Hogyan történik a fényforrás hulladékhasznosítás?
Fényforrás hulladékok szelektív gyűjtése nem csak azért fontos, mert a veszélyes anyagokat is tartalmazó energiatakarékos égők és lámpák nem kerülhetnek a kukába. Hasznosításukkal nagy mennyiségű újrahasznosítható anyag kerül vissza az ipari körforgásba.
A fényforrás hulladékoknak korábbi cikkünk alapján országos szelektív gyűjtési hálózata rendelkezésre áll, tehát minden adott ahhoz, hogy a fentiek érdekében tenni tudjunk. Itt az ideje, hogy megismerjük, hogyan működik magának az újrahasznosításnak a folyamata. Igyekszünk a vizuális és a nem vizuális típusú olvasóink segítségére is lenni.
Az újrahasznosítás folyamata a következő:
- Az összegyűjtött lámpákat beadagolják a buravég-levágó egységbe, ahol a lámpák mindkét végét leválasztják. Az ekkor elkülönített lámpavégek vas és alumínium hulladékként gyűjtőkonténerbe kerülnek.
- Az így összegyűjtött vas- és fémhulladékot fémfeldolgozóknak és kohóknak értékesítik.
- A következő lépésben a buratesteket kifújják és az így keletkezett fényportgyűjtőedényekbe rakják.
- Ezt követően a buratesteket a buratörőben törik, koptatják, melynek során az üvegcserép elveszíti maradék veszélyesanyag-tartalmát is.
- A tiszta üvegcserép gyűjtőedénybe kerül, majd a fényforrásgyárak üzemeinek üveggyáraiba kerülve alapanyagként használják fel.
A folyamat infógrafikája szemléltetésképpen:
A fényforrás hulladék hasznosítása hazai zászlóvivője az ELECTRO-COORD Magyarország Nonprofit Kft., akik jóvoltából a kétmilliomodik izzó is gyűjtőedénybe került. A cég vezérigazgatója, Kovács Béla és és Nagy János, a Magyar Elektrotechnikai Egyesület Világítástechnikai Társaságának elnöke 2017. július 19-én közösen, jelképesen helyezték el a szelektív lámpa gyűjtőkonténerben. Ezzel is környezettudatos példát mutatva a lakosság számára. Ezzel az eseménnyel indult útjára a cég országos tájékoztató kampánya „Közös érdek a lámpa hulladék szelektív gyűjtése” címmel. Céljuk, hogy az elhasznált fényforrások, fénycsövek és energiatakarékos lámpák begyűjtésének elősegítése érdekében ismertté és népszerűvé tegyék a gyűjtőpontokon történő szelektív hulladékgyűjtést, és ezáltal minél több lámpa hulladék juthasson vissza az ipari körforgásba.
A fényforrás hulladék legnagyobb része a fentiek alapján tehát újrahasznosítható, így a szelektív gyűjtésük mindannyiunk kiemelt és környezettudatos feladata!
Forrás: https://hulladekvadasz.hu