Kiszivárgott, hogy az Európai Bizottság a hulladékkezelési célok csökkentését tervezi
Az ENDS birtokába jutott tervezet szerint az újrahasználati és újrahasznosítási rátának 2025-ig 60%-ra kell emelkednie.
Hét tagállam – Észtország, Görögország, Horvátország, Litvánia, Málta, Románia és Szlovákia – lehetőséget kap arra, hogy a kijelölt célszámok teljesítésének határidejét öt évvel kitolja, áll a tervezetben. Amennyiben ezek a tagállamok élnek a lehetőséggel, 2025-re a települési hulladékuk legalább 50%-át, míg 2030-ra a 60%-át kell újrahasznosítaniuk.
Ez a kitétel plusz öt évet adna ezeknek az országoknak a jelenlegi célok teljesítésére, hiszen a hatályos Hulladék Keretirányelv szerint 2020-ra a háztartási hulladék 50%-ának újrahasznosíthatónak kellene lenni.
Ez a legutóbb kiszivárgott tervezet újabb részleteket, számokat ad a korábban ismert újrahasznosítási tervezethez, melyet jövő héten terjesztenek fel az új körkörös gazdasági csomag részeként. Ez a tervezet fogja váltani az előző bizottsági tervezetet, melyet egyúttal vissza is vonnak, teret engedve az új, ambiciózusabb csomagnak.
Az új tervezet a hulladéklerakókba kerülő települési hulladék mennyiségét is limitálná 10%-ban 2030-ig. Az előző bizottsági tervezetben a nem újrahasznosítható hulladék szemétlerakókban való elhelyezésének tiltásával a lerakható veszélyesnek nem minősülő települési hulladék csupán 5% lett volna.
A szerves hulladék elkülönített gyűjtéséről szóló elvárások szintén gyengítésre kerültek. Ahelyett, hogy köteleznék a tagállamokat, hogy 2025-ig bevezessék az elkülönített gyűjtést, a tervezet határidő megadása nélkül lehetőséget kínál arra, hogy az elkülönített gyűjtést akkor valósítsák meg, amikor a körülmények „technológiailag, gazdaságilag és környezeti szempontból alkalmasak lesznek”.
A legutóbbi akciótervben a hulladékkezelési törvénytervezet kiegészítéseként a Bizottság minőségbiztosítási normák bevezetését ígéri a másodnyersanyagokkal, főként a műanyagokkal kapcsolatban. A tervezetben szerepelő stratégia a műanyagok újrahasznosíthatóságát, biológiai lebonthatóságát, a veszélyes anyagok jelenlétét bizonyos műanyagtípusokban, valamint a tengeri hulladék problémakörét célozza.
A tervezetben megjelenik a kritikus nyersanyagok, értékes források – különösen az építőipari és a bontási hulladékok tekintetében- visszanyerésének támogatása, ám semmilyen konkrétumról nem esik szó.
Forrás: ENDS Europe
Fordította: Oláh Dorottya