Figyelmeztető üzenet

Ez a cikk kb. 5 éve íródott.
A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Műanyag kanál, fülpiszkáló - hamarosan eltünhetnek az életünkből

  • 2018. október 31.
  • PKata

Az Európai Parlament megszavazta a műanyag eszközök betiltásáról szóló javaslatot, így 2021-től eltűnhetnek a forgalomból például a műanyag szívószálak, evőeszközök, zacskók és más mindennapi használatban lévő termékek. A javaslat jelenlegi formájában Magyarországnak a korábban szelektív hulladékgyűjtésre kapott 140 milliárd forintot vissza kellene fizetnie, ezért a Fidesz EP-képviselői tartózkodtak a szavazáson.

A tengert már megközelíteni sem lehet, annyi műanyag hulladék halmozódott fel a parton. Elsősorban az óceánok élővilágában okoz látványos pusztítást a műanyag hulladékok felhalmozódása, ezért szorítaná vissza ezek használatát az Európai Unió. „A műanyag eszközözök betiltása az erről szóló irányelv jóváhagyása után két évvel lehetséges véglegesen. Tehát ha még idén megtörténik, akkor két év múlva már érvénybe lép a tiltás” – mondta Enrico Brivio, az Európai Bizottság szóvivője.

Vagyis minden bizonnyal 2021-től már nem lehetne használni az EU-ban a műanyag fültisztító pálcikákat, evőeszközöket, tányérokat, szívószálakat, italkeverőket és léggömbpálcikákat. Ezeket a jövőben kizárólag fenntartható anyagokból lenne szabad készíteni.

„Egy műanyag szatyrot átlagosan 20 percig használ egy ember, de van amit már a sajtos kifli is kivág és használhatatlanná teszi. Ezeket tartós, újrahasználható dolgokra cseréljük. Ez lenne az első lépés, a legfontosabb. És mindenhol ezt az eldobható kultúrát le kell cserélnünk takarékosabb, fenntarthatóbb, környezetbarát alternatívákra” – mondta Tömöri Balázs, a Greenpeace kampányfelelőse.

Az idei Sziget Fesztiválon például már csak visszaváltható és újrahasznosítható korsókban csapolták a söröket, míg a műanyagok helyett volt, ahol megehető tányérokat kaptak a fesztiválozók és műanyag szívószálat is csak az kapott, aki külön kérte azt. A Greenpeace szeptemberben a Hősök terén élőképpel hívta fel a figyelmet a műanyagok használatának visszaszorítására és az erre irányuló online petíciójukat már 130 ezren írták alá. „Az egyszer használatos műanyagok aprózódnak, töredeznek, mikro-műanyagokká lesznek és ezek gyakorlatilag az idei évben számos kutatás mutatja, hogy mindenhol ott vannak a környezetünkben, sőt, az emberi testben is” – tette hozzá Tömöri Balázs.

 A magyar kormány jelentősen növelni fogja a boltokban használt műanyag zacskók termékdíját. 2021-től pedig teljesen betiltanák őket Magyarországon. Ez összhangban van az Európai Parlament döntésével, ám a szerdai szavazáson a fideszes EP-képviselők mégsem támogatták a javaslatot, hanem valamennyien tartózkodtak. Magyarország ugyanis korábban 140 milliárd forint uniós támogatást kapott a szelektív hulladékgyűjtés fejlesztésére, ezt pedig vissza kellene fizetni. „Ez a mostani javaslat a jelen formájában egy más begyűjtési rendszert javasol, az úgynevezett betétdíjas rendszert az egyszer használatos italos palackokra, amitől a magyar rendszer – ami 2015 óta a szelektív hulladékgyűjtéssel folyik – nem felel meg ezeknek az előírásoknak. Ezt a tanácsban tovább kell tárgyalni” – mondta Hölvényi György, fideszes EP-képviselő.

A szerdai végszavazáson ezzel együtt nagy többséggel szavazta meg a műanyag eszközök használatát az Európai Parlament, így az ügy az Európai Tanács elé kerülhet.

 

Forrás: https://hirtv.hu/

további hír itt: http://www.mindmegette.hu/ezeket-a-muanyag-eszkozoket-tilthatjak-be-itt-a-lista-54534/