Bemutatkoznak:
Ismerje meg hálózati tagjaink közül a Kerekdomb Egyesületet és a Galgamenti Népfőiskolát!
Hulladéknaptár és kölcsönözhető fogyasztásmérő a Kerekdomb Egyesület segítségével
Tizenöt éves egyesületünk 80 tagja Törökbálint környezetének védelmét, javítását és az itt élők életminőségének fejlesztését tartja feladatának. Hol az önkormányzattal karöltve, hol az elhibázott döntéseikkel szemben igyekszünk elérni céljainkat. A klasszikus környezetvédelmi tevékenységeken kívül (faültetés és locsolás, parlagfűirtás, kirándulás és táborszervezés, erdőtakarítás, szelektív hulladékgyűjtés, békavédelem, komposztálás, környezeti nevelés, patakvizsgálat, közlekedésszervezés, szemléletformálás) futóversenyt is rendezünk 5-700 indulóval minden év októberében.
A településfejlesztés kérdésében kell a legkeményebb konfliktusokat felvállalnunk a település vezetésével. A befektetők és a külterületi telektulajdonosok érdekeit kiszolgáló, a fejlődést a település növekedésével és a területek beépítésével összekeverő, ezzel az agglomerációt alaktalan masszává alakító szemlélettel és gyakorlattal szemben igyekszünk a kis, hangulatos, zöld, kerékpáros kertváros irányába mozdítani Törökbálint fejlődését.
A hulladékkezelés megalakulásunk óta az egyik legfontosabb témánk. Ezen a téren megítélésem szerint a települések élmezőnyébe tartozunk másfél évtizede. Saját tervezésű elemgyűjtő edények telepítésével kezdtünk. Azon kevés település közé tartozunk, ahol 6 éven át megbízható, állandó szelektív hulladékgyűjtő rendszer működött már a 90-es években. Méghozzá fapadosan: 240 literes kukákból magunk terveztük és betonoztuk a hulladékszigeteket, a falugazda csoport ürítette az általunk kialakított hulladékudvar konténereibe a tartalmat, majd minden szombaton a 6 brigádunk egyike beleállt a konténerekbe, hogy az a heti anyagból kiválogassa mindazt, ami nem bele való. Ma már a szolgáltató végzi mindezt. Két éve házhoz menő zsákos szelektív gyűjtéssel is kiegészítettük a rendszert. Éves hulladéknaptár segíti a lakosságot a háztartásban keletkező hulladékok megfelelő helyre juttatásában. Legújabb fejlesztésként pedig a Duna- Vértes Konzorcium tagjaként hulladékudvarunkon egy korszerű, regionális célokat szolgáló légbefúvásos, szabályozott, prizmás rendszerű komposzttelep beruházása van az előkészítés fázisában.
A Humusz Szövetséggel sok éve kapcsolatban állunk, 2011 tavaszán csatlakoztunk a Nulla Hulladék Hálózathoz. A szelektív gyűjtés és komposztálás mellett az eszközök közös használatát is szorgalmazzuk, ami a hulladékmegelőzés egyik útja. A honlapunkon elérhető listáról a törökbálinti és a közeli régióban élő magánszemélyek és szervezetek részére – némi kaució és egy egyszerű megállapodás aláírása fejében – örömmel kölcsönözzük eszközeinket. A listán szerepel sátor, elektromos fogyasztásmérő, sőt még autó tetejére szerelhető hangosító berendezés is. Bár a kölcsönzési rendszer még nem igazán aktív, bízunk benne, hogy a lehetőség megteremtésével is sikerül példát mutatnunk.
Honlapunk (www.kerekdomb. hu) jó metszetét adja munkánknak. Látogassátok meg!
Fernengel András
Alakul a Komposztálás Ünnepnapja: a Galgamenti Népfőiskola
Működésünk 1989-ben kezdődött, 2010 őszén csatlakoztunk a Nulla Hulladék Hálózathoz. A népfőiskolák általában az önképzésnek, az informális felnőttképzésnek a helyszínei. A Galgamenti Népfőiskola ezen a téren egy kissé formabontó, mert a felnőtteken kívül célcsoportunkba tartoznak az iskolás, óvodás korú gyermekek is. Galgahévízen működik szervezetünk, de igyekszik kistérségi szerepet betölteni. A fő területek, amikkel foglalkozunk: egészségvédelem és egészséges életmód, környezeti nevelés, hulladékmegelőzés és szemléletformálás, személyiségfejlesztés. Programjaink voltak mostanában: egészségvédelmi előadások, Zöld Ház Tan előadássorozat, Víz titkai előadássorozat, Regionális Föld napja és Komposztbuli programok, Baráti kör rendezvények. Az érdeklődők, támogatók, önkéntesek megkeresését e-mailben szívesen fogadjuk: galgaokoinfo[kukac]gmail.com
2010 őszén kezdeményeztük, hogy az 1998 óta folytatott „jó gyakorlatunk”, a Regionális Komposzt buli kibővülhessen, országos léptékűvé válhasson. Célunk, hogy országos zöld jeles napot kapjon a komposztálás, ezért partnereket kerestünk. Így találtunk a Humusz Szövetségre, illetve a Komposztfórum Magyarország Egyesületre, továbbá a Szitakötő újság szerkesztőire. Közös javaslatunk, hogy október 10-e legyen minden évben a Komposztálás Ünnepnapja, s kérjük, minél több oktatási, nevelési intézmény csatlakozzon ehhez önálló rendezvénnyel! (További információ: www.komposztalj.hu)
A komposztálás egyszerű és
hatékony környezeti nevelési
megoldást kínál, alapanyaga
a zöld növényi hulladék,
(„zöldjavak” ), mely minden
háztartásban és kertben keletkezik,
végterméke a komposzt,
mely helyben sokrétűen
felhasználható. Segítségével a
természeti körforgást a legkézenfekvőbben
lehet a kicsiknek
és nagyoknak egyaránt
megfoghatóvá tenni, ráadásul
a keletkező háztartási szemét
mennyiségét drasztikusan lehet
így csökkenteni. A program
egyik részeként pályázati
kiírást olvashatnak itt: http://
www.komposztforum.hu
Kérésünk tehát, legyen minden
környezeti nevelő szívügye
a komposztálás is! Úgy-e?!
Ugye!
Nagy Andrea