Növekszik a ruhapazarlás mennyisége

Az európaiak gyorsan növekvő fast fashion fogyasztása, különösen az online vásárlások térnyerése miatt, jelentős környezeti terhelést okoz az EU környezetvédelmi ügynökségének legfrissebb jelentése szerint - számolt be a Politico.
Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség új adatai szerint az EU polgárai minden eddiginél több textilterméket vásárolnak online, különösen az olcsó, nagy mennyiségben értékesített termékeket kínáló fast fashion márkáktól. A jelentés időzítése nem véletlen: az EU intézményei éppen most véglegesítik az új textilhulladék-kezelési szabályokat Európában. Az új szabályozás szerint a divatmárkáknak díjat kell majd fizetniük termékeik hulladékfeldolgozásáért, ezzel ösztönözve őket fenntarthatóbb és tartósabb termékek értékesítésére.
2022-ben az EU polgárai fejenként átlagosan 19 kilogramm új ruhát, cipőt és egyéb háztartási textilt vásároltak – szemben a 2019-es 17 kilogrammal –, miközben évente akár 16 kilogramm ruhát dobnak ki. Ez összesen 7 millió tonna textilhulladékot eredményezett az EU-ban, ami személyenként egy nagy bőröndnyi hulladéknak felel meg évente.
Alig hasznosítják újra a ruhákat
A jelentés szerint a kidobott ruhák 85 százalékát nem hasznosítják újra és nem dolgozzák fel, ezek gyakran elégetésre vagy hulladéklerakókba kerülnek. 2024 januárjától az EU-tagállamoknak külön gyűjtőrendszert kell működtetniük a textilhulladékok számára, hogy ezt megakadályozzák. Az online piacterek és a közösségi média kulcsszerepet játszottak a fast fashion növekedésében az elmúlt években, jegyzi meg a jelentés.
Irgalmatlan pazarlás
Próbálási lehetőség hiányában a vásárlók gyakran több méretet rendelnek ugyanabból a termékből, és a nem megfelelőeket visszaküldik, továbbértékesítik vagy kidobják. A visszaküldött termékek átlagosan 44 százaléka azonban soha nem jut el új vásárlóhoz, hanem megsemmisítik. Az európai háztartások által fogyasztott különböző terméktípusok közül – mint például élelmiszerek, gáz és elektromos áram, vagy egészségügyi termékek – a ruházati cikkek és lábbelik az ötödik leginkább erőforrás-igényes kategória.
A jelentés szerint 234 millió tonna nyersanyagot, például üzemanyagot és gyapotot használtak fel az EU háztartásai által fogyasztott textiltermékek előállításához. Ez azonban jelentősen kevesebb, mint 2010-ben, ami arra utal, hogy ruhadarabonként kevesebb erőforrásra van szükség.
Forrás: portfolio.hu