Ők a legnagyobb műanyagszennyezők – világméretű egyezmény készül

  • 2024. november 11.
  • PKata

A Greenpeace azt várja a törvényalkotótól, hogy az újrahasználat megfelelő ösztönzésével törekedjenek arra, hogy valóban visszaszoruljon a mindent elárasztó csomagolóanyagok mennyisége. 

Október végén Greenpeace-aktivisták műanyag szeméttől tisztították meg a Duna Óbudai-sziget melletti kisebb szakaszát. A vízből összegyűjtött szemetet ezután szétválogatták, hogy megvizsgálják, mely cégektől származnak. A legtöbb hulladék továbbra is kimagaslóan a Coca-Cola Company-hoz köthető. A július óta kötelező érvényű visszaváltási díj a Greenpeace szerint javulást hozhat abban, hogy ne végezze ennyi italcsomagolás a természetben. Ám a műanyagszennyezés csak akkor fog jelentős mértékben csökkenni, ha a cégek elfelejtik végre az eldobható csomagolóanyagokat. Ezen segíthet, ha az év végén valós megállapodás születik Dél-Koreában a Globális Műanyagegyezményről szóló tárgyalásokon.

Október 27-én több száz PET-palackot, alumínium dobozt, chipses zacskót, flakont és sok zsáknyi hulladékot gyűjtöttek össze a Greenpeace aktivistái a Dunán, Budapesten, az Óbudai-szigetnek az árvíz után elszennyezett árterén (A Greenpeace felmérés helyszíne: Helyszín 1. 47°32’45.7″N 19°03’09.1″E; Helyszín 2. 47°33’37.2″N 19°03’40.2″E). A szétválogatott műanyag hulladékot egy, az újrafeldolgozásról gondoskodó céghez juttatta el a Greenpeace.

A begyűjtött és átvizsgált, közel 400 darab hulladék körülbelül fele, 186 darab szemét volt PET-palack. Ebből 123 flakon volt beazonosítható, márkához köthető. A beazonosított szemét több mint 42%-a, 52 darab PET-palack a Coca-Colától származott (Coca Cola, Sprite, Fanta, Naturaqua, Cappy).

A korábbi hazai és nemzetközi márkavizsgálatok és nemzetközi márkavizsgálatok eredményei is azt mutatták, hogy a Coca-Colától származik a világon a legtöbb környezetbe kijutó műanyag hulladék. A második helyen a Pepsi termékeinek italcsomagolásai végeztek (12 db PET-palackkal). Emellett nagy számban gyűjtöttek be eldobható műanyag poharakat (az összes szemét 5%-a) – amelyeknek a betiltásával továbbra is adós a magyar kormány – valamint ételes dobozokat (az összes szemét 13%-a), melyek korlátozása szintén indokolt lenne. Olyan, már régóta nem forgalmazott terméket is találtak az aktivisták, mint a Bonaqua, ami jól mutatja, hogy a műanyag hulladék milyen sokáig velünk marad a környezetbe kerülése után is. A műanyag hulladékon túl 47 alumínium italos doboz hulladékát, ezen belül leggyakrabban (8 esetben) Hell italos dobozt is gyűjtöttek az aktivisták.

 

A teljes cikk a greenfo.hu oldalán olvasható

fotó forrása: greenfo.hu