Pár percig van a kezedben, de évszázadokig a környezetedben – indul a műanyagmentes július, vágj bele te is!

Az egyszer használatos műanyagok napjaink egyik legnagyobb kihívását jelentik, amik nemcsak a természetet, hanem egészségünket is veszélyeztetik. A Műanyagmentes Július egy nemzetközi kihívás, amely arra ösztönöz, hogy apró, ám annál hatékonyabb lépésekkel csökkentsük a műanyagok mennyiségét a mindennapjainkban. Ez a kihívás nem a tökéletességről szól, hanem arról, hogy felismerjük: a valódi változás a kis szokásaink átformálásával kezdődik.
Az egyszer használatos műanyagok – mint például az ásványvizes palackok, kávéspohár-tetők, szívószálak, evéskor kapott műanyag evőeszközök, nejlonzacskók – jellemzően csak percekig vannak használatban, mégis évszázadokig szennyezik a környezetet. Világszerte évente körülbelül 400 millió tonna műanyagot gyártanak, ennek közel fele egyszer használatos. Ha ezt a mennyiséget kiterítenénk, nagyobb területet fedne le, mint a több mint nyolcmilliós New York vagy London teljes alapterülete. Az újrahasznosítás aránya elenyésző, az egyszer használatos műanyagok nagy része ugyanis égetőkben, lerakókban, vagy ami a legrosszabb: a természetben, gyakran az óceánokban végzi, ahol súlyos károkat okoz az élővilágban – végül pedig a mi szervezetünkbe is visszakerül.
A mikroműanyagok, ezek az öt milliméternél is kisebb darabokra bomlott műanyagok ugyanis bekerülnek a vízbe, a levegőbe és az élelmiszerláncba. A kutatások szerint hetente akár egy bankkártyányi mikroműanyagot is belélegezhetünk – de továbbiakat is magunkba viszünk ivóvíz, tengeri ételek vagy éppen só révén. Bár a hosszú távú egészségügyi hatásokat még nem ismerjük teljesen, az aggodalom jogos: ezek az apró részecskék bejuthatnak a véráramba, sőt egyes tanulmányok szerint még a méhlepénybe is, és gyulladást, hormonális zavarokat, sőt sejtszintű károsodást is okozhatnak. Ebből is jól látszik: a műanyagszennyezés nem csupán környezetvédelmi, hanem közegészségügyi kérdés is.
De hogy jön ide a július?
A július 3-i Zacskómentes Világnapból nőtte ki magát a Műanyagmentes Július kihívás, ami 2011-ben indult Ausztráliából, a Plastic Free Foundation nemzetközi hálózat kezdeményezésére. Tavaly már 174 millió ember vett részt benne a világ több mint 190 országából. Ez azt jelenti, hogy 2024-ben a középosztálybeli fogyasztók mintegy 16%-a mondott nemet júliusban az egyszer használatos műanyagokra. A résztvevők átlagosan 16 kilóval kevesebb hulladékot termeltek, így összesen 390 ezer tonna műanyaggal lett kevesebb – ennyi nagyjából Budapest éves lakossági szemétmennyisége.
Az életmódváltás sosem egyszerű – különösen akkor, ha mélyen gyökerező, otthonról hozott szokásokat kell újragondolnunk. A műanyagmentes, zero waste életmód nem egyik napról a másikra valósul meg, ez egy hosszú folyamat, ami sok tudatosságot igényel. Ám azt kell szem előtt tartanunk, hogy a cél nem a tökéletesség, hanem a tudatosság: hogy meglássuk, a cselekvés ott kezdődik, ahol nemet mondunk a felesleges műanyagra. A Műanyagmentes Július lehetőség arra, hogy kipróbáljuk, hogyan tudunk lépésről lépésre változtatni a hétköznapokban, miközben saját határainkat tiszteletben tartjuk – és ezzel egy élhető jövőért dolgozunk.
Ismerd fel, hogy így is lehet
Te ismered a saját szokásaidat? Ha már egy kis tudatosságot viszünk a reggeli készülődéseinkbe, a nap végén azon kaphatjuk magunkat, hogy számos felesleges egyszer használatos műanyagtól óvtuk meg nem csupán a Földet, de a pénztárcánkat is. De mire is érdemes figyelni?
- Ha van nálad egy vászontáska, nem kell nejlonzacskót vásárolni, ha pedig még zöldséghálóval is készülsz, külön tudod szállítani a zöldségeket és gyümölcsöket is – ne te legyél az, aki egy fokhagymának és egy gyömbérnek is külön zacskót áldoz;
- Ha kulacs is van nálad, amit bárhol újra tudsz tölteni, már műanyagpalackokra sem kell költeni;
- Ha reggel arra is ügyelsz, hogy nálad legyen a hordozható kávésbögréd, kérd abba az elviteles kávéd, de ha épp nem is lesz nálad, a műanyag tetőt akkor is kerüld el – hidd el, meg lehet inni nélküle is. Ha pedig valahol csak műanyag szívószállal kínálnak, most azt is utasítsd vissza – kis szokás, nagy hatás;
- Számold meg, hányszor mész el reggel a konyha mellett, mert az egyik folyamatba biztosan beleférne, hogy elrakj magaddal egy-egy evőeszközt, hogy amikor megveszed az ebéded, ne kelljen onnan műanyagot magaddal vinned. És ha már a konyhában vagy, lesd meg, van-e valami, ami jó lehet-e ételhordónak?!
Vágj bele!
Ezek kis léptékű változtatások, amik pár nap alatt jól megszokott szokássá válnak, a bolygó szempontjából viszont hatalmas lépés, ha sokan meglépik. Egy műanyagmentesebb élet nemcsak a környezetünknek, hanem saját egészségünknek és közérzetünknek is jót tesz. Engedd, hogy a Műanyagmentes Július legyen az első állomás egy fenntarthatóbb életvitel felé vezető úton.
További tippekért olvasd el az ingyenesen letölthető Kukadiéta c. hulladékcsökkentő kisokosunkat!