Hírek téma szerint
Négy német iparági szövetség közös kezdeményezést indított az úgynevezett elemmentes nyilatkozat bevezetésére.
Az Egyesült Királyság kormánya a helyi választások előtti kampányhajrában új intézkedéseket vezet be az illegális szemétlerakás elleni harcban.
A hulladékgazdálkodást is érintő változásról beszélt Lantos Csaba energiaügyi miniszter pénteken Budapesten, a minisztériumban (EM) tarott március 15-ei ünnepségen.
A konténerek és kukák teljesen megteltek, körülöttük pedig folyamatosan növekednek a szemeteszsákkupacok a járdákon.
A Bizottság üdvözli az Európai Parlament és a Tanács között kedden éjjel létrejött ideiglenes megállapodást a műanyag pelletekből származó mikroműanyag-szennyezés szabályozására és megelőzésére irányuló bizottsági javaslatról az értéklánc egészében, beleértve a szállítást is, különösen a tengeren. Az új rendelet védi a környezetet, miközben biztosítja, hogy az európai iparágak továbbra is fenntartható módon működhessenek és terjeszkedhessenek.
Nikkelszennyezést mutattak ki a gödi Samsung-gyár közelében vett talajmintákban – jelentette be a Greenpeace Magyarország. A vizsgálatot a Göd-ÉRT Egyesület kérésére végezték el, miután korábban több alkalommal is jelentős porkibocsátásra és szabálytalan anyagtárolásra utaló jelek kerültek nyilvánosságra.
2026-tól az EU tovább szigorítja a csapvízben mérendő anyagok listáját, valamint fokozatosan szigorúbb határértékeket ír elő. Ez vonatkozik többek között a hazai ivóvízben található ólomra is, aminek koncentrációja már a jelen határértéket is számos helyen jelentősen túllépi. Simon Gergely vegyianyag szakértő írása.
Házilag komposztálható biopolimer alapú csomagolóanyagot fejleszt a Q-Automotive Kft. és a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) támogatásával – tájékoztatta a vállalkozás az MTI-t.
A PET Kupa Egyesület 2023 után újra meghirdette a középiskolásoknak szóló folyótisztító kalandot. A júliusi megmérettetésre 2025. március 23-ig jelentkezhetnek a csapatok.
Az ENSZ Környezetvédelmi Programja hétfőn közölte, hogy augusztus 5. és 14. között a svájci Genfben új tárgyalási fordulót tartanak a globális műanyag-egyezményről, miután az országok nem tudtak megállapodni a végleges megállapodás paramétereiről tavaly decemberben a dél-koreai Busanban
Az uniós tagállamok képviselői és az Európai Parlament átmeneti megállapodást kötött az élelmiszer- és textilhulladék csökkentését szolgáló új szabályokról.
2023-ról 2024-re jelentősen nőtt a lakosság által leadott textilhulladék mennyisége – mondta a Pénzcentrumnak Plánder Norbert, a MOHU termék és anyagáram vezetője. A begyűjtött hulladék döntő többsége újrahasznosításra vagy energetikai felhasználásra kerül, a fennmaradó rész hulladéklerakóba jut. A szakember szerint a gyűjtőkonténerek száma folyamatosan növekszik, 2027-re pedig elérheti a hatezret. Az Európai Unió 2025-től kötelezővé teszi a textilhulladék szelektív gyűjtését, Magyarországon pedig az EPR-rendszer finanszírozza a hulladékkezelést.
Negyedik működési évét kezdte meg 2025. januárjában az állami tulajdonban lévő Élelmiszermentő Központ Nonprofit Kft. (ÉMK), ez idő alatt pedig már több milliárd forintot költött az állam a működésére. Bár a civil hátterű Magyar Élelmiszerbank már 2005 óta dolgozik azon, hogy az áruházaknál felhalmozódó élelmiszer-fölösleg eljusson a rászoruló családokhoz, az állam 2021-ben döntött úgy, hogy beszáll az élelmiszermentésbe.
