Az Északi-tengeren tesztelik a szemétgyűjtő gátat
A fiatal feltaláló már a holland kormány támogatásával vizsgálja, hogy alkalmas lehet-e a rendszer az úszó szemétszigetek felszámolására.
A még mindig csak 22 éves fiatalember évek óta dolgozik az Ocean Cleanup terven, mely úszó gátak segítségével gyűjtené össze a tengereken lebegő műanyaghulladékot. Most egy százméteres próbaszakaszt telepítenek az Északi-tengeren, hogy kiderüljön, a közösségi finanszírozással elkészült megvalósíthatósági tanulmány helyes végkövetkeztetésre jutott-e.
A már céggé alakult Ocean Cleanup-nál eredetileg hálókat alkalmaztak volna, de a medencés próbák után úgy döntöttek, felfújható panelekből építik fel az úszó gátat. Miután elkészült, a rendhagyó mobilgátat egy éven át tesztelik a holland partoknál. Ha az erős viharokat is átvészeli, esély lesz rá, hogy egy nap a Nagy Csendes-óceáni szemétszigetnél is bevessék a szerkezetet. Boyan Slat számításai szerint egy 100 kilométeres gát tíz éven belül össze tudná gyűjteni a nevével ellentétben eléggé széttagolt szemétsziget felét.
A rendszer a tengeráramlatokra épít, a gát megfelelő elhelyezésével az óceán maga gyűjti össze az úszó hulladékot. Boyan Slat szerint 30 százalék esély van rá, hogy a gát mostani változata nem fogja bírni az időjárás viszontagságait, de mint mondta, addig fejlesztenek, amíg eredményt nem érnek el. Becslések szerint a tengereken ma 200 millió tonna szemét úszik, négyzetkilométerenként akár 75 ezer darab műanyag lebeghet a felszínen. A PET palackok nagyjából 500-1000 év alatt bomlanak darabokra a napfényben, ám apró darabkáig még akkor is veszélyesek az élővilágra.
Forrás: http://www.hirado.hu