Új hulladékgazdálkodási koncepció és feladatterv Szentendrén
Szentendre város lerakója gyakorlatilag betelt, a lakosság és az értük tevékenykedõ társadalmi szervezetek nem támogatják egy újabb ilyen létesítmény létrehozását. A város lassan lehetetlen helyzetbe sodródik. Mit lehet ebben a helyzetben tenni? Egyetlen megoldás kínálkozik, gyökeresen megváltoztatni a hulladékkezelés eddigi gyakorlatát.
Az elképzelés mellé felsorakoztak a város környezetvédelmi társadalmi szervezetei. A "civilek" képviselõi az önkormányzat Környezetvédelmi Albizottságának munkájában is részt vesznek, így módjuk nyílt közvetlenül is befolyásolni a város hulladékgazdálkodási koncepciójának és feladattervének megalkotását. Mivel a feladatterv a város speciális adottságaira építve készült és konkrét helyszínekre megtervezett konkrét feladatokat vesz számba, a koncepció pedig inkább általánosságban fogalmazza meg az elvárásokat, inkább ez utóbbi tartalmát osztom meg a türelmes és lelkes Olvasóval.
1.1.1 A hulladék keletkezésének megakadályozása
- A kommunális szilárd hulladék mennyisége ne növekedjen túl a jelenlegi mértéken.
- Támogatni kell a hulladék keletkezés csökkentésére és újrahasznosítására irányuló helyi vállalkozói és társadalmi törekvéseket.
- Törekedni kell a környezetre káros vagy nehezen ártalmatlanítható termékek és az egyszer használható csomagolóanyagok helyi forgalmazásának korlátozására.
1.1.2 A hulladék hasznosítása, visszaforgatása (recycling)
- Csökkenteni kell a lerakásra kerülõ hulladék szerves anyag tartalmát (EU norma szerint a szerves anyag az összes hulladék 5%-a lehet).
- Törekedni kell arra, hogy a veszélyes anyagok ne kerüljenek a lerakásra szánt hulladékba.
- A visszaforgatást kell preferálni a lerakással szemben:
- ha erre megvan a mûszaki lehetõség
- az ehhez kapcsolódó nagyobb költségek elfogadhatók
- van, vagy teremthetõ piac a visszaforgatott termékek számára.
1.1.3 A meg nem elõzhetõ és újra nem hasznosítható hulladékok környezetkímélõ elhelyezése és ártalmatlanítása
- Szentendre város területén sem helyi, sem regionális lerakó nem alakítható ki.
- Szentendre város területén hulladékégetõt nem szabad létesíteni és a városkörnyéki településeken sem támogatható ilyen irányú törekvés.
1.1.4 A kialakult környezeti veszélyhelyzetek megszüntetése
- A szabálytalan vagy illegális hulladéklerakások megszüntetése.
1.2. Célok
1.2.1 A hulladék keletkezésének megelõzése
- adózási rendszer kidolgozása a hulladékszegény technológiák és a környezetbarát termékek preferálására illetve progresszivitás bevezetése a környezet terhelésével járó gyártásra vagy forgalmazásra.
1.2.2 Szelektív gyûjtés
- A hasznosítható hulladékkomponensek gyûjtését ki kell terjeszteni minden olyan anyagra, amelynek feldolgozási lehetõsége biztosított.
- Hulladékanalízis készítése az összetevõk mennyiségének és terület szerinti eloszlásának meghatározására.
- A városban a szelektív gyûjtés bevezetésénél a gyûjtés mindhárom változatát lehet alkalmazni a terület sajátosságainak megfelelõen (hulladékudvar, konténersziget, járdaszéli többkukás - M.B.). Mintaterületeken kell kipróbálni a szelektív gyûjtés hatékonyságát a város egész területére kiterjedõ kiterjesztés elõtt.
- Hulladékudvart kell kialakítani a lakosság részére jól megközelíthetõ, lehetõleg központi helyen.
- Folytatni kell a veszélyes hulladékok szelektív gyûjtését.
- A hulladékszállítási díjaknak igazodniuk kell az elvégzett tevékenységhez. A díjfizetésnél olyan rendezõ elveket kell alkalmazni, amelyek ösztönzõek a hulladék mennyiségének csökkentésére és az ehhez kapcsolódó szelektív hulladék gyûjtésre (pl. alapdíj és mennyiségi díj rendszerének bevezetése).
