Megszületett a mikroműanyag-szennyezés csökkentéséről szóló ideiglenes megállapodás

A Bizottság üdvözli az Európai Parlament és a Tanács között kedden éjjel létrejött ideiglenes megállapodást a műanyag pelletekből származó mikroműanyag-szennyezés szabályozására és megelőzésére irányuló bizottsági javaslatról az értéklánc egészében, beleértve a szállítást is, különösen a tengeren. Az új rendelet védi a környezetet, miközben biztosítja, hogy az európai iparágak továbbra is fenntartható módon működhessenek és terjeszkedhessenek.
A mai napig sok műanyag pellet vész el a napi műveletek során a kezelő létesítményekben vagy a szállítás során és kerül a környezetbe, beleértve a tengert is, a tengeri és más üzemeltetők nem megfelelő kezelése miatt. Ez volt a helyzet például a Spanyolország északnyugati partján és az Északi-tengeren a közelmúltban bekövetkezett balesetek során. Az új szabályok várhatóan akár 74%-kal is csökkenthetik a műanyag pellet környezetbe jutását, ami hozzá fog járulni az ökoszisztémák és a biológiai sokféleség megőrzéséhez, az emberi egészséggel kapcsolatos kockázatok csökkentéséhez és az ágazat hírnevének javításához. Ez pedig a gazdasági szereplők javát szolgálja, például a mezőgazdasági, az akvakultúra- és az idegenforgalmi ágazatban.
A kisvállalkozások adminisztratív terheinek csökkentése érdekében a Bizottság sikeresen szorgalmazta, hogy a tanúsítási kötelezettségeket azokra a vállalatokra korlátozzák, amelyek évente több mint 1500 tonna műanyag pelletet kezelnek. E küszöbérték alatt csak önbevallásra lesz szükség. Emellett a kisebb vállalatok különleges támogatásban részesülnek, hogy segítsék őket az új rendeletnek való megfelelésben.
Intézkedések a mikroműanyag-szennyezés megelőzésére
A műanyag pelletek szennyezik a vizet és a talajt, beleértve a mezőgazdasági földterületeket is és károsítják az ökoszisztémákat és a biológiai sokféleséget. Lenyelésük után fizikai károsodást vagy halált okozhatnak a tengeri és part menti fajoknak, például a tengeri teknősöknek, a tengeri madaraknak és a kagylóknak.
A mikroműanyagok tartósak, mobilak és rendkívül nehéz és költséges eltávolítani őket a természetből. Világszerte megtalálhatók, még távoli helyeken és az emberi testben is, ami komoly aggályokat vet fel a magas expozíció emberi egészségre gyakorolt hatásaival kapcsolatban.
Túl gyakran fordul elő, hogy a teher a helyi közösségekre hárul. Ezért a gazdasági szereplőknek és a fuvarozóknak a legjobb kezelési intézkedéseket kell követniük a veszteségek megelőzése, megfékezése és eltakarítása érdekében. Ezek az intézkedések az iparág legjobb gyakorlatán alapulnak. Biztosítaniuk kell például, hogy a használt csomagolás jó minőségű legyen, és a nem megfelelő csomagolás esetén abba kell hagyniuk a használatát. A kiömlések megfékezéséhez vízgyűjtő eszközöket, például kiömlőtálcákat kell használniuk, és ha tisztításra van szükség, elegendő kapacitású porszívókat kell használniuk.
A kisebb gazdasági szereplők támogatása érdekében enyhébb követelmények vonatkoznak majd a mikro- és kisvállalkozásokra, amelyek a pellet ellátási láncának jelentős részét teszik ki.
A szabványügyi szervek harmonizált módszertant dolgoznak ki annak érdekében, hogy segítsék a gazdasági szereplőket és a fuvarozókat veszteségeik nyomon követésében és az adathiányok kezelésében. Ez növelni fogja az elszámoltathatóságot, és felhívja a figyelmet a különböző gyakorlatok környezetre és emberi egészségre gyakorolt hatására.
Következő lépések
Az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak hivatalosan el kell fogadnia az új rendeletet, mielőtt az hatályba léphet. Ezt követően 20 nappal az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követően lép hatályba.
Háttér
A mikroműanyag-szennyezés kezelésének szükségességét a műanyagokra vonatkozó uniós stratégia, a körforgásos gazdaságra vonatkozó cselekvési terv és a szennyezőanyag-mentességi cselekvési terv határozta meg. E cél elérésének megközelítése három részből áll: a műanyagtermékekből származó szennyezés csökkentése (mivel azok mikroműanyaggá bomlanak le); a szándékosan hozzáadott mikroműanyagok termékekben való felhasználásának korlátozása; és csökkenti a nem szándékos mikroműanyag-kibocsátást.
A ma ideiglenesen elfogadott szabályok, valamint a szándékosan hozzáadott mikroműanyagokra vonatkozó, 2023. szeptember 25-én elfogadott korlátozások az első olyan uniós intézkedések, amelyek kifejezetten a mikroműanyag-szennyezés forrásnál történő kezelésére irányulnak.
Ezek együttesen hozzájárulnak ahhoz a szennyezőanyag-mentességi cselekvési tervben meghatározott célhoz, hogy 2030-ig 30%-kal csökkenjen a mikroműanyagok környezetbe történő kibocsátása.
Cikk és kép forrása: dontwasteit.hu