Közeledik a Ne Vásárolj Semmit Nap
A Ne Vásárolj Semmit! Nap (Buy Nothing Day) november utolsó péntekére, vagyis idén november 27-ére esik. A jeles nap egyfajta tiltakozás a nyugati túlfogyasztás, a jólét, a vagyon egyenlőtlen elosztása, és a reklámnak a mindennapi életünkre gyakorolt hatása ellen.
A Ne Vásárolj Semmit! napot Ted Dave alapította Kanadában, Vancouverben, majd a szintén kanadai Adbustersmagazin népszerűsítette. Az első Ne Vásárolj Semmit! napot 1992 szeptemberében tartották annak érdekében, hogy a társadalom elgondolkozzon a túlfogyasztás problémáján, valamint azon, hogy a világ népességének 20%-a fogyasztja el a rendelkezésre álló erőforrások 80%-át. 1997-ben tették át november utolsó péntekére, a Fekete Péntekre, amely az Egyesült Államokban az egyik legnagyobb forgalmú vásárló nap.
A 2012-es Ne Vásárolj Semmit! Napra a Tudatos Vásárlók Egyesülete (TVE) kiadta a tudatos vásárlók új 12 pontját.
S hogy miért is van szükség új 12 pontra? Mert már sokan szelektíven gyűjtika hulladékot, mert már (majdnem) mindenki visz magával szatyrot, kosarat a vásárláshoz, és ír cetlit, hogy tudja, mit szeretne megvenni és mit nem.Vagyis egyre többen vannak a környezettudatos és társadalmilag érzékeny vásárlók, mégis, kevesen tudják, mik is azok a fontos dolgok, amikkel a legnagyobb hatást gyakoroljuk a környezetre.
A fenntartható életmódot vizsgáló nemzetközi és hazai kutatásoksorra megállapítják, hogy életmódunknak 3 olyan szegmense van, amik a legnagyobb hatásúak a környezetterhelés szempontjából:
- az étkezés, azon belül is a húsevés,
- a lakás, azon belül is a fűtés (és hűtés),
- a közlekedés, azon belül is az autózás.
Ezek tehát azok a területek, ahol, ha változtatunk az életmódunkon, a legtöbb jót tehetjük a környezetvédelemért. Ehhez a legfontosabb teendők szerepelnek a tudatos vásárlók új 12 pontjában:
- Az állattartás jobban hozzájárul a klímaváltozáshoz, mint a közlekedés. Egyél kevesebb húst és tejterméket. A klíma és az egészséged is meghálálja.
- Egyél több, a környékről származó zöldséget, gyümölcsöt, élelmiszert. Így a helyi gazdaságot támogatod, és a szállítással járó környezetterhelés is csökken.
- Igyál csapvizet. A legtöbb helyen tökéletes, nem kell csomagolni és kamionnal szállítani. Olcsóbb is.
- Szigetelj. A legtöbb energiát fűtésre használjuk.
- Kapcsold ki, vedd lejjebb a légkondit. Vedd lejjebb a fűtést.
- Kerüld a vegyszereket: válaszd a bioélelmiszert, a friss élelmiszert, a minősített bio-és natúr kozmetikumokat és tisztítószereket, a vegyszeres kezelés nélküli ruhákat, bútorokat, házakat.
- Járj többet gyalog, biciklivel vagy közösségi közlekedéssel. Így többet mozogsz és kevesebbet füstöl(ög)sz.
- Nyaralj itthon. Fogadjunk, hogy még egy csomó jó helyen nem voltál.
- Tartós, hosszú élettartamú, javítható tárgyakat vásárolj. És előtte mindig kérdezd meg magadtól: biztos kell ez?
- Ha elromlott: javíttasd.
- Tanuld meg, hogyan hatnak a reklámok. Így tudsz majd tényleg ellenállni.
- Nézz utána, milyen céghez kerül a pénzed, jó vagy rossz vállalatok működését támogatod. (Hogyan bánnak az alkalmazottakkal, az állatokkal, környezetbarát-e a működésük, etikus-e a marketingjük stb.)
+1: Nem kell mindent egyszerre. Kis lépésenként alakítsd át az életmódod. Kezd a legvonzóbb, legérdekesebb vagy legkönnyebb dologgal, de ne ragadj le ezeknél! Sose veszítsd szem elől: a fogyasztás nem boldogít.
Forrás: kislabnyom.hu
Kép forrása: Pexels.com