- Komposztáló telepet kell létrehozni a szerves hulladékok hasznosítására.
- Helyi, ún. házi komposztálások támogatási rendszerének kidolgozása.
- Inert hulladékok (beton, kõ, aszfalt és egyéb törmelék) külön gyûjtésére és hasznosításához történõ elõkészítésére feldolgozó telepet kell kialakítani.
(...)
4.2.3 Ártalmatlanítás
- A szigetelés nélkül mûködõ Kéki II. hulladéklerakót be kell zárni és rekultiválásáról megfelelõen kell gondoskodni. A rekultiváció elmaradása további illegális lerakásokhoz vezet.
- A hulladékot olyan regionális lerakóra kell szállítani, ahol a szükséges ártalmatlanítás a környezetvédelmi elõírások betartásával biztosított. Az ehhez szükséges helyi feltételeket meg kell teremteni, városi átrakó állomást kell létesíteni.
- Meg kell akadályozni az illegális hulladék lerakásokat és hatékony intézkedéseket kell tenni ezek felszámolására.
- A Kéki I.-II. telepeknél kialakított monitoring rendszeren folyamatosan kell végezni az ellenõrzõ vizsgálatokat, KDV Környezetvédelmi Felügyelõség és a KDV Vízügyi Igazgatóság elõírásai szerint. Havária tervet kell készíteni a talaj vagy víz szennyezõdés bekövetkezésének esetére.
4.2.4 Koncepció, tervezés
- Három évre szóló rövid
- és tíz évre szóló középtávú koncepciót kell készíteni, feladattervvel kiegészítve.
- Környezeti állapotfelvétel, környezetérzékenységi térképek készítése az ÁRT környezetvédelmi munkarészének a felülvizsgálata és kiegészítése szükséges.
- Helyi rendeletben kell elõírni a gazdálkodók, a termelõk és a szolgáltatók részére a mûködésük során keletkezõ hulladékkal kapcsolatos adatszolgáltatási kötelezettséget. helyi adatbankot kell létrehozni, amely egyúttal tartalmazza a város területének a környezeti állapot és érzékenységi adatait is. ågy megteremthetõk a feltételek a tervezéshez és az ellenõrzéshez. A nyilvántartási adatok alapján prognosztizálható az elkövetkezõ 3-10 évben várható hulladéktermelés. A keletkezõ hulladékok paramétereinek ismeretében tervezhetõek lesznek a lehetséges hasznosítási és ártalmatlanítási módok.
- Környezetvédelmi rendeletben és programban kell szabályozni a hulladékgazdálkodással összefüggõ kérdéseket. Létre kell hozni a városi Környezetvédelmi Alapot.
- Fel kell tárni a pénzügyi forrásokat a városi koncepció alapján készítendõ tervezésekhez és ezek megvalósításához.
4.2.5 Oktatás, nevelés, információ
- A környezetvédelmi és hulladékgazdálkodási elvek érvényesítéséhez megfelelõ szintû oktatási és nevelési rendszer bevezetése szükséges. A nevelést, a tudatformálást már óvodás korban kell elkezdeni. Támogatni kell a környezeti nevelési munkát a város iskoláiban.
- Lakossági információs rendszert kell kialakítani. Szakemberek bevonásával magas szintû PR tevékenységet kell alkalmazni a lakossággal való kapcsolattartáshoz, a koncepció végrehajtására. Igénybe kell venni a média segítségét (rádió, televízió, újságok) a tájékoztatásban. Támaszkodni kell a nem önkormányzati szervek (NGO) közremûködésére a lakosság informálásában.
A fenti koncepciót a város önkormányzati testülete megvitatta és november hónapban elfogadta. Nyilván vannak benne vitatható elemek, problémás pontok, de szemléletében mindenképpen követendõ dokumentum született, amelyet talán más önkormányzatok is felhasználhatnak és saját adottságaik, lehetõségeik függvényében átalakíthatnak. A nagy munka csak ezután következik, az ugyancsak elfogadott részletes feladatterv végrehajtása. Már most látszanak a buktatók, amiken keresztül kell majd vergõdni és az is biztos, hogy senki nem lépi meg ezeket helyettünk.