Saláta hírek
Idén már 14. alkalommal hirdetjük meg Komposztünnep pályázatunkat, amire várjuk óvodai, iskolai csoportok, valamint civil közösségek jelentkezését is. Október 10-ig lehet regisztrálni, a legjobb aktivitásokat értékes nyereményekkel jutalmazzuk. Idei mottónk: "Tanuljunk a természettől!"
Foglalkoztat a komposztálás és ezt szívesen mutatod meg másoknak is? Iskolai, vagy óvodai környezetben szívesen végeznétek témába vágó aktivitást? Esetleg komposztbarát közösség tagja vagy és épp rostálásra készültök?
Környezetvédelmi gyerekrajz-pályázat
A FÖLDÜNKÉRT VILÁGNAP alkalmából és a környezeti nevelés és a környezetvédelmi felelősségvállalás jegyében környezetvédelmi rajzpályázatot hirdet alsó tagozatos általános iskolások részére a Green Support Kft. A pályázat témája:
„Otthonról a Földünk környezetéért!”
A jelentkező gyerekek rajzban ábrázolhatják, mit tudtak tenni környezetük védelme érdekében a minden napi életben.
A pályázat olyan alkotni vágyó, kreatív gyerekeknek ad teret, akiknek szívügyük a környezetvédelem, és akik készek rá, hogy megmutassák, ők mit tudtak tenni a környezetük megóvásáért hétköznapok alatt.
A rajzok beadási határideje: 2024. október 17.
A rajzokat az alábbi címre kell postán feladni:
Green Support Kft.
1115 Budapest, Etele út 46/A. 5. em. 33. a.
Cikksorozatunk előző részében bemutattuk a Humusz Szövetég és a Gammapolisz Nonprofit Kft közös projektjét, melynek célja iskolák komplex környezeti nevelési programjainak támogatása képzéssel, anyagi forrással és mentorálással. A 2023/2024-es tanév egyik nyertese volt a Kürt Alapítványi Gimnázium. Kalandos történetük a diákvállalkozástól indul, iskolai zöldítésen és erdei iskolán keresztül közösségi tér kialakulásáig vezet, és még ki tudja, mi jön ez után…
Amikor 2023 tavaszán először vettük kézbe a Zöld Kürt című pályázati anyagot, rögtön kitűnt a sorok közül egy egyedi szemlélet, ami a többi 82 pályázat közül kiemelte őket. Egy demokratikusan működő és gyermekközpontú iskoláról beszélünk, ami a befogadást és a kreativitást zászlajára tűzve segíti a szabad gondolkozást, az új módszerek bevezetését. Egyik kiemelt programjuk a diákvállalkozások elindítása, mely kezdetben egy választható tantárgyként, ma már szakkörként (lehetővé téve a magasabb óraszámot, kötetlenebb kereteket) működik.
Egyre több szó esik manapság a környezeti felelősségünkről – látjuk, halljuk, a bőrünkön érezzük a túltermeléssel, pazarló fogyasztással, mértéktelen károsanyag-kibocsátással járó problémákat, amikre apró és lassan megjelenő részmegoldások születnek. Például, idén július 1-től a rövid életű csomagolóanyagokat – PET-palack, aludoboz, tetrapack visszaváltják, a hulladékainkat átválogatják, bizonyos részét újrahasznosítják, egyre több körülöttünk az elektromos és hibrid meghajtású autó. Na de jó-e ez az irány, hogy a fogyasztói szokásaink ugyanazok maradnak, csak kicsit ’zöldítjük’ azokat? A nyersanyag-készleteink fogynak, az okos-megoldásokhoz szükséges nemesfémekért egyre jobban meg kell dolgozni, az autók töltését szolgáló napelemparkok hatalmas területeket foglalnak el. Az ökolábnyom-számítás alapján idén már augusztus 1-jén feléltük az erre az évre szóló nyersanyagkészleteinket. Kutatók azt jelzik előre, hogy ha az emberiség egyre növekvő tömege ugyanilyen intenzitásban használja az erőforrásokat, akkor egyre drasztikusabb élelmiszer- és vízhiánnyal kell szembenéznünk.
Az Anthropolis Egyesület azon dolgozik, hogy rávilágítson olyan globális folyamatokra és következményeire, mint a környezetszennyezés, a munkaerő-kizsákmányolás, a pazarlás, vagy a gyermekmunka.
