A textilhulladék-képződés megelőzése a gyakorlatban
Hartay Mihály, a Humusz Szövetség szakértője a Magyar Textiltechnika c. folyóirat legfrissebb (2020/3) számában megjelent cikkében részletesen mutatja be a textilhulladékok jelenlegi helyzetet Magyarországon, valamint ismerteti az Európai Unió terveit a körforgásos gazdaság kapcsán.
A cikk felsorolja a jelentősebb hazai textil- és ruházati ipari hulladékfeldolgozó cégeket és technológiákat: A székesfehérvári Textrade Kft. esetében pl. évi 40 000 tonna használt ruha begyűjtését, feldolgozását, válogatását, végzik. A technológia során a ruhák 70–80 %-a ismételten ruhaként hasznosul (megelőzés!), 15–20% géprongyként, kárpitos termékként kerül felhasználásra (anyagában történő hasznosítás!), 5%-a cementgyári erőműbe kerül elégetésre (termikus hasznosítás) és csupán 1%-a kerül hulladéklerakóba.
A cikk megállapítja, hogy a körforgásos gazdaságra való áttéréshez mind az Európai Unióban, mind hazánkban mielőbb meg kell teremteni a fejlődéshez szükséges jogszabályi feltételeket.
Európai uniós feladat a textil- és ruházati ipari hulladékstátusz meghatározása, a gyártói felelősség elvének alkalmazása ezen a területen is és egy működőképes textilstratégia* megalkotása.
A technológiai fejlesztés feladataként tovább kell építeni a hazai begyűjtő hálózatot, a feldolgozási technológiát korszerűsíteni kell, például a szálak elemi bontási technológiájának megteremtésével, a válogatásban a mesterséges intelligencia bevezetésével. A megtett intézkedésekkel, a textilhulladék érdemi csökkentésével az iparág jelentősen hozzájárulhat a környezet megóvásához és egy jól működő körforgásos gazdaság megteremtéséhez.
A teljes cikk a Magyar Textiltechnika oldaláról letölthető: http://tmte.hu/magyar-textiltechnika/
Kép forrása: textilhulladek.hu
* Az uniós textilstratégiával kapcsolatban korábban itt írtunk:
https://humusz.hu/hirek/nyilvanossagra-kerult-fenntarthato-textilipar-ar...