Boldog 30. szülinapot, Humusz!
1995. február 9-én született meg a Hulladék Munkaszövetség (mai nevén Humusz Szövetség) öt magyar környezetvédelmi szervezet szerelemgyerekeként. Bár azóta sok minden változott a szervezet életében és a nagyvilágban, a Humusz azóta is töretlenül dolgozik azért, hogy a hulladékszegény termelés és fogyasztás mindennapi gyakorlattá váljon. Ismerd meg a szervezet 30 éves történetét!
Kezdetek
A HuMuSz megalakulásának az volt a fő célja, hogy legyen egy olyan környezetvédelmi szervezet, amely kifejezetten a hulladékproblémára fókuszál. Az alapító tagok: BME Zöld Kör (Budapest), Göncöl Szövetség (Vác), Lakossági Hulladékhasznosítási Egyesület (Budapest), REFLEX Környezetvédő Egyesület (Győr) és Szalamandra Egyesület (Szentendre). Előzménye a KukaBúvár magazin volt, aminek szerkesztősége 1989-90 körül költözött át a 11. kerületbe, az újonnan alakult szervezet székhelye is itt volt.
A Humusz Ház 2003-ban vált központtá, amikor is az egykor elhagyatott, lepusztult ingatlant önkéntesek, munkatársak és támogatók kétkezi munkájának köszönhetően újult meg. A ház és kertje azóta is kedvelt helyszín, zöld oázisként becsalogatja a helyi lakosokat és élőlénytársainkat.
Ebben az évben csatlakozott a szervezet a Europen Environmental Bureau nemzetközi szervezethez, továbbá a kezdetektől aktív tagja a GAIA-nak (Global Alliance for Incinerator Alternatives), ebből nőtte ki magát a Zero Waste Europe hálózata is. Így nem csak hazai, hanem nemzetközi szinten is képviseli a Humusz a nulla hulladék elvét.
Kampányok
A HuMuSz látványos akcióival vált igazán ismertté, úgy mint az (akkor még létező) Környezetvédelmi Minisztérium eldobó csomagolásokkal bombázása óriás hajítógéppel, vagy az utolsó betétdíjas (újratölthető) Törley pezsgős üveg temetése (Válaszd a visszaválthatót! kampány). Természetesen nem csak a humor létezett, mint eszköz, hiszen nagyon komoly szakmai munka is folyt a Humusznál. Első jelentős országos akció a Tájsebészet kampány volt, ami az illegális hulladéklerakás megszüntetését tűzte ki célul. Négy év alatt több száz csoport kapcsolódott a kampányhoz, akik kétezer szemétlerakót tártak fel, és mintegy kétszázat fel is számoltak. Akciók azóta is voltak, hogy a fogyasztás okozta károkra felhívjuk a figyelmet: üres bevásárlókocsikkal demonstráltunk a belvárosi sétálóutcákban vagy éppen banyatank futamot szerveztünk. A Kukadiéta kampánnyal született meg a Nulla Hulladék 10 lépés, ami gyakorlati útmutatóként segíti a lakosságot a hulladékcsökkentésben. Olyan zöld jeles napok is a szervezet nevéhez fűződnek, mint az Újrapapír Napja (március 1.) vagy a Komposztálás Ünnepnapja (október 10.).
Oktatás
A jövő generációinak edukálása is fontos alaptevékenysége a szervezetnek a kezdetektől fogva. 1999-ben országos vándorkiállítás indult Belefulladunk? címmel, 2007-ben pedig létrejött a Fölösleges Áruk Fóruma, amely humora, abszurd tárgygyűjteménye folytán vált népszerűvé. A Humusz Ház kertjében 2004-ben épült meg a hulladékos tanösvény, ami 2023-ban teljesen megújult Nulla Hulladék Tanösvény névvel. Vezetett tanösvény sétáinkon rengeteg iskolás vett részt, tanulva a hulladékmegelőzés témájáról és környezetbarát hulladékgazdálkodásról. A fiatalok mellett a pedagógusok is fontos célcsoportja a szervezetnek, akkreditált pedagógusképzésekkel és komplex környezeti nevelési programmal segítve környezeti nevelési munkájukat.
Komposztálj, úgyis HUMUSZ leszel!
Nem véletlen a Humusz név: a talaj felső, termékeny rétegére utal, ami a komposztálás során is keletkezik. A komposztálás témája így igazán közel áll a szívünkhöz. 2011- óta tartjuk minden évben a Komposztálás Ünnepnapjához kapcsolódó kampányunkat és pályázatunkat. 2012-től működtet a szervezet a székhelyén közösségi komposztpontot, és szakmailag segítünk más közösségi komposztpontokat. Képzésekkel, kiadványokkal, tematikus aloldallal népszerűsítjük a komposztálást.
Hálózat
Felsorolni sem tudjuk, hogy 30 év alatt mennyi fórumon, hányféle szervezettel kapcsolódtunk. Mindig is hittünk az együttműködésekben, a hálózatok erejében. Ahogyan a talaj szövevényes gomba és gyökérhálózatai táplálják és erősítik egymást, úgy vesz részt a Humusz is számos együttműködésben. Lakossági tanácsadó tevékenységünket éveken keresztül segítette a Környezetvédelmi Tanácsadó Irodák Hálózata (KÖTHÁLÓ). A mi szervezésünkben indult útjára a Nulla Hulladék Hálózat (NuHu), közös kampányokkal, állásfoglalásokkal, tudásmegosztással segítjük a társadalom zöldebbé válását. Aktív tagjai vagyunk a Zöld Civil Együttműködésnek, 2024-ben mi szerveztük az Országos Találkozót.
