Téved, ha azt hiszi, hogy a papír kávéspohár a papír szelektívbe való

  • 2025. június 02.
  • kovacseszter

Miután április közepén megjelent a Tévhit, hogy a pizzásdobozt nem szabad a szelektívbe dobni című cikkünk, rengeteg olvasói levelet kaptunk. A legfontosabb környezetvédelmi kérdésekkel és a legérdekesebb problémákról megkérdeztük a MOHU Budapestet, ami újabb tévhiteket oszlatott el, ráadásként olvasóinknak köszönhetően a papírtörlő és a papírszalvéta is lekerült a tiltólistáról.

Korábbi cikkünkben a MOHU Budapest által begyűjtött szelektív szemetet feldolgozó cég, a csepeli Hamburger Recycling Hungary Kft. ügyvezető igazgatója, Karczub Mária mutatta meg a hozzájuk beérkező szelektív szemét teljes feldolgozási munkafolyamatát.

Mielőtt ráfordulnánk az olvasói kérdésekre, érdemes feleleveníteni a termelési riport legfontosabb tanulságait, többek között azt, hogy

  •     az egyszer használatos, gyorsétkezdékben kapható ételes dobozokat, a tejfölös-, joghurtos- és egyéb műanyag poharakat a technológia szempontjából nem kell elmosni, mielőtt a műanyag szelektívbe dobjuk. Viszont ember- és környezetkíméletből valószínűleg az a legszerencsésebb cselekedet, ha nem folyó vízzel, de legalább a mosogatóban felgyűlt szürke vízzel elöblögetjük ezeket, ugyanis a szalag mellett álló munkások ezeket kézzel válogatják és közben szagolják.
  •     A hamburger csomagolása vagy a pizzásdoboz a tévhitekkel ellentétben nyugodtan mehet a papírszemétbe. A papírgyárban a feldolgozás során a vegyes papírhulladékot beleteszik egy úgynevezett pulperbe, ami tulajdonképpen egy hatalmas centrifuga, benne vízzel. Ami papírból van, az feloldódik abban, ami pedig szennyező anyag, egy kivezetőn keresztül távozik, majd egy erőműben elégetik. A pulperben feloldódott papírpépből készül az újrapapír.
  •     A szeletelt sajtok és felvágottak csomagolására használt majdnem sík műanyag tálcákról feltétlenül tépjük le a műanyag fóliát, mielőtt a szelektívbe dobjuk. Ezek ugyanis két különféle típusú műanyagból vannak, és ebben az esetben mindkét fajta műanyagot szét tudják válogatni, a felvásárlócégek pedig újra tudják hasznosítani.
  •     Ugyanez vonatkozik a nagyobb műanyag dobozokra, amikbe főként hentesárukat csomagolnak, ott viszont arra is figyelni kell, hogy a vérrel és húslével szennyezett nedvszívó papírt mindenképp vegyük ki a csomagolásából – ugyanis ha ezt nem tesszük, teljesen feleslegesen dobtuk a dobozt a szelektívbe, a telephelyen a szemétbe kerül.
  •     De érdemes szétválasztani azokat a joghurtos-, tejfölös- vagy egyéb műanyag poharas termékeket is, amiknek a tetején alumíniumfólia van.

Országszerte szeretnék egységesíteni a gyűjtés szabályait

És most, hogy képbe kerültünk, térjünk rá arra, hogy ezen túl mit szerettek volna még megtudni az olvasóink. A legtöbb kérdés arra vonatkozott, hogy miért nem egységes a szelektív gyűjtési rendszer, hogy lehet az, hogy míg Budapesten egyes csomagolóanyagoknál ez a szabály, addig egyes vidéki településeken akár pont fordítva lehet. És miért van az, hogy egyes településeken ez a kérdés fel sem merülhet, mert egyáltalán nem kell külön gyűjteni a papír-, műanyag- és fémszemetet, hanem egy zsákba vagy kukába kell kidobni az összeset.

A cikk folytatását itt olvashatod el.

Forrás: telex.hu

Kép: Szétválogatott papírhulladék a Hamburger Recycling Hungary Kft. üzemében – Fotó: Melegh Noémi Napsugár / Telex