Brüsszeli mosipelusprojekt

A belga főváros, Brüsszel úgynevezett Öko-bölcsőde projektje annak elérését tűzte ki célul, hogy az összes brüsszeli önkormányzati bölcsődében 2026 végéig fokozatosan bevezetésre kerüljenek a mosható és újrahasználható pelenkák. Az eldobható pelenkák kérdése a városban ugyanis igencsak égetővé vált, mert az önkormányzati bölcsődék évente 1700 gyermeket fogadnak, és csaknem 1,5 millió eldobható pelenkát használnak fel. A bölcsődék helyzetét tovább rontja, hogy 2021-ben megszűnt a hulladékkezelési díjak alóli felmentésük, ez pedig nagy költségterhet is jelent a számukra.
A kezdetek
Ahogy az a Zero Waste Europe a Humusz honlapján már magyarul is elérhető anyagában olvasható, a program egészen a 2019-es évig vezethető vissza, amikor is a brüsszeli önkormányzat beleegyezett egy közszolgáltatási szerződés kidolgozásába, amely többek közt a pelenka- és szállítózsákbérlés feltételeit, a használt pelenkák visszagyűjtésének és tisztításának módját, valamint a tiszta pelenkák bölcsődékbeni újraelosztását foglalja magába. Ezt követően 2020 decemberében kezdődött meg a program kísérleti szakasza két Laeken-i ökobölcsődével, majd a kísérlet sikerességének köszönhetően a 2023-as évre meghosszabbították a szerződést az első két bölcsődével, amelyekhez további 7 bölcsőde is csatlakozhatott. 2024-ben már 20 újabb bölcsőde tért át az újrahasználható pelenkákra, a tervek szerint pedig 2025-re 30, 2026-ra pedig összesen 40 bölcsőde fog csatlakozni a programhoz.
Hatalmas megtakarítás
A program folytatását és kiterjesztését több tényező is indokolta, leginkább fenntarthatósági és környezeti, hulladékgazdálkodási szempontok. Ugyanis a brüsszeli önkormányzati bölcsődei adatok szerint 1,5 millió eldobható pelenka kerül felhasználásra, 51 480 szemeteszsákot töltenek meg, 242 tonna hulladékot küldenek a hulladékégetőbe, illetve minden egyes pelenkára vissza lehet vezetni számszerű szén-dioxid-kibocsátást is. A mosható és újrahasználható pelenkák bevezetésével azonban nagy eredményeket lehet elérni a fentiek tekintetében, becslések szerint 1400 tonna CO₂-egyenérték megtakarítást 4–6 év alatt, valamint 242 tonna hulladék eltérítését a hulladékégetéstől. A pelenkák újrahasználatával a hulladékkezelési díjakat sem kellene megfizetniük a bölcsődéknek, és így évente 80 000 euró megtakarítást is elérhetnek.
Ami pedig a program költségeit illeti, a teljes összköltség bruttó 1,6 millió euró 48 hónapra, amely finanszírozása részben az O.N.E.-től érkező éves ökobölcsődei támogatásból, a szülők költségeihez való éves hozzájárulásból, illetve a hulladékbegyűjtés költségeinek megtakarításából történik.
Kihívások, sikerek
Természetesen minden nagyobb projekt vagy program szemben találja magát nehézségekkel, jelen esetben ilyen nehézséget okozhat, ha a vezetőség és/vagy a csapat motivációja a gyors átállás irányába közben jelentősen lecsökken, vagy akár teljesen meg is szűnik, illetve ahogyan egyre több és több bölcsőde csatlakozik a programhoz, úgy a Snappies vállalat számára egyre nagyobb nehézséget okozhat a növekvő számú pelenka kezelése. Azonban sok olyan tényező és pillanat is kiemelhető, amelyek megalapozták a program sikerességét. Ilyen volt többek közt az, hogy a szülők ökotudatosságát is sikerült növelni a bölcsődéknek a beiratkozás pillanatától kezdve (például a szülők már ekkor részletes információkat kaptak az ökobölcsőde koncepciójáról, ami nagy népszerűségnek is örvendett). Sikertényező volt a logisztika egyszerűségének és hatékonyságának megvalósítása is, (ebben a már említett Snappies vállalatnak volt jelentős szerepe), ezen kívül pedig a bölcsődei dolgozók számára tartott ökológiai megközelítéséről szóló speciális képzés támogatottsága, valamint az extra költségek elkerülése is lehetővé tette a program sikerességét.
Az eredeti szakmai anyag ITT olvasható, a magyarra fordított szakanyag IDE kattintva elérhető.
A cikket írta: Dornyi Vivien