Bécsi harc az eldobható kávéspoharak ellen
Január közepétől eldobható helyett többször használatos pohárban adják ki az elvitelre szánt kávét Bécsben. A kiürült ivóedényeket a rendszerben részt vevő üzletekben és kávéspohár-automatáknál lehet visszaadni.
Többször használatos kávéspohár-rendszer tesztelését kezdik meg január közepétől Bécs 1. kerületében. A MyCoffeeCup néven futó projektet az osztrák főváros önkormányzata is támogatja. "Egyre többen fogyasztanak útközben kávét, amivel viszont szemetet termelnek. De éppen a keletkező hulladék mennyiségének csökkentése fontos eleme a klímacélok elérésének. Így nagyon örülök ennek a projektnek, amellyel egy év alatt egymillió eldobható pohártól lehet megkímélni a környezetet." – üdvözölte Ulli Sima környezetvédelmi városi tanácsnok a kezdeményezést.
Az újítás lényege, hogy az akcióban részt vevő kávézók, pékségek január közepétől eldobható helyett a Cup Solutions speciális, többszörhasználatos poharaiba töltik ki az elvitelre kért kávékat. Ezeket aztán a vevők, miután megitták a kávéjukat, egy közeli, az akcióban résztvevő üzletben vagy a forgalmas csomópontokon, megállókban elhelyezett myCoffeeCup-automatáknál adhatják vissza. Minden visszaadott pohárért 1 eurós kupont kapnak, amit újabb kávéra vagy egyéb termékekre – süteményre, ásványvízre stb. – válthatnak be. A résztvevő üzleteket és az automatákat egy okostelefonos alkalmazás segítségével lehet megtalálni.
A visszaadott poharakat a Cup Solutions tisztítja, környezetbarát módon: olyan mosogatási technológiát fejlesztettek ki, amely során csaknem teljesen nélkülözni tudják az öblítőszereket, a mosó áramfelhasználásának egy részét napenergiával fedezik, a gépek felmelegítéséhez visszacsatolt hőenergiát használnak, az elhasználódott poharakat pedig 100 százalékben újrahasznosítják. Építőanyag és különböző gyerekjátékok készülnek belőlük. A speciális, hőálló és formatartó polipropilén poharakat 500-szor lehet elmosni, így Bécsben évente mintegy 84 millió egyszerhasználatos poharat válthatnak ki, amelyek mintegy 15 percnyi használat után a kukában végzik. Ezzel évi 1.344 lucfenyőt lehet megkímélni a kivágástól és mintegy 2.500 háztartás éves energiafogyasztásának megfelelő energiát megspórolni.
A hír és az indexkép közvetlen forrása: greenfo.hu
Magyarországi jó példát is találhatunk ugyanebben a témában.
2018-ban indult útjára egy helyi kezdeményezés Veszprém és környéki vendéglátóhelyek csatlakozásával. A Bögretúr programról itt adtunk hírt: https://humusz.hu/hirek/megunt-bogrek-uj-elete/24800