Az újrahasznosítás minőségének javítása támogatja a körforgásos gazdaságot
Európa ambiciózus célokat tűzött ki a versenyképes, körforgásos gazdaság létrehozása érdekében, amely kulcsszerepet játszhat az innováció, a dekarbonizáció és a biztonság támogatásában. Az átállás a biológiai sokféleség csökkenésének és a természeti erőforrások pazarló felhasználásának megállítása miatt is szükséges. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) közzétett két tájékoztatója bemutatja a körforgásos gazdaság helyzetét, és felhívja a figyelmet az újrafeldolgozás minősége javításának szükségességére.
Az EEA „Európa körforgásos gazdasága tényekben és számokban” című tájékoztatója helyzetképet nyújt Európa fejlődéséről a lineáris termeléstől és fogyasztástól a körforgásos gazdaság irányába, ahol a termékek és anyagok értéke sokkal tovább marad a gazdaságban.
Az EEA tájékoztatója szerint Európa szilárd szakpolitikákkal, ismeretekkel és finanszírozással rendelkezik a körforgásos jelleg támogatásához, és az uniós vállalkozások és fogyasztók elismerik a körforgásos jelleg értékét, de az anyagáramlások még mindig túlnyomórészt lineárisak. Az erőforrás-termelékenység Európában több mint 2,5-szer magasabb, mint a világ átlaga, és az Európában keletkező összes hulladék közel fele újrahasznosításra kerül. Egy átlagos európai mégis évente mintegy 14 tonna anyagot használ fel és 5 tonna hulladékot termel, ami a világon az egyik legmagasabb szintnek számít és meghaladja a fenntartható határokat.
Az EEA „Az újrafeldolgozás minőségének mérése” című tájékoztatója megvizsgálja, hogyan lehet az anyagkörforgások optimalizálásával növelni az újrafeldolgozás mértékét és javítani az újrafeldolgozás minőségét.
A tájékoztató szerint a az újrahasznosítás minőségének javítását célzó intézkedések közé tartozik a vegyes gyűjtési rendszerek elkerülése, a hatékony válogatási technológiákba való beruházás, valamint az újrahasznosítható anyagok olyan új termékekbe való irányítása, amelyek szintén nagy újrahasznosítási potenciállal rendelkeznek. Ezek kulcsfontosságú intézkedések, amelyek előmozdítják a körforgásos gazdaságot, miközben a környezeti előnyöket maximalizálják az újrafeldolgozási értéklánc egészében.
A két elemzés az EEA „Circularity Metrics Lab” munkájának részét képezi, amely számos forrást felhasználva nyújt betekintést a körforgásos gazdaság irányába tett előrehaladásról. Ez a munka támogatja a körforgásos gazdaságra vonatkozó uniós cselekvési terv végrehajtását és nyomon követését, amely kulcsfontosságú szerepet játszhat mind Európa éghajlat- és természetvédelmi célkitűzései, mind a földrész versenyképessége, innovációja és biztonsága szempontjából.
A két tájékoztatóval együtt az EEA közzétett országprofilokat is, amelyek áttekintést nyújtanak a nemzeti szinten végrehajtott körforgásos gazdaságpolitikákról, különös tekintettel az uniós kötelező elemeken túlmutató elemekre, valamint a legjobb gyakorlatokról, különös tekintettel a szakpolitikai innovációra.
Forrás: dontwasteit.hu