Figyelmeztető üzenet

Ez a cikk kb. 14 éve íródott.
A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvassunk együtt!

Közösségi kezdeményezés, hogy minél többen olvassunk
Év: 
2010
Szám: 
Ősz
Szerző: 
Kump Edina

Mészáros AntóniaA Nyílt társadalom Intézet kezdeményezésének lényege, hogy kiadói könyvadományokat juttat el a hátrányos helyzetű falvakba, hogy azokból könyvtárakat létesítsen. A tévéből is közismert, a programban jelentős szerepet vállaló Mészáros Antóniával készítettünk interjút.

Honnan jött a projekt ötlete? Mióta fut?

Egy iskolai féléven vagyunk túl. A Nyílt Társadalom Intézeten (Open Society Institute) belül, a Roma Kezdeményezések Irodájától származik az ötlet, azonban nem csak romáknak szól. Ennek ellenére tény, hogy az általunk felkeresett hátrányos helyzetű falvakban lévő szegény iskolák diákjainak túlnyomó többsége roma származású. A szülőknek gyakran a napi étkezésekre sincs elég pénzük, nem hogy könyvek vásárlására költhetnének. De nincs is könyvesbolt vagy könyvtár a környékükön.

 

Kik vesznek részt a programban?

Színészek, zenészek, sportolók, televíziós személyiségek jönnek általában. De ezek az „ ismert emberek” nem csak az ajándék- könyveket adják át a gyerekeknek, hanem az olvasáshoz való kedvet is. Velünk olvas például: Kótai Mihály, Halász Judit, Gáspár Laci, Dobó Kata, Hámori Gabriella, Kepes András, Schell Judit, Nagy Ervin, Joshi Bharat, Tóth Olivér…

 

Mi a kampány célja?

Az elszegényedett családok, gyerekek és szülők rendszeres olvasásra ösztönzése és annak elősegítése, hogy legyen is mit olvasniuk.

 

Pontosan hogyan zajlik egy ilyen látogatás?

Amikor megérkezünk egy-egy iskolába, először olvasunk a gyerekeknek, illetve velük együtt olvasunk, hiszen gyakran ők is bekapcsolódnak. Többnyire az iskola is szokott valamilyen produkcióval készülni, olvasnak, szavalnak vagy rajzokat készítenek nekünk. A könyvek átadása után valamilyen színházi produkció szokott következni, bábszínház, gyerekszínház, bohóctréfa – mikor milyen társulat kísér el minket.

 

Milyenek a visszajelzések? Tetszik-e az embereknek?

A helyi pedagógusok szerencsére nagyon lelkesek, ez nagyon fontos, hiszen nekik kell fenntartaniuk a lelkesedést a gyerekekben is, akik különösen örülnek a személyesen kapott könyveknek, és úgy tudjuk, hogy használják a könyvtárat is. Egyes gyerekek néha persze azt mondják, hogy utálnak olvasni. Próbálunk kedvet csinálni a rendszeres olvasáshoz, és ha ez sikerül, akkor a gyermek számára megnőhet a továbbtanulási esélye és ezáltal az egész élete megváltozhat.