Mesterséges intelligenciával a jobb hulladékválogatásért
![Mesterséges intelligenciával a jobb hulladékválogatásért](https://humusz.hu/sites/default/files/lead-kepek/valogatas.png)
A bolygónkon évente keletkező több mint kétmilliárd tonna települési hulladékának csak körülbelül 13%-át hasznosítják újra. 2050-re a világ éves települési hulladékának a mennyisége el fogja érni a 3,88 milliárd tonnát.
A globális újrahasznosító ipar azonban távolról sem hatékony. Évente 120 milliárd dollárnyi potenciálisan hasznosítható műanyag – nem beszélve a papírról vagy fémről – hulladéklerakókba kerül, nem pedig újrahasznosított anyagokból készült új termékekbe.
Egy brit székhelyű startup, a Greyparrot kifejlesztett egy kompakt, mesterséges intelligenciával működő eszközt, amely „hulladék intelligenciát” kínál, és célja, hogy segítse az újrahasznosító üzemeket hatékonyabbá és környezetbarátabbá tenni.
A Greyparrot Analyzer névre keresztelt eszköz beépített kamerák segítségével azonosítja és megkülönbözteti az anyagokat az újrahasznosító üzemekben futó szállítószalagokon.
Az elemző – gépi tanulási, objektumészlelési modellt (ODM) használva – csatlakoztatható az újrahasznosító üzemek infrastruktúrájához és utólag is felszerelhető. A több tízmillió hulladékfotó alapján feltanított rendszer kevesebb, mint 60 milliszekundum alatt képes rögzíteni és elemezni a gyorsan mozgó hulladékok képeit.
A rendszer nagyjából 90 különböző típusú anyagot képes azonosítani.
A mesterséges intelligencia sok célt szolgál
2024-ben a Greyparrot világszerte több mint 40 milliárd hulladéktárgyat elemzett, az így nyert „hulladék-intelligenciát” az üzemeltetők két fő célra használják.
Először is, a létesítmények üzemeltetői valós idejű és hosszú távú elemzési betekintést kapnak, hogy az üzemük milyen hatékonyan választja szét és hoz létre homogén újrahasznosítható anyagáramokat – például papírt, fémeket vagy műanyagokat. Másodszor, az ODM adatainak célja, hogy kiegészítsék a hulladékot szortírozó robotkarok működését az üzemekben. A robotkarok az ODM-mel kommunikálnak, hogy pontosabban tudják szétválogatni a hulladékot.
A mesterséges intelligenciával működő eszközt az újrahasznosító üzemek riasztórendszerként is alkalmazzák. Gyakran előfordul , hogy az üzem működésében torlódás, elakadás van. Ilyen esetekben különböző anyagáramok keveredhetnek össze, vagy véletlenül kidobásra kerülhetnek, ahelyett, hogy ki lennének válogatva.
Az ODM segítségével az elakadások által okozott szortírozási hibák gyorsan felismerhetők és továbbíthatók az operátoroknak, akik azonnal közbeléphetnek. Az eszköz nélkül akár órákba is telhet, mire az üzemek észlelik a mechanikai hibát.
Forrás: dontwasteit.hu