Figyelmeztető üzenet

Ez a cikk kb. 14 éve íródott.
A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Régi-új utakon

A HuMuSz szervezetfejlesztéséről
Szerző: 
Földesi Dóra

 Változunk. Ebben talán nincs semmi újdonság, hiszen az élet folyamatos változás. Nekünk viszont talán kicsit több jutott belőle az elmúlt fél évre, mint máskor. Vagy talán csak más jellegű volt...

    Az elmúlt évben részt vettünk egy szervezetfejlesztésen és stratégiát írtunk, valamint sok évnyi ellenállás után elindultunk az intézményesülés útján. A mi civil lelkületünknek utóbbi sokszor nagyon nehéz, de be kellett látnunk, hogy néha bizony szükséges a hatékony munkavégzéshez.

    Fentiek hoztak némi változást az életünkben. Néhány gondolat erejéig ezekről szeretnénk most beszámolni, hogy követhetőbb legyen, mi is zajlik nálunk.

    A stratégiaalkotás közben átgondoltuk, hogyan tudunk hatékonyabban dolgozni a céljainkért. Ennek eredményeként a jövőben a civil közösségekkel, a pedagógusokkal és a felsőoktatásban részt vevő hallgatókkal való kapcsolatépítésre helyezzük a hangsúlyt, akiknek a segítségével hatékonyabban tudjuk terjeszteni üzeneteinket a lakosság, az önkormányzatok, a diákok és a jövő döntéshozói (a forprofit és az állami szférában egyaránt) körében. A fenti csoportok fenntartható termeléssel és fogyasztással kapcsolatos törekvéseit szeretnénk támogatni oktatással, tanácsadással, jó gyakorlatok bemutatásával és együttműködni velük a hulladékmegelőzéssel kapcsolatos törekvéseik megvalósításában, mintaprojektek indításában.

    Tisztában vagyunk vele, hogy ez nem lesz könnyű, mivel az emberek jelentős része még ma is a keletkező hulladék elhelyezésével van elfoglalva (és minket is sokat keresnek ilyen ügyekben), de sosem volt jellemző ránk, hogy a könnyebb utat válasszuk. Erőforrásainkat a megelőzésre fogjuk fordítani, mert hisszük, hogy a pozitív minták bemutatásával juthatunk előre az utunkon. Mindeközben természetesen továbbra is lerántjuk a leplet az „álzöld” megoldásokról, hogy elgondolkodásra késztessük az embereket.

    Az erőforrások átcsoportosítása természetesen azt is jelenti, hogy lesznek témák, melyekkel a jövőben nem, vagy csak más formában fogunk foglalkozni. Ilyen például a tanácsadás, ahol a személyes és e-mailes segítségnyújtás helyett a környezeti tanácsadók (főként a KÖTHÁLÓ tagok) munkájának segítésére és a honlap tanácsadó aloldalának fejlesztésére fektetjük a hangsúlyt, továbbá – javítóműhelyeket, hulladékátvevőket tartalmazó – adatbázisainkat fejlesztjük és egyéb háttér-információk biztosítására fordítjuk figyelmünket.

    Változást hozott az életünkben az is, hogy a Humusz csapatának egy része kicserélődött az elmúlt években. A szervezetfejlesztés ideje alatt néhány meghatározó emberünk kissé háttérbe vonult, míg mások most léptek igazán a tettek mezejére. Így utóbbiak lendületével, lelkesedésével és előbbiek támogatásával folytatjuk tovább munkánkat. Két alapítónk ma már országgyűlési képviselőként éli hétköznapjait, ahol a sok egyéb teendőjük mellett remélhetőleg hatékonyan tudnak majd munkálkodni a „zöld” eszmékért. Mindeközben folyamatosan bővül aktív önkéntescsapatunk és a tanácsadó testületünk, akiknek sok értékes gondolatot és sok sikeres programot köszönhetünk.

    A változás érinti szervezeti formánkat is, társadalmi szervezetek szövetségéből egyesületté alakulunk (amint a bíróság is jóváhagyja a változást), így a szervezeteken kívül magánszemély tagjaink is lesznek a jövőben. (Erről bővebben az ősz folyamán írunk.) A fenti változások megvalósításához barátaink, partnereink és ügyfeleink segítségét, türelmét is kérjük!

 Földesi Dóra  

a Humusz elnöke