Moszkva is kezdi a szemét újrahasznosítását
Az orosz hatóságok remélik, hogy a kommunális hulladék 50 százalékát fel lehet majd dolgozni, ha sikerül hatékonyan megszervezni a szelektív gyűjtést. Jelenleg a moszkvai szemét 88 százaléka lerakókba kerül.
A siker kulcsa
Oroszországban még nem általános a lakossági szemét szelektálása, eddig csak kisebb csoportok és vállalkozások gyűjtötték külön a hasznosítható hulladékukat.
Moszkvában kedvező visszhangja van a szelektív hulladékkezelés tervének, de szakemberek figyelmeztetnek, hogy a siker kulcsa a lakossággal történő kommunikáció.
Az embereket meg kell tanítani, hogy mit és milyen tárolóban kell külön elhelyezni, ahogy ez történt azokban az országokban is, ahol hagyománya van a szelektív hulladékgazdálkodásnak, mondta az Euronews-nak Aszja Micskevics, művész és ökoaktivista.
Környezetszennyező szeméthegyek
Emlékezetes a 2017-es hulladékkrízis, amikor hangos tiltakozásokat szerveztek környezetvédők a természetkárosító szemételhelyezés miatt. Oroszország harminc régiójában mutattak példát illegális hulladéklerakókra.
Egy év elteltével Vlagyimir Putyin elnök bejelentette, hogy a nemzeti ökológiai projekttel összhangban a lakossági szilárd hulladék 36 százalékának újrahasznosítása a cél, amit 2024-ig kell elérni.
60 millió tonnányi szemét évente
Oroszország a párizsi klímaegyezmény ratifikálásával vállalta, hogy megteremti a hulladék-újrahasznosítás alapjait. Az orosz vezetés célja, hogy ezt az egész országban meg is valósítsa, de egyelőre a régióknak csak egy részében adottak a szükséges feltételek.
A Greenpeace adatatai szerint Oroszországban évente 60 millió tonnányi kommunális hulladék keletkezik, aminek 7-8 százalékát hasznosítják újra.
Az égetést is reciklálásnak minősítik
A jelenlegi orosz gyakorlat a hulladék elégetését is újrahasznosításnak minősíti, hívják fel a figyelmet az ezt bíráló ökológiai szakértők. További harminc szemétégető felépítését tervezi az orosz kormány.
A Greenpeace figyelmeztet, hogy az égetéssel mérgező anyagok jutnak a levegőbe, illetve a globális felmelegedést fokozó gázok.
A szemétégetőkből több mint 250 féle veszélyes anyag kerülhet a levegőbe az eddigi tapasztalatok alapján. Köztük olyanok is, amik az élő szervezetekbe kerülve felhalmozódnak.
Az EU-ban is probléma
A lakossági szemét újrahasznosítása az Európai Unió tagállamaiban is változó hatékonysággal történik. 2014 és 2017 között 16 százalékkal több kommunális hulladék keletkezett, mint az azt megelőző három évben.
Az Európai Bizottság által készíttetett 2015-ös tanulmány szerint a 28 EU-s fővárosból csak 25-ben szervezték meg reciklálás ajtótól-ajtóig tartó rendszerét. 9 főváros használ külön kukákat fajtánként, 16 főváros kombinált gyűjtőket.
Magyarországon vállalkozások végzik a hulladék újrahasznosítását. Mivel a tevékenységükből szerzett bevétel a működésük alapja, így a hozzájuk szállított, szelektíven gyűjtött lakossági hulladékból annyit dolgoznak fel, amennyit hatékonyan és gazdaságosan lehet újrahasznosítani.
forrás:https://hu.euronews.com/2020/01/06/moszkva-is-kezdi-a-szemet-ujrahasznos...