány szerint a világon jelenleg körülbelül 350 ezer fosszilis eredetű szintetikus vegyi anyag, keverék és műanyag létezik, de egyre többet használ ezekből az emberiség.
Az elmúlt fél év alatt több mint egymilliárd műanyag palackot, fémdobozt és üveget váltottak vissza országszerte, azaz a MOHU csomagolásvisszaváltós rendszerének bevezetése óta legalább 50 milliárd forint bevételt hozott a cégnek az új rendszer.
2025 elején Ausztriában bevezették az egyszer használatos betétdíjas rendszert. Aki műanyag palackokat és alumíniumdobozokat vásárol, 25 cent pluszt fog fizetni. Az elárusítóhelyeknek is vissza kell venniük az üres csomagolásokat a kínálatukból, és vissza kell fizetniük a betétdíjat – írja az orf.at.
A Mol tavaly nyáron vásárolta meg a Szarvasi Biogázüzemet
A cambridge-i Bioscope Technologies vállalat egy bio-kilúgozó üzemet épített a városi hulladék feldolgozására.
Elfogadhatónak tartja a MOHU (MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.) a megjelölt árakat, így a nagykanizsai hulladékszállítást továbbra is egy helyi vállalkozás végezheti. „Újabb tárgyalások után a Viridis-Pannonia végül a MOHU által elfogadható, versenyképes, a szolgáltatás megfelelő színvonalát biztosító árakon vállalta el a kanizsai hulladékgyűjtési feladatokat. Így a jövőben is a nagykanizsai cég lesz a felelős a városi hulladékkezelésért” – közölte a cég az MTI érdeklődésére.
Az FKF Köztisztasági Divízió 304 köztisztasági takarító munkatársa nyolc tonna tűzijáték-maradványt, üveget, valamint az ünnepléshez kapcsolódó egyéb, további 32 köbméter hulladékot gyűjtött össze és szállított el. A Budapesti Közművek keretein belül működő FKF Köztisztasági Divízió munkatársai január elsején már reggel 6 órakor megkezdték a társaság kezelésébe tartozó közterületek szilveszteri ünneplést követő takarítását – olvasható a fővárosi cég sajtóközleményében.
Az ünnepeket követően a MOHU Budapest hulladékszállítási dolgozói szervezetten, külön járatrendszerben gyűjtik össze és szállítják el a fővárosban és több agglomerációs településen a kihelyezett fenyőfákat - közölte a cég a Pénzcentrum kérdésére. Csak Budapesten mintegy 500-600 ezer tűlevelű kerül ki az utcákra. Több mint 250 kijelölt közterületi gyűjtőhelyre lehet idén vinni a karácsonyfákat, vagy a kuka mellé kitenni a hulladékgyűjtés napján. Aki szabálytalanul szabadul meg a fájától, akár 300 ezre bírságot is kaphat.
A Katasztrófavédelem információi szerint tűz ütött ki Békéscsabán január első napjaiban, a Felsőnyomás-tanyánál lévő szeméttelepen. Nagyjából kétszáz négyzetméteren kapott lángra a kommunális hulladék. A tűzoltók Békéscsabáról, Mezőberényből, Gyuláról érkeztek nagy erőkkel a helyszínre és három vízsugárral kezdték oltani a lángokat. A hulladékrakatot munkagépek bontották szét, ezzel segítve az oltást – tájékoztatott a katasztrófavédelem.
Európa ambiciózus célokat tűzött ki a versenyképes, körforgásos gazdaság létrehozása érdekében, amely kulcsszerepet játszhat az innováció, a dekarbonizáció és a biztonság támogatásában. Az átállás a biológiai sokféleség csökkenésének és a természeti erőforrások pazarló felhasználásának megállítása miatt is szükséges. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) közzétett két tájékoztatója bemutatja a körforgásos gazdaság helyzetét, és felhívja a figyelmet az újrafeldolgozás minősége javításának szükségességére.