A Humusz Szövetség és a Galgamenti Népfőiskola idén immár 14. alkalommal felhívást intéz civil közösségek és oktatási intézmények felé. Arra buzdítunk minden csoportot, közösséget, hogy október során valósítson meg olyan aktivitást, ami a komposztáláshoz kötődik.
A 2024-es Komposztünnep témája: Tanuljunk a természettől!
Mint minden évben, idén is adunk játékos és módszertani ötleteket, amik kapcsolódnak az év témájához. Együttműködő partnereink a Bábozd Zöldre Egyesület, A CEEweb a Biológiai sokféleségért, valamint a Magosfa Alapítvány.
A Magosfa Alapítvány és partnerei szeretettel várnak minden érdeklődőt, elsősorban pedagógusokat és környezeti nevelőket "Tanuljunk a természettől – fenntarthatóbb jövő a természet ötleteivel” (BioLearning for the Future) c. projekt online zárókonferenciájára!
Időpont: 2024. október 2-án 14.00-18.00 (14.00-16.00: angolul; 16.00-18.00: magyarul)
Jelentkezési határidő: 2024. október 1.
A konferencián bemutatjuk a projekt keretében kidolgozott oktatóanyagokat, eszközöket, játékkártyát, valamint pedagógusok mesélnek a tapasztalataikról.
Továbbra is megrendelhetők a Humusz Szövetség által forgalmazott iskolai füzetek, amelyek már alapanyagukban is környezetbarátak. A füzetek újrapapírból és környezetbarát festékkel készültek. A füzetborítók mintája és a rajta olvasható tippek abban segítenek, hogy zöldebbé váljanak a hétköznapjaink és kevesebb hulladékkal terheljük a környezetünket. A füzetek megvásárlásával a Humusz hulladékcsökkentő munkáját is támogathatjuk.
A füzetekkel az iskolai környezeti nevelési munkát is segíteni szeretnénk. Ezért várjuk az intézmények, szülők, diákok jelentkezését, ha szeretnének a tanévkezdésig hozzájutni ezekhez a környezet-barátságos füzetekhez.
Mind a négy típus A5-ös méretű, 32 lapos, tűzött füzet.
Típusok:
1. osztályos vonalas (14-32)
normál vonalas (21-32)
A Humusz Szövetség és a Gammapolisz Nonprofit Kft. 2023-ban kiírt „Komplex környezeti nevelés megvalósítása” pályázatán összesen 82 iskola mérettette meg magát. Három pályázatot hirdettünk ki győztesként, akik a 2023-/2024-es tanévben megvalósíthatták álmaikat, és ehhez intézményenként 2 millió forint támogatást is kaptak.
Első cikkünkben egy rövid körképet szeretnénk adni program koncepciójáról és történetéről. Felvillantjuk az iskolák zöldítési terveit, valamint az erősségeiket, amikkel más intézmények elé példát is állítanak. Cikksorozatunk további részeiben egy-egy iskola saját projektjét fogjuk bemutatni részletesebben.
Ami mindhárom iskolában közös: Volt egy szikragyújtó személy, akinek már régebb óta dédelgetett álmát segített formába önteni ez a pályázat. Ketten közülük a Humusz korábbi Öko Hírnök képzésén vettek részt.
Amiben eltértek (és továbbiakban nem is szeretnénk egymáshoz hasonlítgatni a három iskolát):
A Magosfa Alapítvány műhelymunkát szervez elsősorban 9-12 éves gyerekeket oktató pedagógusok, környezeti nevelők részére. A műhelymunka keretében bemutatják a "Tanuljunk a természettől – fenntarthatóbb jövő a természet ötleteivel” (BioLearning for the Future) c. projekt keretében kidolgozott oktatóanyagokat, eszközöket, játékkártyát.
Biomimikri dióhéjban: Mi az összefüggés a jégmadár és a japán szuper-expresszek között? El tudunk-e törni egy tojást a tenyerünkkel? Lehet-e valami színes festékanyag nélkül?
A fenti kérdések mind a biomimikri témakörébe tartoznak. Ez a – fenntarthatóságot is szem előtt tartó – tervezési módszer a természettől kölcsönöz ötleteket. Több tudományterület eredményeit és módszereit is felhasználja, az oktatásban is kiválóan alkalmazható.
