#WeChooseReuse elköteleződés
Hiszünk benne, hogy együtt, közösen létrehozhatunk széles körű újrafelhasználási rendszereket, és hozzájárulhatunk egy valóban körforgásos gazdaság létrejöttéhez!
Csatlakozz a Humusz csapatához, és írd alá Te is a #WeChooseReuse kötelezettségvállalást!
Az újrahasználatot választom
MAGÁNSZEMÉLYKÉNT
- Az újrahasználatot és az újratöltést választom az egyszeri használat helyett, az eldobható termékek helyett a hosszú élettartamú termékeket és csomagolásokat részesítem előnyben.
- Előnyben részesítem azokat a kávézókat és éttermeket, amelyek az egyszer használatos termékek helyett a újrafelhasználhatóakat preferálják, és amelyek elfogadják az újrahasználható poharakat, edényeket és palackokat elvitel esetében.
- Előnyben részesítem azokat az élelmiszerboltokat, amelyek csomagolásmentes választékkal rendelkeznek és újratöltési lehetőségeket kínálnak, ill. amelyek lehetővé teszik számomra, hogy saját tartályaimat használjam ételek és egyéb termékek vásárlásához.
- Az online vásárlás esetén prioritást élveznek nálam azok a szolgáltatók, amelyek újrahasználati és újratöltési lehetőségeket kínálnak.
CIVIL SZERVEZETKÉNT
- Elkötelezzük magunkat, hogy minden szinten együttműködünk a döntéshozókkal az újrahasználati rendszereket lehetővé tevő szakpolitikai keretek kidolgozásában.
- Elkötelezzük magunkat, hogy a vállalkozásokat arra ösztönözzük, hogy preferálják az újrahasználati rendszereket, és bemutatjuk a működő jó gyakorlatokat, ezáltal hozzájárulva az ilyen rendszerek gyorsabb elterjedéséhez.
- Elkötelezzük magunkat, hogy felkészítjük a fogyasztókat a megalapozott döntések meghozatalára, ellátva őket a szükséges információkkal és eszközökkel.
Követeljük, hogy a nemzeti és uniós döntéshozók válasszák az újrahasználatot!
Annak érdekében, hogy az újrahasználat legyen az új norma, a döntéshozók:
- Határozzanak meg újrahasználati célokat minden ágazat számára, beleértve a közlekedést, a kiskereskedelmet, az élelmiszer-szolgáltatásokat és az e-kereskedelmet.
- Tegyenek róla, hogy létrejöjjenek uniós szinten egységesített dizájnnal rendelkező hordozók, csomagolások az újrahasználat ösztönzése érdekében, valamint támogassák az újrahasználatot preferáló (például betétdíjas) rendszereket.
- Fogarjanak el kiegészítő rendelkezéseket, ideértve az egyszer használatos termékek célzott tiltását, valamint az újrahasználat megvalósítására irányuló gazdasági ösztönzőket.
- Fogarjanak el olyan közbeszerzési szabályozásokat, amelyek előnyben részesítik a szolgáltatások és a termékek újrahasználatát az állami, valamint államilag szponzorált események és létesítmények esetében.
Felszólítjuk a gyártókat, kereskedőket, kávézókat és étteremláncokat, hogy döntsenek az újrahasználat mellett!
Annak érdekében, hogy az újrahasználat valamennyi ágazatban elérhető legyen a fogyasztók számára:
- Köteleződjenek el a saját műanyaglábnyomuk csökkentése mellett, hogy az egyszer használatos műanyag gyártása és használata radikálisan csökkenhessen.
- Hozzák nyilvánosságra ütemtervet is taratalmazó cselekvési tervüket, amely 2023-ig mérhető, független szakértők által ellenőrzött eredményvállalásokat mutat.
- "Találják fel" újra a kiszállítási, kiskereskedelmi és elviteles rendszereket, amelyek nem ösztönzik az egyszer használatos, kidobható csomagolások használatát; továbbá kezeljék prioritásként az újrahasználati és újratöltő rendszerekbe történő jelentős beruházásokat.
- Működjenek együtt a gyártókkal, a kiskereskedőkkel, a kormányokkal és a civil szervezetekkel a számonkérhető, szabványosított újrahasználati megoldások létrehozása érdekében - ideértve az olyan ambiciózus jogszabályok támogatását, amelyek díjazzák a műanyagok mennyiségének/felhasználásának csökkentését, ösztönzik az újrahasználati rendszereket, a betétdíjas rendszereket, és büntetik a műanyagok túlzott használatát.
- Kerüljék a hamis megoldásokat, például az egyszer használatos bioalapú, biológiailag lebomló és komposztálható alternatívákat. (Állásfoglalásunk a bioműanyagokról)
- Távolítsák el termékeikből a veszélyes vegyszereket és anyagokat, és válasszanak méregmentes anyagokat és termékeket.
Követeljük, hogy a helyi önkormányzatok álljanak ki az újrahasználat mellett!
Annak érdekében, hogy az újrahasználat minden állampolgár számára elérhető alternatíva legyen, a hatóságok, állami és közigazgatási szervek:
- Promótálják a helyi, környezetbarát alternatívákat az egyszer használatosakkal szemben, és alkalmazzanak olyan gazdasági ösztönzőket, amelyek támogatják és előnyben részesítik az újrahasználatot, mint pl. a betétdíjas rendszerek az újrahasználható étel- és italcsomagolások esetében, vagy az ingyenes csapvízhasználat a nyilvános helyiségekben, tereken.
- Vezessenek be releváns helyi rendeleteket, amelyek tiltják és megadóztatják az egyszer használatos termékeket, és elősegítik az újrahaszhnálathoz és javításhoz kapcsolódó kezdeményezéseket.
- Fogarjanak el olyan közbeszerzési szabályozásokat, amelyek előnyben részesítik a szolgáltatások és a termékek újrahasználatát az önkormányzati és általuk szponzorált események és létesítmények esetében.
- Kommunikáljanak világosan és a helyi viszonyokra szabottan, és magyarázzák el, hogy az ilyen intézkedések hogyan hatnak és miért is fontosak és hasznosak a természeti környezet védelme és a helyi munkahelyek teremtése szempontjából.
- Monitorozzák és elemezzék a települési maradékhulladékot, hogy azonosítani tudják azokat a termékeket és anyagokat, amelyeket újrafelhasználás céljából át kell alakítani.
A Break Free From Plastic mozgalom hazai tagjaként a Humusz Szövetség is csatlakozott a #WeChooseReuse kampányhoz.
A kötelezettségvállalás aláírására a cikk mellett jobb oldalon van lehetőség!
További tanulmányok és témába vágó tartalmak angolul: