Paks környéki települések az Európai Bizottsághoz fordultak
Paks városa, a környékbeli településeket tömörítő Társadalmi Ellenőrző Információs és Településfejlesztési Társulás (TEIT) és a Magyar Atomfórum Egyesület levélben fordult az Európai Bizottsághoz a Paks II. beruházás mellett érvelve - számoltak be a város, illetve a szervezetek vezetői szerdai közös sajtótájékoztatójukon, Faddon.
Levelükben azt szorgalmazzák, hogy az Európai Bizottság tegye lehetővé, hogy zökkenőmentesen haladjon a Paks II. beruházás, mert szerintük az a térség lakossága, gazdasága és az ország közös érdeke - tájékoztatott a TEIT-nek a Tolna megyei településen tartott kihelyezett ülése előtt a társulás elnöke, Bálint József, a Magyar Atomfórum Egyesületet vezető Lenkei István és Süli János (Néppárt), Paks polgármestere. Süli János úgy fogalmazott, az önkormányzatok és a vállalkozások készülnek arra, hogy elkezdődjenek a kapacitásfenntartással kapcsolatos munkák, "a késlekedés és bizonytalanság károkat okoz". A paksi atomerőmű üzembe helyezése óta nem károsította a környezetét, viszont a térség gazdaságára pozitív hatással van - fűzte hozzá.
Bálint József kijelentette, hogy jó munkakapcsolat alakult ki az erőmű társadalmi ellenőrzésében részt vevő TEIT és a paksi atomerőmű között, a településvezetők meggyőződtek arról, hogy a nukleáris technológia a költségek, a környezetvédelem szempontjából is jó választás. Azonosulni tudnak a kormány azon céljával, hogy két újabb blokk épüljön Pakson - tette hozzá.
A nukleáris iparban érdekelt 36 kisebb-nagyobb hazai cég képviselői által alkotott Magyar Atomfórum Egyesület elnöke szerint sürgősen folytatni kell a munkálatokat, a bürokratikus akadályokat el kell hárítani. Lenkei István kitért arra is: nem jellemző, hogy az Európai Bizottság kikéri a civilek véleményét ilyen ügyekben, ezért nem tudja, hogy milyen súllyal esnek latba a Magyarországról küldött hozzászólások. Ismeretei szerint sok más magyar civil szervezet és magánember élt a lehetőséggel és sorakoztatta fel érveit a nukleáris kapacitás fenntartása mellett.
Az Európai Bizottság hivatalos lapjában január 12-én tették közzé a Paks II projekt esetleges állami támogatásához kapcsolódó vizsgálatról a bizottsági álláspont összefoglalóját, az egyhónapos konzultációs időszak pénteken zárul.
Forrás: http://metropol.hu