Idén már 33. alkalommal kerül megrendezésre a Környezet- és Természetvédő Civil szervezetek Országos Találkozója. Röviden csak Zöld OT-ként emlegetjük. A Humusz 2024-es szótárának egyik leggyakrabban használt kifejezése ez, hiszen idén mi vagyunk a főszervezők. A rendezvény célja a szakmai diskurzus mellett a kapcsolódás és együttműködés erősítése is. A civil szervezetek mellett nagyon nagy szeretettel várjuk a magánszemélyek, pedagógusok, fiatalok jelentkezését, valamint a zöld átállásért dolgozó vállalatok munkatársaira is számítunk.
A Budai Tájvédelmi Körzet szívében található Nagykovácsi ad otthont a 2024-es Zöld Országos Találkozónak. A gyönyörű természeti környezetben megbújó községben találjuk a Teleki–Tisza-kastélyt egy csodálatos park ölelésében. Aki ide betér, garantáltan felüdül.
A találkozón kapacitásfejlesztő és élményközpontú workshopok, aktivitások, valamint közösségi programok is helyet kapnak. Reméljük, hogy mindenki megtalálja a számára vonzó zöld programot.
A Föld Napjához közeledve a zöld szervezeteknél égnek a telefon és email vonalak, mindenhova hívnak minket is, hogy tartsunk programokat. Ennek egyrészt örülünk, másrészt sajnos nem minden felkérést tudunk elvállalni. Ha Te is úgy érzed, hogy iskoládban szívesen tartanátok szakmailag is megalapozott, hiteles programokat, akkor az alábbi online képzést Neked találta ki a Magyar Természetvédők Szövetsége.
A képzés ideje: 2024. március 19. kedd, 17:00 – 18:30
A képzés helyszíne a zoom felület.
- Az E.ON Hungária Csoport második alkalommal hirdeti meg „Föld bajnokai” elnevezésű pályázatát, melynek célja a gyerekek környezeti fenntarthatóságra nevelése
- A pályázatra gyerekekből, tanárokból vagy szülőkből álló iskolai és óvodai közösségek jelentkezését várják, akik elkötelezetten tennének a szebb, zöldebb jövőért
- A legjobb programok megvalósulását összesen 25 millió forinttal támogatja az energiavállalat, intézményenként akár 2,5 millió forint is pályázható
- A zsűrit Guntram Würzberg, az E.ON Hungária Csoport elnök-vezérigazgatója és dr. Ürge-Vorsatz Diána klímakutató mellett a fenntarthatósághoz kapcsolódó szakemberek és közéleti szereplők alkotják, egy pályázatot pedig a közönség juttathat a győztesek közé
A környezeti fenntarthatóságra nevelés támogatására és népszerűsítésére idén újra meghirdeti a „Föld bajnokai” elnevezésű pályázatát az E.ON Hungária Csoport. A pályázatra olyan közösségek jelentkezését várják, amelyek elkötelezetten tenni akarnak a fenntartható jövőért. Ezek lehetnek diákokból, tanárokból vagy szülőkből álló iskolai és óvodai csoportok.
Az Erdei Vándor több mint vándortábor: közösségi hasznossággal bíró ügy, amely a felnőtt élet felé közelítő generációk számára ad természetközeli élményt, környezettudatos szemléletformálást, az erdőben megtapasztalható értékek sokaságát, ezzel pedig összességében jelentős mértékben járul hozzá a magyar társadalom szemléleti fenntarthatóságához.
A díjról
Az Erdei Vándortáboroknak 2022-ben lettek először Nagykövetei, akik a táborozó fiatalok közül, pályázat útján lettek kiválasztva. Most először szervezik meg az Erdei Vándor Nagykövet Awardot, ahol felnőttek, vállalkozások és civil szervezetek közül, 5 kategóriában, online szavazás útján választják ki 2024 Nagyköveteit! A kategória győzteseket április 22-én, a Föld napján fogják kihirdetni.
Újra kötődni a Természethez a KÉPZELET-MOZGÁS-ALKOTÁS-JÁTÉK segítségével
Számtalan módja van, hogy hogyan kapcsolódjunk a természet csodálatos kincseihez. Amikor kapcsolódunk a Természethez, akkor megérezzük, felismerjük, hogy a részei vagyunk, és felelősséggel tartozunk iránta. Az IllaBerek Műhely ezt a kötődést segíti elő új utakat keresve a természet-játék-élmény és mesepedagógia felhasználásával.