A Szövetség tagszervezeteivel karöltve számos sikeres pályázati projektet tudtunk megvalósítani az évek alatt, ezek közül a legkiemelkedőbb talán az Ökoiska és Zöld Óvoda hálózat bővítése volt 2013-2016 között. Forrásközpontként volt lehetőségünk koordinálni 6 régió tevékenységeit tagszervezeteink közreműködésével: pedagógus képzéseket, mentorálásokat. A program sikerét az intézmények által elnyert és megtartott címekeben lehet mérni.
Szakmai munka
Szintén egy hosszú lista következhetne itt. Nem tudnánk röviden sem felsorolni 30 év összes szakmai eredményét.
Az akciók mellett egyre több bizottságba és testületbe hívták a Humusz szakértőit.
Részt vettünk országos szintű bizottsági munkákban (pl. Országos Környezetvédelmi Tanács), hozzájárultunk jogszabályi környezet alakításához (pl. 2012. évi hulladéktörvény, 2023. évi biohulladék rendelet). Állásfoglalásokat tettünk közzé, például a biohulladékról, a beltéri komposztálásról, a hulladékos holdingól, a hatékony betétdíjas rendszerekről, a biológiailag lebomló műanyagokról. Számos konferencián jelentünk meg vagy épp szerveztünk: Eső előtt köpönyeg, 2015-ös Nulla Hulladék Konferencia, Környezeti nevelési Műhelykonferencia. Ingyenes lakossági programként 2003-2022 között mitegy 20 éven át futott a népszerű Zöld Kalandozások - Ökofrankó beszélgetések a Humusz Házban, honlapunk videógalériájában sok retro anyag visszanézhető.
Szakanyagaink és külföldi tanulmányok fordításai bárki számára ingyenesen elérhető, letölthető az oldalunkon. Közösségi media felületeinken, hírlevelünkben ezeket folyamatosan publikáljuk is cikkek, videók, infografikák, posztok formájában. Emlékezetes kampányaink voltak például: Ne húzd ki a gyufát, Műanyagböjt, WeChooseReuse.
A pedagógusok és környezeti nevelők számára készült Belefulladunk oktatócsomag az évek alatt megélt több nyomtatott kiadást. A 2018-ban megjelent Nulla Hulladék oktatócsomagunk is már csak digitálisan érhető el.
Társadalmi vállalkozás
2011-től NESsT támgatásával indult el a Humusz társadalmi vállalkozása, a Re-Krea, mely a vállalati szereplők zöldítésére irányul: képzések, előadások, csapatépítő programok, rendezvényeken való megjelenés, szakértői tevékenység áll azóta is a szolgáltatási palettánkon. 2023-ban a Scale Impect által elnyertünk egy átfogó szervezetfejlesztést, ennek keretében 2024-ben a Social Business program biztosított munkatársainknak külső szakmai támogatást a társadalmi vállalkozás fejlesztésére. A fejlesztés mellett folymatosan kapcsolatban állunk cégekkel, szolgáltatásaink elsősorban a dolgozók hulladékos szemléletformálását segítik. Ez a tevékenység szélesíti a társadalmi hatásunkat, és bevételszerzés szempontjából is egyre fontosabb láb a Humusz számára.
Szeretnénk hálánkat kifejezni a Humusz volt munkatársainkat, önkénteseinek és támogatóinak, hogy segítették a szervezet létrejöttét és fenntartását, valamint azt a rengeteg tudást, aminek köszönhetően a mai napig is töretlenül működik Humusz. Harminc év alatt megfordult kb. 60 munkatárs a szervezetnél, önkénteseink pedig évente többszáz munkaórával segítik a programjainkat és a Humusz Ház fenntartását.
Bízunk benne, hogy még sok születésnapot fogunk tudni közösen ünnepelni, az biztos, hogy a jelenlegi csapat megtesz tőle minden telhetőt. Munkánk és mindennapi tevékenységeink során a "Teljes élet - nulla hulladék" szlogen és értékrend lebeg a szemünk előtt.
Ha egyetértesz a céljainkkal, számos módon kifejezheted támogatásodat:
Bankszámlaszámunk | 16200151-00174578 (Magnet Bank) |
Pay-Pal |
|
SZJA 1% felajánlás | 18529904-1-43 |
Online adományozás (Adjukössze.hu) |
Önkéntes munka |
Terveink 2025-re
Nektek, Kedves Olvasóinknak, követőinknek és támogatóinknak köszönhetően folytatjuk. Ugyan a következő harminc évet nem látjuk még előre, épp dolgozunk a következő 3 éves stratégiánkon. Egy évet pedig már biztosan látunk magunk előtt. Kedvcsinálóként álljon itt néhány biztos pont az idei évre.
- Elindul a Kukadiéta kampányunk: készül kisokos, edukációs standunk megjelenik rendezvényeken, fesztiválokon.
- Kiadjuk a Kukabúvár magazin jubilieumi számát, várhatóan a Föld Napjára időzítve.
- Tanösvényünkre szeretettel várjuk az iskolás csoportokat és új játékok fejlesztésébe is belevágunk.
- Szeptemberben újra lesz Giliszta Fesztivál, októberben pedig Komposztünnep!
- Tartunk képzéseket: komposztmestereknek és önkénteseknek
+1 vágyunk, hogy a következő évet már egy megújult, korszerű honlappal idíthassuk.