Az iskolai papírgyűjtés lehetséges megoldásai
Az intézmények többsége rászorul az ebből származó bevételre, mert ezt a pénzt szabadon, a Klebelsberg Intézményfenntartó Közponfelügyelete nélkül költhetik el. A gyűjtést tiltó minisztériumi állásfoglalás amúgy sincs összhangban a törvénnyel. Az iskolai papírgyűjtés kerülő utakkal mégis megvalósítható a jövőben is.
A Népszabadság által megkérdezett iskolák többsége arra készül, hogy a kormányzati tiltás ellenére jövőre is az évtizedek óta megszokott módon folytatja az iskolai papírgyűjtést. A lapban május elején számoltak be: az állami környezetpolitikát is irányító Földművelésügyi Minisztérium szerint 2015. január 1-jétől nem lehet az iskolai papírgyűjtést a jelenlegi keretek között folytatni.
Az állásfoglalásban szereplő kitételek azonban nincsenek a hulladéktörvény hatályos szövegében. Abból az sem derül ki egyértelműen, hogy az iskolában a diákok által szemléletformálási céllal külön gyűjtött papír háztartási hulladéknak számít-e, amelyet csak a kötelező közszolgáltatás keretében lehet kezelni. Ennek alapján az iskolavezetők döntő többsége úgy értelmezi a jogszabályt, hogy az iskolai gyűjtésnek változatlanul nincs jogi akadálya. Ugyanezt erősítette meg egy iparági cégeket tömörítő szervezet jogásza is.
A törvény az ingatlanhasználókat (tehát adott esetben az iskolákat is) csupán az érintett ingatlan területén képződő települési hulladékok vonatkozásában kötelezi a közszolgáltatóval történő együttműködésre, vagyis a hulladék ingyenes átadására. Az iskolai papírgyűjtés viszont jellemzően arról szól, hogy a diákok nem iskolai eredetű papírhulladékot szelektálnak, ami nem tartozik automatikusan a kötelező közszolgáltatás hatálya alá. A jogszabály pedig kifejezetten lehetővé teszi, hogy az ingatlan használója a szelektíven gyűjtött hulladéktól az általa választott módon szabaduljon meg: átadhatja közvetlenül a hulladékkezelőnek, a szállítónak, a gyűjtőnek, a közvetítőnek, vagy eladhatja a kereskedőnek.
Akadnak azonban olyan iskolaigazgatók, akik óvatosabbak. Egy dunántúli iskola honlapján a következő olvasható: „2014 szeptemberében még lehet papírt gyűjteni. Ezért – amennyiben a rendelkezések nem változnak – 2014. szeptember 9-én lesz az utolsó papírgyűjtésünk. A nyáron mindenki igyekezzen minél több papírt begyűjteni!”
Az iskolák azért is folytatni akarják a papírgyűjtést, mert az intézmények döntő többsége rászorul az ebből származó bevételre. A papírért kapott százezrek fölött viszont a KLIK nem gyakorol felügyeletet, így ebből fizethetik például a kirándulásokat, az erdei iskolát vagy egy új eszköz megvásárlását.