27 millió tonna nanoműanyag úszik az Atlanti-óceán északi részén

A Holland Királyi Tengerkutató Intézet (NIOZ) és az Utrechti Egyetem tudósai által készített tanulmány – amely szerdán jelent meg a Nature folyóiratban – szerint az Atlanti-óceán északi részén, a vízfelszíntől tíz méteres mélységig, 27 millió tonnára becsülhető a nanoműanyag mennyisége. Korábbi vizsgálatok ezt a mennyiséget még az egész óceánra vonatkoztatták.
A tíz méteres mélységben mért átlagos nanoműanyag-koncentráció körülbelül 18,1 milligramm volt köbméterenként. A tengerfenékről vett mintákban átlagosan 5,5 milligramm, míg az európai partok közeléből származó mintákban 25 milligramm nanoműanyagot találtak köbméterenként.
Helge Niemann, a NIOZ kutatója és az Utrechti Egyetem professzora hangsúlyozta: a nanoműanyag az emberi szervezetbe is bejuthat, többek között az agyszövetbe.
„Most már tudjuk, hogy a nanoműanyagok mindenhol jelen vannak az óceánokban, és az is világos, hogy beépülnek az egész ökoszisztémába – a baktériumoktól és más mikroorganizmusoktól kezdve a halakon át egészen az olyan csúcsragadozókig, mint az ember” – emelte ki a kutató. Hozzátette: a nanoműanyagok ökoszisztémára gyakorolt hatásainak pontos feltárásához további kutatásokra van szükség.
A tudósok szerint az óceánokban lebegő műanyagok többsége valójában nanoműanyag.
„Az óceánban lebegő nanoműanyagot lehetetlen eltávolítani. Ezért a kutatás legfontosabb üzenete az, hogy legalább a további műanyagszennyezéstől meg kellene védenünk a környezetünket” – figyelmeztetett a professzor.
Forrás: dontwasteit.hu