Figyelmeztető üzenet

Ez a cikk kb. 8 éve íródott.
A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Zöld tippek egy kétgyermekes brit anyukától

  • 2016. október 16.
  • Abigail
Szerző: 
Abigail
A Kelet-Sussex-ben élő Zoe Morrison (36) elhatározta, hogy egy teljes évig a lehető legtakarékosabban, és amennyire lehet, zölden fog élni családjával.

A tizenkét hónap alatt nagyjából 4,5 millió forintnak megfelelő angol fontot takarított meg, igaz, a cél érdekében semmitől nem riadt vissza: a család nem használt fogkrémet és sampont, sőt, a WC-papír használatáról is lemondtak egy teljes évre. A megtakarított összegnek köszönhetően azonban Zoe valóra válthatta álmát: felmondott a munkahelyén és főállású anya lett két kisfia mellett.

„Környezettudatos életmódra törekszem, mert az nem csak a bolygónak, de a család költségvetésének is jó. Mielőtt változtattam volna az életünkön rengeteg pénzt költöttem olyan „zöld” termékekre, amikről valójában egyáltalán nem tudtam, hogy mennyire környezetbarátak vagy, hogy tényleg jó minőségűek-e.”

Zoe akkor kezdett takarékoskodni, amikor első fiával volt szülési szabadságon, és rájött, hogy hosszabb távon is otthon szeretne maradni a kicsivel. Az akkori életmódjuk azonban két kereső szülőt igényelt, ezért idővel visszament dolgozni, de teljesen megváltozott a hozzáállása.

Átnézte a háztartás kiadásait és megkereste a megtakarítási lehetőségeket. Második gyermekük születése után érkezett el a valódi fordulóponthoz. „Megdöbbentett, hogy mekkora összegeket költünk. Tudtam, hogy változtatnunk kell, így kitűztem magamnak a kívánt célt. A legtöbben túl sokat költünk, anélkül, hogy valóban átgondolnánk, mi mindenre megy el a pénz. Meggyőződésem, hogy egyszerű változtatásokkal mindenki tud takarékoskodni és zöldebb életmódot kialakítani.”

Zoe és a család többek között a következő ötleteket valósította meg:

  •     Nem vettek többé WC-papírt, ami az egyik legkeményebb kihívásnak bizonyult. Papír helyett a számos kultúrában megszokott mosakodást vezette be a család, és éves szinten 50£-nyi megtakarítást értek el így, de az egy év leteltével visszatértek a papírra.
  •     Sampon és hajkondicionáló helyett olivaolajos szappant használtak, amit azóta is csak alkalomadtán cserélnek samponra.
  •     Változtak az élelmiszervásárlási szokásaik is: amit tudott, Zoe nagytételben szerzett be, bizonyos dolgokat megtermelt maguknak, és a maradékokat nem kidobta, hanem lefagyasztotta.
  • Igyekezett helyben vásárolni és nem engedni a szupermarketek vásárlócsábító, felesleges mennyiségeket rátukmáló akcióinak. Lakóhelyükön az alapélelmiszerek árait tekintve nincs túl nagy eltérés a helyi hentes és élelmiszerbolt, illetve a szupermarketek között.
  •     A hulladék termelődését Zoe többek között azzal is igyekezett csökkenteni, hogy saját dobozt/edényt vitt a boltba és abba kérte az adott terméket, ld., ha csirkét vett, vitte hozzá a lábast. „Vannak, akik furcsán néznek rám, de nekem annyira bejött a dolog, hogy most már mindenfajta húst így veszek.”
  •     Zoe egy régi fürdőkádban zöldség- és gyógynövénytermesztésbe fogott. „Télen megszárítom a gyógynövényeket, és kamillám is van, amiből teát készítek.”

   

A fentieken túl a család:


    …napelemeket szerelt a tetőre;
    …az üres szobájukat kiadták diákoknak;
    …otthonról vitték az ebédet a munkahelyükre;
    …nem vettek többé új könyveket, inkább elkezdtek könyvtárba járni;
    …sok mindent akciósan vagy ingyen szereztek be a netről, használt holmikat megosztó közösségektől.

 

a kép és a hír forrása: kislabnyom.hu