Kincses belváros
A Tudatos Vásárlók Egyesülete az Európai Autómentes Nap alkalmával a fenntartható fogyasztást népszerűsítő kincskereső játékra invitálja az érdeklődőket.
A program célja, hogy minél szélesebb közönség megismerje, és mindennapjai során használja a www.budapest.zoldterkep.hu internetes adatbázist, mely tartalmazza a fenntartható életmódhoz szükséges boltokat, szolgáltatásokat, helyeket, legyen szó akár vásárlásról (piacok, bioboltok, kerékpárszaküzletek), közösségről (közösségi házak, civilszervezetek, életmódklubok, csereberebörzék) vagy szabadidő-eltöltésről (helyi természeti és kulturális értékek, természetkímélő sportlehetőségek, barkácsszakkörök stb.)
A kincskeresés során megismertetik a résztvevőket a zöld térképészettel, illetve betekintést nyújtanak, hol tart Magyarország Zöld Térképe. Ezt követően a résztvevők csapatokba szerveződve
45-60 perces felfedező útra indulnak: Budapest belvárosának patinás utcáit kell végigjárniuk „zöld” pontok, helyszínek után kutatva. Minden összegyűjtött információ pontot ér, ezek alapján dől el, ki lesz a nyertes.
A csapatok visszatérését követően az összegyűjtött adatokat felviszik az internetes adatbázisba, majd megvitatják a tapasztalatokat – mi számít „zöld” pontnak és miért; miért nehéz ezeket megtalálni; miből van sok és kevés; mit lehetne tenni.
A játék főnyereménye a nyertes csapat minden tagjának egy éves Tudatos Vásárló magazin előfizetés. A játékban minden résztvevő környezettudatos vászontáskát kap – mely hű társa lehet további zöldtérképész utazásai során. A kincskeresésre indulóknak útravalóul piros almát is adnak.
Helyszín: Tudatos Vásárlók Egyesülete stand (az Andrássy út Nagymező utca és Liszt Ferenc tér közötti szakasza)
Időpont: 2010. szeptember 18. szombat 14 óra
A játékra előzetesen regisztrálni a [email protected] email címen lehet, illetve a helyszínen.
Háttér információ
Budapest Zöld Térképének elkészítésére a Tudatos Vásárlók Egyesülete (TVE) a nemzetközi zöld térkép hálózat (http://www.greenmap.org/) New York-i központjával való kapcsolatfelvétel és egy hosszabb előkészítési időszak után 2008-ban vállalkozott. A Norvég Civil Támogatási Alaptól pályázat útján elnyert támogatással kezdődtek meg a programozási és adatgyűjtési munkálatok. A budapesti térképet az egyesület minta projektnek szánta, melynek kiszélesítésével idővel más magyarországi települések, idővel pedig az egész ország zöld térképe is elkészíthető.
A térképeken szereplő „zöld pontok” olyan szolgáltatások, amelyek a fenntarthatóság egy, vagy több dimenziójához járulnak hozzá. Ez lehet a hulladék-megelőzés, a természeti erőforrásokkal való takarékosság, a méltányosság és társadalmi szolidaritás, az aktív állampolgárság, a természetvédelem, vagy környezetkímélő közlekedés.
A nemzetközi zöldtérkép hálózat keretén belül megszülető térképek egy 170 tételes univerzális ikonkészlettel dolgoznak, amelyet esetenként a helyi igények szerint alkalmaznak. Budapest Zöld Térképe jelenleg 29 témakört dolgoz fel, amit hamarosan kiegészít még a kerékpárutak hálózatának és a forgalomcsillapított övezeteknek a feltüntetése is. A budapesti térkép új témaköröket is bevezetett: a kisvasutakat, a teleházakat és az állatmenhelyeket – ezek jelöléséhez új ikonok készültek.
A Tudatos Vásárlók Egyesületéről www.tve.hu
A Tudatos Vásárlók Egyesülete non-profit, közhasznú szervezet. Célja a fogyasztók hosszú távú érdekeinek képviselete, a fogyasztók tájékoztatása. Célja továbbá, hogy hozzájáruljon a fogyasztói értékek és a vállalati működési gyakorlatok pozitív, a társadalmi és természeti környezet fejlődését támogató változásaihoz.
A Tudatos Vásárlók Egyesülete adja ki az egyetlen, kifejezetten a fenntartható fogyasztás témáival foglalkozó fogyasztói magazint, a Tudatos Vásárlót (www.tudatosvasarlo.hu/magazin). 2004 óta működteti www.tudatosvasarlo.hu portált, az ország első és mindmáig egyetlen, az etikus vásárlással foglalkozó napi frissítésű híroldalát. További projektje a Cégmérce (www.cegmerce.hu), a magyarországi vállalatok és márkáik környezetvédelmi, társadalmi és fogyasztóvédelmi szempontú rangsorolása. Honlapján működteti a (www.tudatosvasarlo.hu/eszam) részletes magyarázatokkal kiegészített, kereshető élelmiszer adalék adatbázist. Internetes adatbázisában megtalálhatók továbbá egészség- és környezetvédelmi szempontú terméktesztek és tanácsadó szolgálat a fenntartható fogyasztással kapcsolatos kérdésekben. 2009 októberében jelent meg Budapest zöld térképe, (http:/zoldbudapest.hu/) amely a tudatos vásárlás, a fenntartható fogyasztás helyeit gyűjti össze a fővárosban (javítóműhelyek, bioboltok, kölcsönzők stb.) A www.tudatosutazo.hu weboldal nyílt tanácsadó fórummal várja az érdeklődőket, valamint turisztikával és fogyasztóvédelemmel kapcsolatos ismertterjesztő írások és a turizmussal kapcsolatos legfontosabb fogyasztóvédelmi jogszabályok gyűjteménye található meg.