Figyelmeztető üzenet

Ez a cikk kb. 2 éve íródott.
A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Bővíti az FKF a pusztazámori hulladékkezelő központot

  • 2022. december 28.
  • Jakab János

A Budapesti Közművek Nonprofit Zrt. keretein belül önállóan működő FKF Hulladékgazdálkodási Divízió a Pusztazámori Regionális Hulladékkezelő Központ területét két szomszédos telek megvásárlásával bővítette. Az új területekkel megnyílik az út a hulladékkezelő központ körforgásos gazdaság szempontjainak megfelelő, komplex hulladékgazdálkodási létesítménnyé történő fejlesztése előtt.

Az FKF Hulladékgazdálkodási Divízió kiemelt feladata Budapest és 10 agglomerációs település (Budaörs, Dunabogdány, Leányfalu, Pusztazámor, Tahitótfalu, Göd, Dunakeszi, Pilisszentlászló, Szentendre, Pomáz) hulladékgazdálkodási közszolgáltatásának ellátása, a hulladékok begyűjtése, elszállítása, majd azok hasznosítása, valamint ártalmatlanítása. Magyarország hulladékgazdálkodási közszolgáltatói közül jelenleg a Budapesti Közművek rendelkezik a legnagyobb hasznosítási kapacitással. Az évente mintegy 600 ezer tonna vegyesen gyűjtött települési szilárd hulladék 60%-a a Fővárosi Hulladékhasznosító Műben energetikailag, távhő és villamos energia formájában hasznosul. A hulladékkezelési rendszer másik alappillérét a Pusztazámori Regionális Hulladékkezelő Központ képezi, mely fogadja a fennmaradó 40% hulladékmennyiséget, kezeli az energetikai hasznosítás során keletkező salakot, továbbá itt valósul meg a Budapesten begyűjtött közel 30 ezer tonna kerti zöldhulladék komposztálása is.

A 2021-2027 közötti, Uniós és nemzeti szintű fejlesztéspolitikában stratégiai fontosságú a fenntarthatóság, a körforgásos gazdaságra való átállás, az innováció, illetőleg a környezet magas szintű védelme is. Mindez elképzelhetetlen a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás szakmai és műszaki fejlesztése nélkül.

Az új, több mint 3 hektár kiterjedésű terület megvásárlásával a BKM a Pusztazámori Regionális Hulladékkezelő üzemi területét egy komplex hulladékgazdálkodási központtá bővíti. A létesítmény a hulladék előkezelést, hasznosítást és az ártalmatlanítást egyaránt képes lesz megvalósítani, így a Budapesti Közművek másik komplex létesítményével, a Fővárosi Hulladékhasznosító Művel együtt megalapozza a fenntartható, körforgásos budapesti és agglomerációs hulladékgazdálkodást.

A fejlesztések révén a telephely alkalmas lesz a vegyesen gyűjtött hulladékok ártalmatlanítását megelőző kezelésre és válogatásra, így az energetikailag hasznosítható anyag előállítására. Ezzel egyúttal csökken a lerakóba kerülő hulladék mennyisége is. A fejlesztés során megújul a csurgalékvíz tisztítási technológia is, továbbá a komposztáló üzem bővítésére is sor kerül a régióban képződő zöldhulladék további hasznosítása érdekében.

A Nyugat-Európában széles körben gyakorlattá váló példát követve a Budapesti Közművek a fejlesztésekkel egyfajta „komplex energiapark” létrehozását tűzte célul. A fentebb bemutatott főbb fejlesztések mellett, a depóniagáz gyűjtő és hasznosító rendszer bővítése révén jelentős mennyiségű villamos energia állítható elő, mely nemcsak a klímacélok teljesítéséhez járul hozzá, de jelentős import földgáz-megtakarítást is eredményez.

A tranzakciót mind a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal, mind a Technológiai és Ipari Minisztérium írásos határozataiban jóváhagyták. Az akvizíció összhangban van a Budapesti Közművek és a MOL Nyrt. által a Pest vármegyei hulladékgazdálkodás jövőjét megalapozó, nemrégiben aláírt együttműködési megállapodásban foglaltakkal.

 

Cikk és kép forrása: dontwasteit.hu/fkf