Calatafimi Segesta története
Calatafimi Segesta egy kis szicíliai település Trapani megyében, amely példát mutat a nulla hulladékra való törekvés terén. A város 2011-ben fogadta el a „Nulla Hulladék Jegyzőkönyvet”, amely figyelemre méltó eredményeket hozott: az újrahasznosítási arány eléri a 85%-ot, a maradék hulladék pedig több mint kétharmaddal csökkent az elmúlt évtizedben. Ezt a sikert az önkormányzat és a közösség szoros együttműködésével és a megújító kezdeményezésekkel érték el.
A város hulladékgazdálkodási rendszere kiemelkedően fejlett: szelektív begyűjtési rendszerük a legtöbb hulladéktípust magába foglalja, a szerves hulladékok nagy részét központilag gyűjtik, és a lakosság számára otthoni komposztálási lehetőségeket is biztosítanak. Nem utolsósorban pedig a helyi hulladéklerakó bezárását követően a város elkerülte a hulladékadó megemelését, a maradék hulladék elszállítását pedig havi két alkalomra sikerült csökkenteniük.
Calatimi Segesta aktívan támogatja az újrahasználatot és a helyi közösségi fejlődést: 2023-ban egy újrahasználati központ nyílt, amely használt ruhák és kisebb elektronikai eszközök gyűjtésével és újraértékesítésével foglalkozik. A helyi lakosok számára külön szolgáltatásként házhoz menő hulladékgyűjtést is biztosítanak, illetve az ökoszigeteken különféle hulladéktípusokat fogadnak. Egy különleges vízadagoló „vízház” és egy PET-palackokat feldolgozó gép szintén a fenntarthatóságot szolgálják, csökkentve a műanyaghasználatot.
A városvezetés igyekezetét nemzetközi projektek is támogatták, például a tunéziai önkormányzatokkal közös RE-NÉ projekt, amely lehetővé tette, hogy a település a hulladékgazdálkodásban használt új módszereket és eszközöket alkalmazza. A projekt részeként az újrahasználati központ mellett egy e-kereskedelmi platform is létrejött, ahol a használt ruhák és újrahasznosított termékek vásárolhatók meg, ezzel is támogatva a fenntartható fogyasztást.
Calatafimi Segesta példája megmutatja, hogyan alakíthatja át egy önkormányzat a helyi hulladékgazdálkodást egy környezettudatos és közösségépítő folyamattá. A siker kulcsa a lakosság aktív részvétele, az önkormányzati vezetés elszántsága, valamint a helyi és a nemzetközi szintű együttműködések. Calatafimi Segesta története olyan modellként szolgál, amely más közösségeket is inspirálhat a hulladékcsökkentésre és a társadalmi kohézió erősítésére, elősegítve egy fenntarthatóbb jövőt.
Calatafimi Segesta történetőről bővebben angolul, a Zero Waste Europe kiadványában lehet olvasni.
A cikket írta: Deutsch Lea