Az IllaBerek Műhely az óvodás és kisiskolás korú gyermekekkel dolgozó pedagógusoknak , nevelőknek, illetve szülőknek szeretne olyan, újszerű módszert adni, ami elősegíti a természethez való igazi kapcsolódást, tiszteletet, és újra építi a természettel való egység érzését.
Több mint 300 köbméter hulladékot szedtek össze a fővárosi közterületekről a Budapesti Közművek Nonprofit Zrt. FKF köztisztasági divíziójának munkatársai január 1-jén, a szilveszteri ünnepléseket követően.
Mint írták, már reggel 6 órakor megkezdték a kezelésükbe tartozó közterületek takarítását, egész nap kézi és gépi erővel dolgoztak az óévbúcsúztató közterületi rendezvények helyszínein, valamint a Kis- és a Nagykörúton, az aluljárókban és azok környékén. A tájékoztatás szerint a szilveszter utáni takarítást a Budapesti Közművek 230 köztisztasági takarító munkatársa, valamint 40 járműve végezte.
A 2023-as Komposztünnep felhívásban az év emlősére, a vakondra is felhívtuk a figyelmet. Összefoglalónkban betekintünk a legjobb pályamunkák közé és kihirdetjük az idei év nyerteseit. Természetesen minden részt vevő csoportnak elismerés jár. Köszönjük, hogy velünk együtt ünnepeltétek a komposztálást idén is.
2023-as év komposztünnepét a következő gondolatokkal kezdtük, emlékeztek? Egyrészt az év emlőse a vakond, így reá irányítottunk kiemelt figyelmet. Tudjuk, hogy a kertészek sokszor megorrolnak a kis furkászra, így igazán megérdemli, hogy hangsúlyozzuk azon jó tulajdonságát, ahogy a kártevő pajorokkal, férgekkel elbánik.
Az Act Local! Green Startup Challenge egy középiskolásoknak szóló országos üzleti fenntarthatósági verseny, ami azt a célt tűzte ki, hogy megmutassa a diákoknak, mennyire elengedhetetlen a fenntarthatóság és a vállalkozói gondolkodás együttműködése a jövőnk érdekében.
A 3 fordulós kihívás során a diákok lehetőséget kapnak arra, hogy valódi projekteken dolgozzanak, amelyek nem csak a környezetet védik, hanem vállalkozói készségüket is fejlesztik. Ezek mellett betekintést nyernek zöld civil szervezetek munkásságába is, mindezt értékes nyereményekért!
A felhívás a BGSZC Károlyi Mihály Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági Technikum jelenlegi és egykori diákjaitól érkezett, akik kezdeményezték iskolájukban, hogy több cselekvés legyen a fenntarthatóságért.
Egyre több intézmény dönt a fenntarthatóság mellett. A Budapest XVI. Kerületi Táncsics Mihály Általános Iskola és Gimnázium is közéjük tartozik. Hosszú utat tett meg az intézményi szinttől a nemzetközi kapcsolatokig. Ennek az utazásnak egyik mérföldkövét mutatja most be az intézmény októberben.
Az első törekvéseket 2008-ban az ökoiskolai cím megszerzése és megtartása motiválta. A kitartó munka díja az örökös ökoiskolai cím elnyerése volt. A fenntarthatóság azonban egyike azon témáknak, amelyek globálisan érintik az emberiséget, és ennek megfelelően az innováció és tanulás is globális szinten zajlik. Elengedhetetlenné vált ezért, hogy az iskola tanuljon másoktól, megismerjen nemzetközi tapasztalatokat.
Az október 10-én esedékes Komposztálási Ünnepnaphoz kötődően a Humusz Szövetség és a Galgamenti Népfőiskola idén is felhívást intéz oktatási intézmények, civil közösségek számára.
Arra buzdítunk minden csoportot, közösséget, hogy október során valósítson meg olyan aktivitást, ami a komposztáláshoz kötődik. Célunk, hogy az elmúlt évek sikeres akcióit folytatva minél több helyen felhívjuk a figyelmet a komposztálás jótékony hatásaira.