Palackvita Brüsszelben
Szerintük a hazai szabályozás az Európai Unió irányelveibe ütközik, mert arra ösztönzi a gyártókat, hogy termékeiket újratölthető palackokban forgalmazzák. A zöldtárca szerint a termékdíj-módosítás a környezetvédelem és a lakosság érdekeit szolgálja.
A csattos bambi időszakának már rég vége, de a januárban életbelépő termékdíj-szabályozás, a 60-as, 70-es években bevált visszaválthatós módszert alkalmazására ösztönzi a gyártókat. Brüsszel viszont az új szabályozás felülvizsgálatát kéri, mert állítólag a jogszabály nem elég fogyasztóbarát.
Petz Veronika, a Környezetvédelmi Minisztérium főosztályvezetője a Híradóban elmondta, hogy a termékdíj-törvény módosítása éppen a fogyasztók, illetve a lakosságnak az érdekeit szolgálja azon keresztül, hogy így csökkenteni lehet a hulladékgazdálkodásra fordítható összegeket és azokat terhelik ezek a kötelezettségek, akik hozzájárulnak a hulladékok növekedéséhez.
A tárcánál azt mondják: az uniós irányelvek alaján módosították a kérdéses jogszabályt. A hazai élelmiszerfeldolgozók vitatják ezt.
Piros László, az Élelmiszerfeldolgozók Országos Szövetségének főtitkára szerint ez a direktíva nem engedi meg, hogy a hasznosítási módok között különbséget tegyenek. Minden hasznosítási mód azonos súlyú, azonos rangú. A magyar szabályozás ebből priorizálja az újratöltést.
Az új temékdíj-szabályozásnak mindössze három gyártó felel meg, a többieknek milliárdokat kellene beruháznia.
Barta Zsolt, a Fővárosi Ásványvíz- és Üdítőipari Rt. szóvivője szerint a törvény elfogadását kísérő hangzatos környezetvédelmi szlogenek ellenére a törvény sem a környezetvédelem, sem a gazdaság érdekeit nem szolgálja, ugyanis a gyártók megnövekvő többletköltségeit kénytelenek lesznek a fogyasztói árba építeni, ami a piacon jelentős áremelkedéshez vezet."
Gond lehet egyébként a hazai fogyasztási szokások átalakítása is, hiszen az utóbbi időben nálunk az eldobható palackokat kedvelték meg az emberek.
Forrás: Híradó, 2004. december 17. 19:15