Hulladékmentes szemlélet kisvállalati szinten, avagy hogyan zöldíthetjük ki az álmainkat?

  • 2024. november 13.
  • kovacseszter

A jóléti társadalom jellemző kérdése: Hogyan szabaduljak meg a régi holminktól? Mindenki másképp kezeli a helyzetet. A többség lomtalanítás alkalmával, kevesebben adományozással, hulladékudvari leadással vagy csereprogrammal oldják meg ezt a problémát (nem győzöm hangsúlyozni, hogy a társadalom egy szerencsés rétegének dilemmájáról van szó itt). Önkéntesünk, Kovács Eszter az Ágymester Manufaktúrában járt, cikkét e látogatás ihlette.

Magyarországi körkép

Életünk jelentős része alvással telik, amelynek kényelmi eszköze, az ágymatrac, rövidebb élettartamú mint a használója. Egy jó minőségű matrac sok éjszakát kibír, mégis vannak olyan élethelyzetek, amikor ezek is cserére szorulnak. A csecsemő és a kisgyermek fizikai igénye más és más felépítésű matracot kíván, nem is beszélve arról, hogy a kezdetben megfelelő hosszúságú matrac bizonyos idő után kicsivé válik. Életünk előrehaladtával is változások történnek fizikumunkban, sok ortopédiai probléma enyhítésére is javasolhatnak matraccserét.

A fenntartható lét megköveteli tőlünk, hogy olyan eljárásokat dolgozzunk ki, amelyekkel a régi termékekből a még használható nyersanyagokat kinyerjük, és azokat újrahasznosítjuk vagy újra használjuk. Először is vizsgáljuk meg, hogy milyen típusú matracokról beszélünk A Rottex matracgyár Tatán több mint 25 éve gyártja a Magyarországon közkedvelt matracokat, webáruházukat megnyitva a következő típusokat találjuk: rugós, habmatrac, biomatrac. A Bio-Textima Kft. 1994 óta készít matracokat és szolgálja a magyar emberek egészségvédelmét. Webáruházuk matrackínálata basictől kezdve a prémium minőségű habmatracokig terjed.

Gyártás nyersanyagai

A matracgyártás során felhasznált anyagok (laikus vásárló számára leegyszerűsített lista): az acél, fa, poliuretán, pamut, latex, kókusz és egyéb növényi rostok. A természetes anyagok ezekből a fa, pamut és latex (mesterséges latex és a kevert szálas pamut problematikáját hanyagoljuk el), kókusz, növényi rostok. A poliuretánt (habszivacs), viszkoelasztikus poliuretánt (memória habszivacs) mint a többi műanyagot is, főként kőolaj alapon állítják elő kőolajfinomítói termékekből (benzol, toluol, paraffinok) petrolkémiai üzemekben.

Nemzetközi helyzet

Európai viszonylatban három országban jelentős eredményeket értek el a matracújrahasznosítás terén. Hollandiában mechanikus és kémiai újrahasznosítási gyakorlatokat folytatnak. A visszagyűjtött matracok poliuretán habrétegét újrahasználják szőnyeggyártás, hangszigetelés, tornatermi matracgyártás során. A kémiai újrahasznosítás egy sajátos fajtáját, a glikolízist alkalmazva poliolt nyernek ki, amelyből ismét friss habot lehet készíteni. A glikolízis technológiát 2013 óta ipari méretekben is alkalmazzák. Belgiumban a matracok gyűjtésére a Veolia innovatív, szabadalmaztatott dobozokat fejlesztett ki, amelyekben a matracok könnyen egymásra rakhatók. Ezek a dobozok tisztán és szárazon tartják a matracokat, így javítják az újrahasznosítás hozamát, és egyszerűsítik a matracok szállítását a konténerparkból, a kórházból vagy az ágyneműraktárból a sombreffe-i bontóegységbe. Végül az Egyesült Királyságban The Furniture Recycling Group (TFRG) nevű szervezet többféle támogatást nyújt. A legfontosabb célkitűzésük, hogy a gyártók olyan tervezési folyamatot dolgozzanak ki, amiben meggyőződnek arról, hogy a matrac előállításához felhasznált alkatrészek és anyagok szétszerelhetők és életciklusuk végén megfelelően újrahasznosíthatók vagy újrafelhasználhatók.

Ágymester Manufaktúra

Szerencsére magyarországi jógyakorlattal is tudok szolgálni. A gyáli Ágymester Manufaktúra prémium minőséget kínál a hazai piacon. Ahogy honlapjukon hirdetik: „Várunk téged, ha a hazai kínálathoz képest lényegesen magasabb minőséget keresel! Gyerekágyat keményfából, felnőtt ágykeretet fa különlegességekből, extra minőségű gyerekmatracot, különleges felületkezelést. Sok száz olyan gyerekágyat készítettünk az elmúlt években, amelyek az előző sorok szellemében készültek. Nagyon foglalkoztat bennünket minden a prémium minőségre vonatkozó igény és megrendelés, rövidtávon kihívásnak, hosszú távon célnak tekintjük őket.”

Czotter Andrással, a manufaktúra tulajdonosával beszélgettem, aki bemutatta a gyakorlatban, hogyan történik náluk az újrahasználat és újrahasznosítás. Közben azt is elmesélte, hogy milyen az, amikor egy vállalkozás személyes kapcsolatban áll az ügyfelekkel. Az Egyesült Királyságbeli szemlélethez hasonlóan ez a vállalkozás is ügyel arra, hogy az anyagokat egyszeri használat után ne dobja még ki, hanem újrahasználja. Fontos szempont a kiinduló anyag minősége is.  „Olyan sűrűségű anyagokkal kell dolgozni, amik 30 kg/m3 feletti sűrűségűek, akkor örök darab egy felnőtt matrac.” – hangsúlyozta Czotter András.


Közelebbről megnéztük, hogyan készül kinőtt kókusz gyermekmatracból kevert hideghabos felnőtt matrac. Az első lépés a belső huzat eltávolítása (ez egy könnyed mozdulat, mivel csak a két szélén van megragasztva). A belső rész több réteg kókuszlapot tartalmaz. Miután a kókuszlapokat szétbontottuk (ezek nem kerülnek összeragasztásra, a rostok természetéből fakadóan összetapadnak), fogunk egy lapot és némi vízbázisú ragasztóval együtt rátesszük a habszivacs réteget, majd ezt ismételjük meg többször. Abban az esetben, ha a matrac kicsivé vált, megfelelő méretű habszivacs darabokkal átalakítható a hossza és a szélessége is.

Az első réteg kókusz és a kevés vízbázisú ragasztó