Tippek a fenntartható, gyerekbarát kert kialakításához (X)

Ha van egy kicsi vagy akár nagyobb kertünk, remek terep lehet arra, hogy a gyerekeknek minél előbb megmutassuk, hogyan lehet a környezetünket védve élni. Hiszen a fenntartható megoldások segítenek csökkenteni a hulladéktermelést, ráadásul hosszú távon költséghatékonyak is. A természetes anyagok, az újrahasznosítás és a tudatos tervezés mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a kertünk zöldebb és fenntarthatóbb legyen. Nézzünk néhány ötletet erre!
Hogyan alakítsunk ki környezetbarát homokozót?
Például homokozó vásárlásakor vagy építésekor érdemes figyelni arra, hogy természetes, újrahasznosított anyagokat használjunk. A fából készült keretek, a vegyszermentes homok és a megfelelő árnyékolás segít megőrizni a homok tisztaságát és a játékok tartósságát. Fontos, hogy időnként átszitáljuk és lecseréljük a homokot, így biztosíthatjuk a higiénikus játékteret.
Baba hinta: mit kezdjünk vele, ha már nincs rá szükség?
A homokozó mellett a hinta is nagy kedvenc a gyerekek körében, viszont a baba hinta elég rövid ideig használható csak. Ez viszont nem jelenti azt, hogy egy sarokban kell végeznie kihasználatlanul. Számos lehetőség van arra, hogy továbbadjuk vagy újrahasznosítsuk. Ha még jó állapotban van, érdemes közösségi csoportokban felajánlani vagy adományként továbbadni. Ezzel is meghosszabbítjuk az élettartamát.
Mivel dobhatjuk fel még fel a kertet?
A homokozó és a hinta mellett számos más ötlettel is kiegészíthetjük a kertet, hogy a gyerekek számára izgalmas és fenntartható környezetet teremtsünk. Egy kis kerti tanösvény, ahol a növények között bujkálva fedezhetik fel a természetet, számos izgalmas kalandot tartogathat. Akár ezen a részen egy egyszerű mászóka vagy mászófal is készíthető újrahasznosított fából, ami hosszú éveken át szórakozást nyújt, és még izgalmasabbá teszi a kerti játékot.
Fenntartható kertészeti megoldások
A gyerekeket bevonhatjuk a kertészkedésbe is. A komposztálás, az esővízgyűjtés és a vegyszermentes kertgondozás mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a természetes ökoszisztéma egyensúlyban maradjon. Ezt már egész kicsi kortól megmutathatjuk nekik, sőt akár saját kiskertükben ki is próbálhatják ezeket.
A fenntartható, környezettudatos életmódra nevelés már egészen kicsi korban kezdődik, és az a legjobb, ha ebben példát mutatunk nekik. Egyrészt a fenntartható kert kialakításával, másrészt környezetbarát játékok vásárlásával, valamint azzal, hogy a már nem használt, de jó állapotú eszközöket továbbadjuk.