11 cégvezetőt ítéltek börtönbüntetésre rákkeltő szennyezés miatt

  • 2025. július 14.
  • kovacseszter

Összesen 141 év börtönbüntetést kaptak egy vegyipari vállalat vezetői, miután bűnösnek találták őket 100 négyzetkilométeres területen a víz és a talaj (PFAS) szennyezésében Észak-Olaszországban. Ezzel precedens értékű döntés született.

A Trissinóban található, mára bezárt Miteni gyár hormonrendszer károsító és potenciálisan rákkeltő  PFAS-eket juttatott a környező talajvízbe, amelyek ezután az ivóvízbe is bekerültek. Ez azt eredményezte, hogy 21 település több mint 350 000 lakosa került kapcsolatba ezekkel az egészségkárosító anyagokkal – adta hírül a CHEM Trust.

A PFAS anyagok (per- és polifluorozott alkilok) egy akár tízezer vegyületből álló anyagcsoport, amelyeket széles körben használnak a mindennapi életben, például edénybevonatokban, vízálló textíliákban, ipari eszközökben, bútorokban,  illetve kozmetikumokhoz, ételcsomagolásokhoz adják vízlepergető, tapadásmentes tulajdonságuk miatt. Ezek az anyagok a teflon alapanyagaként a legismertebbek, de pizzás dobozokban és popcornos zacskók belsejében, sütőpapírokon is megtalálhatóak.

Örök vegyi anyagok-nak azért nevezik őket, mert különösen tartósak: nem bomlanak le természetes módon, és idővel felhalmozódnak a környezetben és az emberi szervezetben. A világ legtávolabbi pontjaira is eljutnak, és feldúsulnak a környezetben.

Egyes PFAS-ek károsak a szaporodási képességekre nézve, hormonrendszer károsítók, sőt egyes vegyületeik rákkeltő kockázatúak. A gyakran kimutatott PFOA-vegyület nemzetközi tilalom előtt áll, mint szaporodási képességeket károsító anyag; rokonvegyületét, a PFOS-t néhány éve tiltották be, de régebbi használati tárgyainkban, ruháinkban még jelen van. A PFAS-ek szinte mindenhol jelen vannak az európai vizekben.

4000-rel több haláleset

A lakosok vérében végzett vizsgálatok során a PFOA nevű PFAS vegyület szintje messze meghaladta az olasz nemzeti egészségügyi intézet által megállapított határértéket. Egy 2024-es tanulmány szerint 4000 többlethalálesetet regisztráltak a térségben olyan okok miatt, mint a rosszindulatú daganatos megbetegedések, köztük a veserák és a hererák, valamint a szív- és érrendszeri betegségek. A Vicenzai Bíróság májusban történelmi jelentőségű ítéletében elismerte az ok-okozati összefüggést egy Miteni-alkalmazott 2014-ben bekövetkezett halála és a PFAS-nak való hosszan tartó kitettség között.

A perben több mint 200 polgár vett részt, köztük a Mamme no PFAS nevű civil szervezet tagjai és a Miteni volt alkalmazottai. A bíróság elrendelte, hogy minden polgárnak összesen 50 000 euró kártérítést kell fizetni. Az önkormányzatok, környezetvédelmi szervezetek, valamint a helyi és nemzeti hatóságok is pénzügyi kártérítésben részesülnek.

A gyermekeik PFAS-nak való kitettségéért aggódó szülőkből álló Mamme No PFAS csoport szerint ez az ítélet precedenst teremt hasonló ügyekben Olaszországban és világszerte. Az EU-szintű általános PFAS-korlátozást, valamint Olaszországban a PFAS-szintnek az ivóvízben történő szinte teljes eltörlését előíró nemzeti jogszabályok bevezetését követelik.

Ha te is fel szeretnéd szólítani az európai döntéshozókat, hogy tiltsák be az összes aggodalomra okot adó vegyi anyag használatát a hétköznapi tárgyakban, látogass el a Tudatos Vásárlók oldalára.

Forrás: tudatosvasarlo.hu