3 hónap után értékelték az osztrák betétdíjas rendszert

  • 2025. április 28.
  • PKata

Három hónappal ezelőtt Ausztriában bevezették a műanyag italos palackokra és fémdobozokra kivetett betétdíjat, ami jelentős lépés a körforgásos gazdaság felé. Eddig mintegy 255 millió betétdíjas termék került forgalomba és abból 36 milliót sikeresen már visszavittek. Április elseje óta csak az osztrák betétdíj jelzéssel ellátott italos termékeket lehet forgalomba hozni.

Három hónappal a műanyag italos palackok és fémdobozok betétdíjas rendszerének ausztriai bevezetése után a Recycling Pfand Österreich pozitív eredményekről számol be: az első három hónapban mintegy 255 millió betétdíjas termék került forgalomba, amelyből 36 milliót sikeresen már visszaváltottak. A lakosság 80 százaléka támogatja a betétdíjas rendszert. A cél, hogy évente 2,2 milliárd palack és doboz kerüljön forgalomba és már az első évben 80 százalékos visszavételi arányt érjenek el, amit 2027-re 90 százalékra kívánnak növelni. 2025. április 1-től a gyártók már csak az osztrák betétdíj logóval ellátott termékeket forgalmazhatják.

„Az egyutas betétdíjrendszer bevezetése nagyszerűen indult és a fogyasztók kedvezően fogadták” – mondják elégedetten Monika Fiala és Simon Parth, a Recycling Pfand Österreich ügyvezető igazgatói. „A mintegy 36 millió visszavitt palack és doboz önmagáért beszél. A betétdíjas rendszerünk működik, amivel újabb lépést teszünk Ausztriában mind a körforgásos gazdaság felé, mind pedig a szemetelés ellen.”

Négy-nyolc hét a vásárlástól a visszaváltásig
2025 januárja óta mintegy 255 millió betétdíjas termék volt forgalomban, amelyből mintegy 36 millió palackot és dobozt vittek vissza. A forgalomba hozott és a visszaváltott csomagolások közötti különbség nem szokatlan, a forgalomba hozataltól a visszaváltásig sok idő telik el.

„Mivel nem minden terméket fogyasztanak el azonnal, ezért a vásárlás után azonnal nem kerül visszaváltásra minden betétdíjas termék. Várakozásaink szerint átlagosan körülbelül négy-nyolc hétig tart, amíg a fogyasztók visszaviszik az üres, egyszer használatos betétdíjas csomagolásokat” – mondja Monika Fiala.

Ausztria szerte csaknem 13 000 visszaváltóhely áll a fogyasztók rendelkezésére, közőlük több mint 6000 visszaváltóhely szupermarketekben. Mivel Európában Ausztriában az egyik legnagyobb a szupermarketek sűrűsége, ezért a visszaváltó automaták sűrűsége is itt a legnagyobb.

„A betétdíjas rendszer csak a fogyasztók támogatásával működik, ezért egy olyan szolgáltatásorientált, felhasználóbarát rendszert építünk, amely megfelel a fogyasztók igényeinek” – magyarázza Fiala. A cél az újrahasznosítási arány növelése és a szemetelés, azaz a palackok és dobozok szétdobálásának megelőzése a természetben.

Határidő az italgyártásban – áprilistól csak betétdíjas logóval
Április 1-jén újabb mérföldkőhöz érkezett a betétdíj bevezetése Ausztriában. Március végén leállt a betétdíjas logó nélküli italok gyártása – azóta csak az osztrák betétjelzéssel ellátott csomagolásokat lehet megtölteni. Az április 1-je előtt betétdíj logó nélkül töltött termékek az év végéig még értékesíthetők.

„Az egyszer használatos betétdíjas termékek címkézése pontosan szabályozott, a vonalkód felett található osztrák betétdíj logóról ismerhetők fel. A betétdíj egységes 25 cent minden egyszer használatos betétdíjas csomagolásra. Elsődleges célunk a fogyasztók átfogó tájékoztatása és felvilágosítása a betétdíjról” – mondja Simon Parth.

A Recycling Pfand Österreich megbízásából végzett legutóbbi felmérés megerősíti, hogy ez jól működik: a lakosság 75 százaléka állítja, hogy már jól tájékozott a betétdíjrendszerről, csaknem 85 százalékuk tudja, hogyan lehet felismerni a betétdíjas termékeket. A lakosok 87 százaléka tudja, hogy a csomagolóanyagot nem összetörve kell visszaadnia, mindezek mellett az osztrákok mintegy 80 százaléka támogatja az új betétdíjas rendszert.

Visszavételi adatok tartományonként
Az egyutas betétdíjas rendszer bevezetése óta 36 millió palackot és dobozt vittek vissza Ausztriában.

A visszaváltás megoszlás az egyes szövetségi államokban:

Burgenland: 1,4 millió
Karintia: 1,8 millió
Alsó-Ausztria: 7,6 millió
Felső-Ausztria: 5,4 millió
Salzburg: 2,1 millió
Stájerország: 5 millió
Tirol: 2,8 millió
Vorarlberg: 1,2 millió
Bécs: 8,9 millió

 

Forrás: dontwasteit.hu