A mesterséges intelligencia váratlan hatása
Óriásit nőhet 2030-ra az elektronikai hulladék mennyisége a mesterséges intelligencia térnyerése révén – a kutatók most ki is számolták, mennyire.
A mesterséges intelligencia egyre inkább beszivárog a hétköznapokba – már egyes mobilok és számítógépek is tudják maguk futtatni az egyes modelleket, míg más megoldások távoli szervereken futnak, és egy böngészőből is használhatók.
A Samsung például az elsők között adott ki az év elején mesterséges intelligenciával felvértezett okostelefonokat, ráadásul a frissítések révén a Galaxy S24-nél régebbi készülékekre is befutott a technológia. Júniusban az Apple is bemutatta a saját megoldását Apple Intelligence néven, ám ezt a régebbi készülékek tulajdonosai hiába várják: az iPhone 15 Pro a minimum követelmény, a bejelentéskor legfrissebbnek számító sima iPhone 15-re sem fog megérkezni az MI.
A számítógépek tekintetében a Microsoft májusban mutatta be az MI-re épülő, úgynevezett Copilot+ PC-ket, melyek szintén képesek a mesterséges intelligencia futtatására helyben – akár egy távoli szerver elérése nélkül is. A Copilot+ PC-k egyedi funkcióit más Windows 11-es számítógépeken hiába is keresik a felhasználók.
A fentiekből kiolvasható: nagyon sok, egyébként még remekül szolgáló, esetenként szinte új készülék marad mesterséges intelligencia nélkül, csak azért, mert hardveresen nem elég erős, vagy nem olyan technológiára épül, ami ehhez szükséges. Ha valaki szeretne hozzáférni ezekhez az újdonságokhoz, mindenképp vennie kell egy új eszközt. Ez pedig oda vezethet, hogy jelentősen megnőhet az e-hulladék mennyisége néhány éven belül.
Forrás: hvg.hu