A Deutsche Umwelthilfe (DUH, nonprofit környezetvédelmi és fogyasztóvédelmi egyesület) jelentése szerint a Kaufland kiskereskedelmi lánc az év eleje óta egy centet számít fel a gyümölcsökhöz és zölségekhez használt vékony, eldobható műanyag zacskó után.
A globális növekedés miatti növekvő hulladék mennyiség, a hulladéklerakásra alkalmas területek hiánya és a magasabb környezetvédelmi előírások járulnak hozzá ahhoz, hogy nő a maradékhulladék termikus kezelésének, energetikai hasznosításának piaca.
Január 21. és 29. között nyolc alkalommal tart iskolásoknak szóló foglalkozást az éhezés és az élelmiszer pazarlás témájában a Néprajzi Múzeum a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programjával együttműködésben, a múzeum Korgó valóság című kiállításában.
A sejtekbe is behatolnak a mikroműanyagok, melyekből elképesztő mennyiségű oldódik ki a filteres teák fogyasztásával – mutat rá egy új vizsgálat.
Amerikai Egyesült Államokbeli és ausztrál kutatók tanulmánya szerint a műanyagokban általánosan megtalálható három mérgező vegyi anyaggal kapcsolatos egészségkárosító hatások költségei egyetlen év alatt elérik az 1,5 billió dollárt, korai halálozás, krónikus betegségek és alacsonyabb IQ formájában. A Proceedings of the National Academy of Sciences című folyóiratban december 16-án közzétett tanulmány 38 ország adatait elemezte, amelyek a világ népességének egyharmadát képviselik.
A mikroműanyagok olyannyira a mindennapjainik részévé váltak, hogy immár az állatok és az emberek szervezetében is megtalálhatók. Él azonban egy egészen furcsa, szinte mindennek ellenálló állat, amelyik – úgy tűnik – még a mikroműanyagokat is elkerüli.
Itt a vaskor vége? Az 1960-as évek elején a tudósok és a műanyaggyártók azt jósolták, hogy a polimerek gyártásában elért káprázatos fejlődésnek köszönhetően a műanyag le fogja taszítani a legelterjedtebb anyagok dobogójáról a fémet, az üveget és a fát. Mindenki el volt ragadtatva. Mohamed Larbi Bouguerra írása.
Az ünnepek közeledtével a boltok polcain és az online áruházakban is bőséges kínálat várja a vásárlókat. A karácsonyi ajándékvásárlás azonban gyakran hatalmas mennyiségű műanyaghulladékot generál, ami jelentős környezeti károkat okoz, mivel 91 százalékukat sosem hasznosítják újra. Csupán Európában évente közel 32 millió tonna műanyaghulladék keletkezik, melynek jelentős része bekerül a tengerekbe és óceánokba, több mint egymillió madár és százezer tengeri emlős halálát okozva. Az idei ünnepi szezonban figyeljünk a tudatos vásárlásra, és keressünk fenntartható alternatívákat.
Több tíz milliárd forintból újítja meg hazai kukásautó flottát a MOHU. A cél a korábbi elavult, olykor 15 évnél idősebb autókból álló flotta frissítése, modernizálása. Az első új járművek 2025-től állnak majd forgalomba az ország különböző pontjain.
A cél nem a műanyagok betiltása, hanem azok biztonságos és fenntartható, megfelelő keretek között történő használatának elősegítése – jelentette ki Raisz Anikó környezetügyért és körforgásos gazdaságért felelős államtitkár Brüsszelben az uniós környezetvédelmi tanács ülését követő sajtótájékoztatón.
Amennyiben a jelenleg ismert formájában kerül a parlament elé és fogadják el a társadalmi egyeztetésre bocsátott törvénymódosító javaslatot, jövőre plusz feladat hárul a visszaváltó automatákat működtető üzletekre.