Figyelmeztető üzenet

Ez a cikk kb. 4 éve íródott.
A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Nagyratörő környezetvédelmi tervei vannak Ausztráliának

  • 2021. március 10.
  • Enikő
A fogyasztási cikkek csomagolására használt polisztirolt 2022 közepére fokozatosan kivezetik Ausztráliában. Teszik ezt a műanyag hulladék felszámolására létrejött nemzeti terv részeként.

A természetvédelmi csoportok üdvözölték a terv számos aspektusát, amely magában foglalja az ételek és italok polisztirol-tartalmú csomagolásainak 2022 végéig történő teljes beszüntetését, ugyanakkor bírálták az ambiciózus célok elérésére irányuló nagyrészt önkéntes hozzáállást.

 

A Morrison-kormány bejelentette, hogy az Egyesült Nemzetek Szervezetén keresztül támogatja a „koordinált globális fellépést a tengeri műanyagok kezelésére”. A Nemzeti Műanyag Terv – amelyet Brisbane-ben indított Sussan Ley környezetvédelmi miniszter és Trevor Evans a hulladék csökkentéséért és a környezetgazdálkodásért felelős miniszterhelyettes – olyan kitűzött célokat is tartalmaz, mint a mosógépekből vagy a cigarettacsikkekből származó műanyagszennyezés csökkentése.

 

A tervek szerint 2022 júliusáig Ausztráliának meg kell szüntetnie a komposztálhatósági előírásoknak nem megfelelő műanyag csomagolóeszközöket, valamint a fogyasztási cikkek széles választékához használt polisztirolt. 2022 decemberéig el kell tüntetni az élelmiszer- és italtartályokból a polisztirolt és a PVC-csomagolás címkéit is megszüntetik – áll a tervben.

 

Ley szerint a cél az, hogy Ausztrália sokkal kevesebb műanyagot használjon, és megváltoztassa az ausztrálok szokásait a műanyagok előállításának, fogyasztásának és újrahasznosításának tekintetében. Szerinte a műanyag palackok, csomagolások és fogyasztási cikkek „fájdalomhegyeket” okoznak a környezet számára.

 

Ley szóvivője szerint arra számítanak, hogy az ipar önként betartja a határidőket, de a kormány fenntartja a jogot a szabályozásra, amennyiben szükséges. A WWF-Ausztrália szerint a terv 38 pontja áttörést jelent a műanyagszennyezés kezelésében. Az ausztrál kormány közölte, hogy együtt fog működni az iparral, hogy 2030-ig mikroszálas szűrőket szereljenek fel minden Ausztráliában értékesített mosógépre.

 

A WWF munkatársa, Katinka Day szerint Ausztrália élen jár a mikroszálas hulladék csökkentésére irányuló erőfeszítésekben, de megjegyezte, hogy a cél kilenc évre van meghatározva és jó lenne ezt gyorsabban kivitelezni.

 

A kormány korábban bejelentette 2025-re vonatkozó célkitűzéseit, miszerint minden csomagolásnak „újrahasznosíthatónak, feldolgozhatónak és komposztálhatónak” kell lennie, a műanyag hulladékot 70%-ban újra kell hasznosítani, illetve a csomagolóanyagoknak átlagosan 50%-ban újrahasznosított anyagot kell tartalmazniuk.

 

Egy tavalyi kutatás szerint a műanyag zacskók és csomagolások a leghalálosabbak az óceánokban. A Science folyóirat tanulmánya szerint 2016-ban 19-23 millió tonna műanyag került a folyókba és az óceánokba. Más kutatások szerint az óceán fenekén 30-szor annyi műanyag található, mint a felszínen.

 

forrás: www.kitekinto.hu