A „Mentés másként” kampány célja az volt, hogy megmutassa: az élelmiszerhulladék csökkentése nemcsak megvalósítható, de elengedhetetlen is – közös összefogással és cselekvéssel. A kampány a társadalom minden rétegéhez szólt: családokhoz, vállalkozásokhoz és intézményekhez egyaránt. Több program a közösség erejét mozgósította, amelyben a MiReHu csapata is példát mutatott: a Morzsaparti kampány során a közösségeket a megmaradt ételeik megosztására ösztönözte, míg a „ReFood Court” élelmiszermentő szigetek kialakításával a megmaradt, de még fogyasztható élelmiszerek megosztását tette lehetővé és ösztönözte. A MiReHu Nonprofit Kft. 2024-ben ismét csatlakozott az Európai Hulladékcsökkentési Héthez (EWWR), amely idén az élelmiszerpazarlás témájára fókuszált.
Túl vagyunk az ajándékozáson, de sajnos velejárója a karácsonynak, hogy a kukánk is egy kicsit jóllakottabb az ünnepi időszakban. Az Egyesült Államokban akár 25%-kal, de a szomszédos Ausztria fővárosában is körülbelül 10 %-kal nő meg a keletkező hulladék mennyisége ezekben a napokban. Ezért is fontos, hogy kiemelt gondossággal járjunk el a hulladékok szétválogatásánál és amit csak lehet használjunk újra valamilyen formában.
A mikroműanyagok olyannyira a mindennapjainik részévé váltak, hogy immár az állatok és az emberek szervezetében is megtalálhatók. Él azonban egy egészen furcsa, szinte mindennek ellenálló állat, amelyik – úgy tűnik – még a mikroműanyagokat is elkerüli.
Az emberek gyakran kérdezik, mi történik valójában a műanyag újrahasznosítása során. Sajnos mindegy, hogy hol helyezzük el az újrahasznosításra szánt műanyagokat: a házunk előtt, a helyi újrahasznosító központban, vagy egy utcai szelektív kukában: a legtöbb újrahasznosítás céljából begyűjtött műanyagot valójában nem hasznosítják újra. Meglepő módon a műanyagot nem újrahasznosításra tervezték.
Itt a vaskor vége? Az 1960-as évek elején a tudósok és a műanyaggyártók azt jósolták, hogy a polimerek gyártásában elért káprázatos fejlődésnek köszönhetően a műanyag le fogja taszítani a legelterjedtebb anyagok dobogójáról a fémet, az üveget és a fát. Mindenki el volt ragadtatva. Mohamed Larbi Bouguerra írása.
A MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. és a MOHU Budapest Zrt. képviselői pénteken bemutatták az Energiaügyi Minisztérium részére a fővárosban jövőre bevezetni javasolt gyűjtőpontos lomtalanítási koncepciót – közölte a tárca szombaton az MTI-vel.
Az ünnepek közeledtével a boltok polcain és az online áruházakban is bőséges kínálat várja a vásárlókat. A karácsonyi ajándékvásárlás azonban gyakran hatalmas mennyiségű műanyaghulladékot generál, ami jelentős környezeti károkat okoz, mivel 91 százalékukat sosem hasznosítják újra. Csupán Európában évente közel 32 millió tonna műanyaghulladék keletkezik, melynek jelentős része bekerül a tengerekbe és óceánokba, több mint egymillió madár és százezer tengeri emlős halálát okozva. Az idei ünnepi szezonban figyeljünk a tudatos vásárlásra, és keressünk fenntartható alternatívákat.
Több tíz milliárd forintból újítja meg hazai kukásautó flottát a MOHU. A cél a korábbi elavult, olykor 15 évnél idősebb autókból álló flotta frissítése, modernizálása. Az első új járművek 2025-től állnak majd forgalomba az ország különböző pontjain.